Háromnegyed évvel a Gyurcsány-kormány megalakulása után és körülbelül ugyanannyival a 2006-os parlamenti választás előtt ellentmondásos kép rajzolódik ki a pártok közötti erőviszonyokról. A statisztikailag leginkább komolyan vehető metszetben, a teljes szavazókorú népességre vetítve nem túl nagyok az ingadozások: az elmúlt fél évben az MSZP támogatottsága 23 és 27 százalék között, a Fideszé 31 és 35 százalék között változott. A majdani választási eredményhez leginkább viszonyítható nézetben ugyanakkor ezek a mérsékelt hullámzások jelentős kilengésekhez vezettek. Míg áprilisban a választani tudó "biztos" szavazók körében a kormányoldal és az ellenzék szavazataránya gyakorlatilag megegyezett (HVG, 2005. április 16.), most júliusban ismét 17 százalékponttal vezet a Fidesz-MPSZ az MSZP előtt, miközben az SZDSZ már harmadik hónapja nem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt (lásd ábránkat).
HVG |
HVG |
A Fidesz-MPSZ és az MSZP közötti olló annak ellenére nyílt tágabbra, hogy júniusról júliusra nem romlott tovább, sőt valamelyest javult az általános közhangulat. Hosszú idő után megint csökkent (65-ről 61 százalékra) azok aránya, akik szerint az országban "rossz irányba mennek a dolgok", és a júniusi mélypont után egy hajszállal kedvezőbbé vált a kormány megítélése is - július elején az emberek 33 százaléka tartotta jónak a teljesítményét.
HVG |
Hogy az utóbbi mennyire nem múlt el nyom nélkül, azt a politikusok népszerűségében bekövetkezett változások is jelzik. A történet egyértelmű kárvallottja Szili Katalin, aki hónapok óta dobogós helyezettje volt a Medián politikusrangsorainak, sőt májusban 62 pontos tetszési indexével vezette a listát, aztán már a választás előestéjére veszített népszerűségéből, és július elején be kellett érnie a negyedik hellyel. Az elmúlt időszakban a Fidesz-MPSZ vezető politikusai közül viszont nemcsak Orbán Viktor kedveltsége nőtt statisztikailag számottevő mértékben (nyilván nem függetlenül attól, hogy a számára korábban potenciális fenyegetést jelentő Tokaj-ügy meglehetősen háttérbe szorult a közvélemény "napirendjén"), hanem Áder János frakcióvezetőé is, aki ugyancsak elsősorban az elnökválasztási procedúra egyik főszereplőjeként hívta fel magára a figyelmet. De arra, hogy a közönség nem mindig nézi rossz szemmel a határozott, sőt konfrontatív fellépést, a kormánypolitikusok megítélésében is láthatunk példát: Kóka János gazdasági és kereskedelmi miniszter ismertsége és népszerűsége jelentősen megnőtt azután, hogy nyílt vitára hívta az ellenzék gazdaságpolitikusait.
HANN ENDRE