Orbán felelősöket keres a velencei műtengerpart ügyében

Orbán felelősöket keres a velencei műtengerpart ügyében

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A velencei önkormányzat úgy adott előleget egy el nem végzett munkára egy bizonytalan helyzetű cégnek, hogy semmilyen...

A velencei önkormányzat úgy adott előleget egy el nem végzett munkára egy bizonytalan helyzetű cégnek, hogy semmilyen garanciális elemet nem épített bele a Velencei-tó Kapuja projekt szerződésébe.

Eddig jutottak

Mindezt  Orbán Vitor egyik bizalmasa, L. Simon László, a térség fideszes parlamenti képviselője mondta, reagálva Oláhné Surányi Ágnes (független) velencei polgármester szavaira, aki előzőleg az önkormányzat nevében feljelentést tett ismeretlen tettes. L. Simon megjegyezte, hogy remélhetőleg a két feljelentés kiegészíti egymást. 

 

A képviselő szerint a fő kérdés az ügyben az, hogy "Velence vezetői  valóban annyira felelőtlenek és meggondolatlanok voltak, hogy úgy adtak előleget az el nem végzett munkára egy bizonytalan helyzetű cégnek, hogy semmilyen garanciális elemet nem építettek bele a szerződésbe". 

L. Simon László szerint nem igaz a polgármesternek az az állítása sem, hogy egészen idén júliusig támogatta volna a projektet, hiszen például már egy 2010-ben a környezetvédőknek írt nyílt levelében is kritizálta a nem tájba illő projektet, "de a velencei döntéshozóktól eltérő ízlésem és vizuális értékrendem nem elegendő ok a projekt leállítására".

A térség parlamenti képviselője a Központi Nyomozó Főügyészség előtt tartott szombati sajtótájékoztatóján kifejtette: az 1,6 milliárd forintos, európai uniós támogatású beruházással - amelyre Velence önkormányzata írt ki közbeszerzési pályázatot - idén nyáron teljes egészében el kellett volna készülnie a zalaegerszegi székhelyű kivitelezőnek, ám még ma is csak egy torzó, egy betonmonstrum látható a helyén.

Ilyennek képzelték el a műtengerpartot

L. Simon László akkor közölte: azért tett feljelentést, mert az önkormányzat úgy fizetett ki csaknem 550 millió forint előleget, hogy azért cserébe semmilyen fedezetet, bankgaranciát nem kért, holott a kivitelezőről már a kiválasztáskor tudni lehetett, súlyos likviditási gondokkal küzd, hiszen több felszámolási eljárást is kezdeményeztek ellene, és a nyilvános cégadatokból is kiderül, nincs megfelelő forrása egy ekkora nagyberuházáshoz.

Felbontott szerződés

Velence önkormányzata október 11-i ülésén felbontotta a Velencei-tó kapuja elnevezésű projekt kivitelezőjével kötött vállalkozói szerződést, és ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett - közölte Oláhné Surányi Ágnes, a város független polgármestere szombaton az MTI-vel. A csaknem 550 millió forintos előleget a Magyar Államkincstár fizette ki, mert azt egy kormányrendelet alapján a támogatási szerződés is tartalmazta.


Velencén 2008 júniusában jelentették be, hogy európai uniós támogatással 2,26 milliárd forintos turisztikai fejlesztés valósulhat meg kiemelt projektként. Az akkori közlés szerint a Velencei-tó kapuja elnevezésű, 1,58 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással megvalósítandó beruházással 80.000 négyzetméternyi területen újítják meg a tó partját. Ennek részeként egyebek között homokos partszakaszt és részben fedett, fűtött, illetve klimatizált korzót alakítanak ki.

L. Simon László hozzátette azonban, hogy az ő feljelentése nem arról szól, hogy hová tüntette el az időközben csődbe ment kivitelező azt a sok százmilliónyi közpénzt, amit előlegként megkapott, hanem arról, hogy az önkormányzat miért nem kért fedezetet vagy garanciát az általa engedélyezett, az Államkincstár által kifizetett előlegek biztosítékául.
Hozzászólások