Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Lehanyatlóban az olajkorszak - Az olajkorszak vége
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
Paul Roberts HVG könyvek kiadásában megjelent munkájának már a címe is sokatmondó: "Az olajkorszak vége. Egy bizonytalan világ kezdetén." Valóban vége lenne annak a korszaknak, amelyet az energiaipar csodájaként jellemez a szerző? Annak a gigászi, elképesztően bonyolult rendszernek, amely szavaival mintegy varázsütésre alakítja át az olajat és testvéreit, a földgázt és a szenet, a civilizációt működtető hővé, energiává, mozgássá.
Mi az oka annak, hogy a háromszáz éve fennakadás nélküli termelés veszélybe került s ezzel a politikai és gazdasági hatalom is, amely belőle származik? S ami ennél sokkal lényegesebb: veszélybe került az egész civilizáció, hiszen - mint Paul Roberts írja előszavában - ma már a világon minden - a McDonald's hamburgerétől a pekingi kacsán, a műanyag kerti széken, az operabérleten, a számítógépen, a szemétszállításon és a gyógyításon át a műtrágyáig - összefügg az enegria kitermelésével és felhasználásával.
Ha ilyen nagy a baj, ha az energisgazdaság valóban olyans sebezhető, mint amyilyennek a könyv szerzője leírja, akkor a kifáradt rendszer helyébe valami mást kell állítani. Csakhogy az új gazdaságnak még csak nem is körvonalazódik a jellege. Paul Roberts nagy ívű munkájában nem csak arra vállalkozik, hogy bemutassa az energia történetét az izomerőtől a szénhidrogének globális felhasználásáig és megvizsgálja: mennyi olaj maradt még. A legígéretesebb alternatív energiaforrás, a hidrogénes üzemanyagcella lehetőségeivel és korlátaival is foglalkozik.
Az energia világrendszerének, az energia és a hatalom összefüggéseinek áttekintése mellett számos témára kitér: a globális éghajlatváltozásra, az olajtermelőkre, az energiatakarékosságra... Felvázolja az új energiagazdaságba való átmenet forgatókönyvét is. A téma iránt érdeklődő olvasó sok kérdésre választ kap.