Erőgép a monitorba dugva

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple olyan funkciókkal látta el új iMac G5 névre hallgató gépét, amelyek a dolgozószobákból a nappalikba költöztethetik az eszközt. A G5 amúgy egy meglehetősen nagyteljesítményű számítógép, amelynek az érdekessége, hogy a hagyományos konfigurációkhoz szokott szem kezdetben nem is találja.

Az iMac G5 távirányítója. Ha akarom
számítógép, ha akarom szórakoztató-központ
© Apple
A teljes berendezés, beleértve például a DVD-meghajtót is gyakorlatilag egy igen jó formatervezésű TFT-monitorba van integrálva. S hogy a csel teljes legyen, az eszközről le lehet húzni a billentyűzetet és az egeret, s egy távirányítót használni a zenei-, fotó- és videó-funkciók előcsalogatásához.

A távirányító kísértetiesen hasonlít egy iPod Shuffle zenelejátszóhoz, csakhogy a körkörösen elrendezett gombok a különféle funkciók kiválasztását szolgálják. Azaz az iMac-en lévő zenék, fotók és videók között nagyjából úgy lehet böngészni, mintha az ember a zeneszámok közöt válogatna az iPod lejátszón. A szobából bárhonnan vezérelheti a G5-öt, akárcsak ha tévé vagy hi-fi torony volna.

A iMac természetesen gyárilag tartalmazza az iTunes szoftvert, amelynek segítségével böngészni lehet a rendszer óriási hangtárában, s persze megvásárolni és rendezni is lehet a már letöltött anyagokat. Lehetőség van az úgynevezett podcastingra is, amikor a bennünket érdeklő témájú tévé- vagy rádióműsorokat összegyűjtetjük a géppel, s egy nekünk megfelelő időpontban nézhetjük, hallgathatjuk meg őket. Persze többnyire azután, ha már fizettünk a letöltésért.

Az iMac G5-nek van még beépített kamerája és mikrofonja is, így bármikor kezdeményezhető a videóbeszélgetés, vagy csatlakozni lehet egy videochat-hez. Ehhez csak az iChat AV-t kell elindítani, rákattintani a partner videoikonjára és már kezdődhet is a csevely hanggal és képpel együtt akár három résztvevővel egyszerre.

Az iMac kezeli, rendszerezi és a speciális effektek segítségével akár át is alakítja a benne tárolt képeket. Sőt lehetőséget teremt rá, hogy a képeket megoszthassuk az interneten keresztül másokkal is.

A pengevékony G5. Rejtett tartalékok
© Apple
A gépet egy 17 vagy 20 hüvelykes TFT-kijelző szolgálja ki. Az iMacet egy 1,9 GHz-es vagy egy 2,1 GHz-es G5 processzor hajtja, a kijelzőre kerülő képekről pedig egy új PCI-Express ATI Radeon X600 Pro vagy XT grafikus processzor, 128 MByte dedikált videó memória és új nagy sávszélességű rendszer architektúra gondoskodik. Ez a konfiguráció kiegészülve az új Mac OS X Tiger operációs rendszerrel, meglehetősen nagy teljesítményt mutat, amely könnyedén megbirkózik a gyárilag telepített fotófeldolgozó, videó szerkesztő, DVD-írási, vagy zeneszerkesztési munkálatokat ellátó szoftverek állította feladatokkal.

A G5-höz mindenféle külső eszköz csatlakoztatható a digitális kameráktól, a meghajtókon át az egérig vagy nyomtatóig. Csak be kell dugni őket a megfelelő csatlakozási pontba és már használhatók is. A beépített Gigabit Ethernet kártya pedig azt teszi lehetővé, hogy a gép az előzőekhez hasonló egyszerűséggel vezetékes hálózati kapcsolatot is létesíthessen.

Az iMac G5 már alapkiszerelésben is előre telepített AirPort Extreme kártyát tartalmaz, így a felhasználó akár 46 méterről vezeték nélkül csatlakozhat az internetre egy AirPort Extreme bázisállomásról. Vagy csatlakoztathat egy AirPort Express-t, AirTunes-szal, így sugározhat zenét sztereó rendszerére és küldhet dokumentumokat nyomtatójára. Az iMac G5-nek belső Bluetooth 2.0+EDR (Enhanced Data Rate) modulja is van a vezeték nélküli billentyűzet és egér használatához.