A lakáshitel annak ellenére nem népszerű, hogy egyre több bank kínál akciósan lakáshitelt. A jelenlegi helyzetben mindenki alaposan meggondolja, vállal-e húsz évre szóló kötelezettséget. A magas kamatkörnyezetben csupán a banki kedvezmények az ügyfelek egy részénél nem tudják elég vonzóvá tenni a hitelt. Ezért üdvözölte az OTP a szocpol visszahozását, az állami kamatkedvezmények bevezetését.
Számításaink szerint a különböző konstrukciók igénybevételével az ügyfeleink tízmillió forintos hitelnél akár ötmillió forint támogatásra is jogosultak lehetnek – mondta az azenpenzem.hu lakossági pénzügyi portálnak adott interjúban Becsei András. A vissza nem térítendő szocpol 3,25 milliót jelenthet, a lakástakarék-pénztár szerződésenként 288 ezer forint kedvezményt hozhat. Továbbá a kamattámogatott hitel 5 év alatt 1,26 millió forinttal alacsonyabb törlesztőrészletet biztosíthat, mint a normál piaci kamatozású hitelek. Ez így együtt persze a maximum, de az átlagos hitelfelvevők esetében is eléri a kedvezmény a kétmillió forintot új lakás vásárlása vagy építése esetén. Az ügyfelek kétharmada azonban használt lakásra veszi fel a támogatott hitelt. A mostani konstrukciónak köszönhetően már számukra is elérhető egymillió forint kedvezmény, lakástakarék-pénztárral együtt kalkulálva.
Az OTP által befogadott otthonteremtő hiteligény meghaladja a 800 millió forintot, ami megfelel a várakozásaiknak. Becsei szerint bár vonzó a lehetőség – ahogy az előbbi számok is alátámasztják –, jelentősebb hatása igazán csak 2013-ban lesz. Fokozatosan nő azonban az érdeklődés, már naponta ezren tájékozódnak a konstrukciókról. Az egész támogatás csak öt évre szól, ezt követően a bankok között biztosan lesz verseny ezért az ügyfélkörért. Azt, aki a támogatási periódust követően magasan szabja meg a kamatot, egyszerűen otthagyják az ügyfelek. Kapnak ugyanis a kiváltáshoz hitelt.
A beragadt hitelek kezelésének egyik fontos, de bonyolult eszköze az árfolyamgát. Azoknak különösen célszerű igénybe venni az árfolyamgátat, akik vagy már kisebb fizetési nehézségekkel küzdenek, vagy az elkövetkező években számítanak erre. A szakember szerint bankjánál az árfolyamgát iránti érdeklődés az elmúlt hetekben növekedett meg jelentősen és év végére valóságos rohamra lehet számítani. Szeptember közepétől a korábbihoz képest 40 százalékos megugrást érzékelnekk az érdeklődők számában. A teljes interjút itt lehet olvasni.