Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
percről percre

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Orbán hét centis repedésről beszélt

Orbán Viktor kormányfő a kabinet több tagjával megtekintette az ajkai zagytározó újabb repedését, amely 7 centiméteres. A kormányfő az ajkai tűzoltóságon szombat délelőtti rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta: félmillió köbméteriszap ömölhet ki a leszakadt sarkú tározóból a településekre, ezért került sor Kolontár kitelepítésére. A szombat virradóra történt hatósági intézkedésekre utalva a miniszterelnök úgy fogalmazott: "szomorúság, nyugtalanság van, pánik nincs".

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
22 23 24 25 26
51

Ötvenen már megérkeztek Ajkára

Mintegy ötven, a kora reggeli órákban kitelepített kolontári lakos már megérkezett az ajkai befogadó állomásra. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjének szombaton tíz órakor kiadott tájékoztatása szerint a kitelepítés folyamatosan zajlik, Ajkán három befogadó állomás várja az embereket. Rendben történik a lakosság szállítása a befogadó helyekre,az embereket összeírják, egészségügyi ellátásuk megoldott. A befogadó helyen a Krízis Intervenciós Csoport önkéntes pszichológusa mellett gyerekekkel foglalkozó szakemberek is jelen vannak.

 

Hende: minden adott a mentéshez

Egyetlen logisztikai intézkedéssel ki tudjuk menekíteni Devecser lakosságát, az ehhez szükséges technikai feltételek rendelkezésre állnak - jelentette ki Hende Csaba honvédelmi miniszter a kiürített Kolontáron szombat reggel. A miniszter elmondta, hogy 127 katonai jármű áll készen arra, hogy szükség esetén háromezer embert azonnal el tudjanak szállítani a veszélyeztetett körzetből. Az emberek esetleges elszállítását közúton és vasúton egyaránt biztosították. A szakemberek felhalmoztak a közelben a közömbösítéshez szükséges minden anyagot, hogy egy esetleges katasztrófa esetén meg tudják menteni a Dunát.

Már nem öntenek gipszet a Marcalba

Az ecetsav után a gipsz vízbe keverésével is felhagytak a Marcalon, mivel a folyó pH értéke mostanra 8,5 alá csökkent - közölte az MTI-vel szombat délelőtt Janák Emil, az Észak-dunántúli Vízügyi és Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője. Még öt helyen dúsítják levegővel a vizet annak érdekében, hogy az ülepedésre hajlamos gipsz hatékonyabban feloldódjon.

Már fejtik a köveket a Kolontárt kettévágó gáthoz

Egy négy-öt méter magasságú védőgát építésével akarják megmenteni Kolontárt a szakemberek egy esetleges újabb gátszakadástól. A gátat úgy építenék, mint egy autópályát.

Osvárt Andrea videoüzenetben kéri az olaszok segítségét

Az Olaszországban élő magyar színésznő olasz nyelvű videoüzenetet tett közzé, amelyben segítséget kér a iszapkatasztrófa áldozatainak.

 

Ajkán már éjszaka felkészültek

Már az éjjel felkészültek a kolontári lakosok befogadására Ajkán, a sportcsarnokban és a Fekete-Vörösmarty Általános Iskolában tábori ágyakat helyeztek el a tűzoltók - mondta Katona Zoltán, az ajkai tűzoltóság parancsnokhelyettese. A sportcsarnokban 284 tábori ágyat helyeztek el.

Orbán: Devecser, Kolontár lakói biztonságban vannak

Biztonságban van Devecser lakossága, de Kolontárról ki kellett telepíteni az embereket, mert veszélyhelyzet alakult ki az éjszaka - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az MTI tudósítójának a kiürített Kolontáron szombat reggel. Orbán Viktor elmondta, hogy az éjszaka veszélyhelyzet alakult ki az ajkai térségben. A kiürítési tervet elkészítették, minden létező eszköz rendelkezésre áll, hogy szükség esetén Devecser lakosságát néhány órán belül biztonságos helyre menekítsék. A kormányfő kijelentette: biztonságban vannak az emberek, a fegyveres erők és rendvédelmi szervek heroikus munkájának köszönhetően. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy példátlanul gyorsan és szakszerűen hajtották végre a település kiürítését.

Devecser lakosságát felszólították, készülődjön a kitelepítésre

Felszólították Devecser lakosságát, készülődjön az esetleges kitelepítésre, és pakolja össze egy táskába a legszükségesebb dolgait; rendőrségi hangszórós autó járja az utcákat, mindenhol katonákat és rendőröket lehet látni. Több száz katonai teherautó tartózkodik Devecseren, illetve a már teljesen kiürített Kolontáron és a két település közötti utakon, a területet helikopter őrzi folyamatosan.

Helikoptereket vetnek be

Helikopterekkel ellenőrzik az ajkai vörösiszap-zagytározó sérüléseit és vízszintjét, ennek ismeretében döntenek a szükséges védekezési munkálatokról. A légi rendészet MD-500 típusú helikoptere egy mentőcsövet ereszt a vörösiszap-tározóba, hogy megmérje a folyadék sűrűségét, ennek alapján tudják meghatározni a szakemberek, hogy egy esetleges gátszakadásnál hány százezer köbméter iszap zúdulna a veszélyeztetett körzetbe. Az eddigi megállapítások szerint a zagytározó északi oldalán keletkeztek újabb repedések és szakadások.

1
22 23 24 25 26
51
Hozzászólások