Magyar Rádió: törvényes a választás, de izmoznak a civilek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törvényesen választotta meg a közszolgálati médium elnökét a Magyar Rádió Közalapítvány (MRKA) kuratóriuma hétfőn - derül ki a fórum ellenőrző testületének (ET) egy nappal később született, az MTI birtokába szerdán jutott határozatából. Civil kurátorok ennek ellenére fontolgatják, hogy jogi útra terelik az ügyet.

Előzmények
A rádióelnök megválasztásának kusza előzményieről tájékozódjon cikkünkből. 
A távirati iroda birtokába került dokumentum szerint az ET "megállapítja, hogy a Magyar Rádió elnökét megválasztó kuratóriumi ülés összehívása, az elnök személyére szóló javaslat megtétele, a szavazatszámláló és szavazatszedő bizottság létrehozása az MRKA SZMSZ-ében rögzített előírásoknak megfelelően történt", a szavazás rendje megfelelt a szervezeti és működési szabályzatban rögzített követelményeknek.

"A szavazás eredményének megállapításánál ugyancsak érvényesültek az SZMSZ előírásai" - olvasható a határozatban, amely osztja Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök azon - a médiatörvényből levezetetett - álláspontját, hogy vitatott szavazatok esetében az ülésen jelen lévő közjegyző véleménye a meghatározó, márpedig az a kétségesnek mondott voksot érvényesnek minősítette.

Pós Péter civil delegált közlése szerint továbbra is többük fontolgatja, hogy jogi útra tereli az ügyet. A  történteket "mindenféleképpen meg akarjuk méretni a törvény előtt" - mondta szerdán az MTI-nek. Tájékoztatása szerint még nem döntötték el, mely fórumhoz fordulnak, de első körben a közalapítványok felett felügyeletet gyakorló ügyészség, valamint a cégbíróság jöhet szóba; ez utóbbbinál az új elnök bejegyzése ellen élnének panasszal. Ha e testületek nem adnak nekik igazat, peres úton kérhetik az ülés és s döntéshozatal törvénytelen voltának kimondását, tette hozzá. 

Kétségesnek nevezte az eredményt a hétfői választás után az egyik civil delegált, Gráf Csilla, aki szerint vitatható módon számoltak az igenek közé egy voksot; mint mondta, a civil kurátoroknak a szavazólapon bekarikázással kellett válaszolniuk arra a kérdésre, hogy elnökké választják-e Such Györgyöt, ám az egyik vokson egy áthúzás volt látható az "igen" mezőnél.

Teljesen egyértelműnek nevezte az előző napi rádióelnök-választás eredményét az MTI-nek nyilatkozva kedden  Gellért Kis Gábor, a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnöke, aki szerint az eljárás "mindenfajta törvényi próbát kiáll".

A vita tétje, hogy amennyiben érvénytelennek vagy "nem"-nek minősítik a vitatott szavazatot, kétharmados támogatás hiányában eredménytelenné válik Such György elnökké választása. Hétfőn már az ötödik szavazás volt a három hét híján egy éve betöltetlen elnöki tisztségről.