Vádemelés egy számlagyári hálózat ügyében

Harmincnégy ember ellen emelt vádat az ügyészség egy többmilliárdos adócsalással gyanúsítható fiktív számlázási láncolat működtetése miatt - jelenti a HavariaPress. A 2001 óta működő láncolathoz 80 gazdasági társaság kapcsolódott, felderítése érdekében több évig nyomoztak a Vám- és Pénzügyőrség észak-alföldi nyomozói.

  • hvg.hu hvg.hu
Vádemelés egy számlagyári hálózat ügyében

Az ügy mozgatórugóját két fő elkövető 2001-2007-ig tartó tevékenysége adta, mely során több céget alapítottak, illetve alapíttattak. E cégek csak részben végeztek valós gazdasági tevékenységet, részben viszont fiktív számlákat állítottak ki, velük gazdasági kapcsolatban nem álló társaságok részére, a számlaérték bizonyos százalékáért.

A számlázási folyamat értelmi szerzője munkáját a profizmus szintjére fejlesztette, hiszen - hogy minimalizálja a hatóságok előtti lebukás kockázatát - egyes adóhatósági eljárások során hamis okiratokat (személyigazolvány, vezetői engedély) használt fel személyazonosságának igazolására.

A valótlan számlákat igénylő egyes vállalkozók éveken keresztül, akár havonta fogadtak be több száz számlát a ,,számlagyárosoktól" annak érdekében, hogy árbevételük után fizetendő adókötelezettségük alól kibújjanak, vagy legalizálják számla nélküli beszerzéseiket. A nyomozás adatai szerint a két eszmei szerzőhöz köthető fiktív számlák bruttó értéke csaknem tízmilliárd forint, melyek segítségével 1,8 milliárd forinttal rövidítették meg az állami áfabevételt. 

Az ügyben 34 főt hallgattak ki gyanúsítottként, adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás és közokirat-hamisítás miatt.  Bár az elkövetők egy része már önként megfizette adótartozását, mintegy 90 millió forint értékben, ezzel együtt a vádlottak akár 8 évig terjedő, letöltendő börtönbüntetésre is számíthatnak.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.