Az Amire nincs ige című kötet tehát azokhoz szól, akik kíváncsiak rá, miképp, milyen utakon és módokon talált magának rést ez az alkotásra törő energia a XX. század magyar sorsfordulóinak pergő eseményei között. Szól azokhoz is, akik az elmúlt évszázadra nem arctalan történések láncolataként, hanem személyes döntések élő szövedékeként tekintenek. És nem utolsó sorban szól e könyv azokhoz, akik a történelmet és a történelmi események résztvevőit a mindenkori kritika szűrőjén keresztül szemlélik, akik számára az eszmék és célok kérdések, nem ritkán kétségek sorát vetik fel. Azonban bárki, bármilyen céllal olvassa is e visszaemlékezéseket, egyet biztosan nem tagadhat: a múlt e története nélkül jelenünk is szegényebb lenne.
A kötet szerkesztője, Vitek Tamás szerint: ami a szöveg nézőpontját illeti, az kétségkívül sajátos. Király Béla ugyanis elsősorban katonaként idézi meg a múltat. Egy katona szemei előtt peregnek a Horthy-korszak, a II. világháború és a kommunista hatalomátvétel eseményei. A katona beszél '56 kapcsán is, és nincs ez másként a későbbiekben sem. Nincs, hiszen az emigrációban professzorként a hadtörténelem vált szakterületévé, majd amikor újra hazatérhetett, Kaposvár országgyűlési képviselőjeként hol másutt vetette volna bele magát a munkába, mint a honvédelmi bizottságban. Később a miniszterelnök személyes megbízottja lett a haderőreform munkálataiban. Nem meglepő tehát, hogy az olvasónak e kalandos életutat követve lépten-nyomon katonákkal, hadseregekkel, csatákkal és ütközetekkel (akár harctériekkel, akár íróasztal mellettiekkel) kell szembenéznie.
A látószög optikájának sajátos, szubjektív mivoltát természetesen egyetlen múlttal foglalkozó műből sem lehet kiküszöbölni: sőt éppen e szubjektivitás révén tárulhatnak fel más szempontból elsikkadó részletek. Még gazdagabb és árnyaltabb lesz azonban a kép, ha nem egyetlen lencse, hanem nagy látószögű objektívrendszer került alkalmazásra. Király Béla visszaemlékezései kapcsán ez az objektívrendszer az alábbi elemekből áll: személyes emlékek, bevésődött mozzanatok, pillanatképek, az átélt valóság máig ható benyomásai. Egykori feljegyzések, naplójegyzetek, korábban már kiadott visszaemlékezések. Levéltári források.
(Király Béla: Amire nincs ige - visszaemlékezések, 1912 - 2004. HVG-könyvek)
Kapcsolódó oldal:
Király Béla: Amire nincs ige