"Ha nem fújjuk a szondát, fújhatjuk a jogállamiságot" - jelentette ki budapesti sajtótájékoztatóján az első parlamenti ciklusát kezdő kormánypárti politikus. Lukács Zoltán felidézte, hogy a közelmúltban a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz szavazatai híján bukott el a kétharmados támogatást igénylő törvényjavaslat. A képviselő azt valószínűsítette, hogy az elhatározás és a felelősség is hiányozhatott akkor a Fideszből.
Úgy értékelte, hogy nem szabad a nép barátjaként és megmentőjeként mutatkozni, és eközben "az úri Magyarországba révedni" és azt gondolni, hogy a 386 országgyűlési képviselő az arisztokrácia, amelynek több joga van, mint az egyszerű magyar állampolgároknak.
Kérdésre válaszolva Lukács Zoltán kifejtette, hogy pártfüggetlen javaslatról van szó, mivel a szocialista frakció soraiból is előfordult már, hogy a képviselő – a mentelmi jogra hivatkozva – nem fújta meg a szondát. Lukács Zoltán azzal érvelt, hogy itt félreértésekről, illetve a mentelmi jog mögé bújásról van szó, mivel a törvény csupán azt mondja ki, hogy a képviselővel szemben nem alkalmazható kényszerintézkedés – csak az Országgyűlés engedélyével – és a szonda megfújása a Legfelsőbb Bíróság korábbi állásfoglalása értelmében nem minősül annak, de ha valaki megtagadja azt, utána már annak kell következnie. Az egész törvényhozást nézve egy-két tucatnyi ilyen, a közvéleményt irritáló eset került nyilvánosságra, de nagyobb lehet a látencia – mondta a képviselő.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója úgy reagált: "a szocialisták tévednek, vagy szándékosan vezetik félre a közvéleményt, mivel a mentelmi jog nem akadálya a légzésminta adásának". Megjegyezte azonban, hogy míg egy állampolgárt vérvételre visznek, ha megtagadja a szonda megfújását, addig a képviselőt csak akkor állítják elő a vizsgálatra, ha "szemmel láthatóan ittas". A törvénymódosítást a Fidesz azért nem szavazta meg, mert a mentelmi jogi szabályt nem tette volna egyértelműbbé, inkább még több kibúvót kínált a közlekedésrendészeti intézkedések alkalmával.
A Fidesz szerint az lenne megoldás, ha a kormány elfogadná az ellenzék módosító indítványát, amely szerint a képviselők mentelmi jogát ne, csak annak egységesítését érintse a törvényjavaslat. A képviselői jogállás módosítását célzó paragrafust kellene csak elhagyni, hogy az ellenzék megszavazza a törvénymódosítást - jegyezte meg. Etikai kérdés, hogy egy képviselő megfújja-e a szondát, és ezt a Fidesz frakció a legszigorúbban kezeli - tette hozzá.