A vörösiszap-katasztrófa képei és emléke - Nagyítás-fotógaléria
Fotóriporterünk, Stiller Ákos egy éven át követte a vörösiszap által elöntött Kolontár és Devecser történetét. Fotóival az ott élő emberek sorsát kívánta megörökíteni - az alábbiakban ő mesél az ott látottakról.
Iszapkatasztrófa: nyomozás közben megállapított felelősség és bírság
Jóllehet a kormányzat igyekezett minden felelősséget a Mal Zrt.-re hárítani, valójában a balesetért a tározó engedélyezésében és ellenőrzésében részt vevő hatóságok is hibáztak. A Nemzeti Nyomozó Iroda 15 embert, köztük a cég vezetőit gyanúsítja, az illetékes főfelügyelőség pedig 135 milliárd forintos gigabírságot szabott ki a társaságra.
Vörösiszap után: miért kell öt évig vizsgálni az embereket?
Az egy éve történt vörösiszap-katasztrófa után a lakosság egészségi állapotát szinte azonnal elkezdték figyelni, a kontrollvizsgálatok pedig azóta is folyamatosak, sőt, öt évig ismétlik majd ezeket. Az érintett lakosokat az e célra létrehozott szűrőközpontba hívják be időközönként az orvosok. Minderre azért van szükség, mert nem zárható ki a későbbi egészségkárosodás sem.
Devecser, Kolontár: a legtragikusabb nap személyes krónikája
2010. október 4-én, a szokásos parlamenti viták közben, kora délután érkezett a hír: „Átszakadt a tározó - iszapömlés Devecsernél”. Első pillantásra ez nem mondott nekünk sokat, hiszen addig kevesen láttunk a szerkesztőségben „iszaptározót”. Valamilyen patakra gondoltunk, amely esetleg megáradt; a hírnek csak a közepén szerepelt a „vörösiszap” szó. Aztán egyszer csak ömleni kezdtek az igencsak ellentmondásos információk.