Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
percről percre

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

WWF: a Marcal meggyógyul majd magától

A Marcal folyó élővilága vélhetően magától helyreáll majd, ahogyan a tiszai ciánszennyezés esetében a Tisza is "meggyógyult" - mondta Figeczki Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója, aki szerint a Marcal közepes természeti értékekkel rendelkező folyó volt, a fajgazdagságot mesterséges telepítésekkel visszaállítani nem lehet, az ökoszisztémának magától újra kell épülnie. A teljes táplálékláncnak kell ugyanis újra létrejönnie, ez vélhetően néhány éven belül meg is történik - hangsúlyozta a szakember. Emlékeztetett arra, hogy a tiszai ciánszennyeződés esetén sem lehetett előre megmondani a regenerálódás idejét, a Tisza mindenesetre meglepően hamar helyreállt. Ahhoz, hogy egy teljesen kipusztult folyó helyrejöjjön, 3-5 évre biztosan szükség van - tette hozzá.

A talajcserével kapcsolatban Figeczki Gábor elmondta: a szennyezetté vált 800 hektár hatalmas földmennyiség, kérdéses, hogy a szennyezett földet hová fogják elszállítani. Az erdősítési terv már megvan a terület kapcsán, annyi biztos, hogy a helyszínen 30 évig nem termelhetnek élelmiszert. Az érintett 800 hektárt ezért is ki kell vonni a mezőgazdasági művelés alól - magyarázta.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
27 28 29 30 31
51

A Rábán és a Mosoni-Dunán nem kell védekezni

Az eddig megtett lépések eredményeként sem a Rábán, sem a Mosoni-Dunán nem kell védekezni, csupán megfigyelést végeznek, sikerült a 10-es pH-szint alatt stabilizálni a helyzetet - áll a Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság csütörtök esti közleményében. A nap folyamán a Marcal Rábába torkolása előtt folyamatosan gipszet és ecetsavat öntöttek a folyóba. Ennek hatására Gyirmótnál, a Marcal-duzzasztónál folyamatosan csökken a pH értéke, a délutáni adat szerint 9,79 - közölték. Jelezték egyben, hogy a nap folyamán újabb két mérőhelyet állítottak fel; ezek egyike Győr belterületén, kevéssel a folyó Mosoni-Dunába torkolása előtt, a másik a Dunán, Gönyűnél van, mindkét helyen folyamatosak a mérések.

 

Géppisztolyos járőrök vigyázzák a rendet

Nyolcvan egyenruhás rendőr - részben géppisztollyal felszerelve - őrzi az ajkai vörösiszap okozta katasztrófa térségének biztonságát, a hátrahagyott értékeket csütörtök éjjel. A rendőrök a lezárt utcák előtt posztolnak és Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeken járőröznek. A rendőrség szerint az elmúlt négy napban fosztogatásról, vagyon elleni bűncselekményekről nem érkezett jelentés.

A térségbe vezényelt rendőröket megfelelő védőfelszereléssel látták el, gumicsizmában, porvédő maszkban és védőkesztyűben teljesítenek szolgálatot, váltásukról folyamatosan gondoskodnak. 

Az MTI tudósítója csütörtök este, sötétedés után azt látta, hogy Kolontáron és Devecseren géppisztollyal felszerelt rendőrjárőr-párosok sétálnak az utakon, az üresen hagyott házak utcáiba betérő valamennyi autót ellenőrznek. Devecser és Kolontár között, valamint a két település utcáin rendőrautók és katonai járművek konvoja kígyózik.

 

Somlóvásárhely magára maradt

Marton László, a vörösiszap sújtotta Somlóvásárhely független polgármestere szerint "magukra maradtak", s hiába igényeltek többször is védőruhát, saválló kesztyűt és gumicsizmát, nem kaptak vagy csak keveset és használhatatlant.

MTA: vissza lehet majd költözni

A vörösiszap nem sugárzó anyag, ám a porló iszapot belélegezve légúti irritációt okozhat  - áll a Magyar Tudományos Akadémia honlapján, ahol a vörösiszap-szennyezés hatásaival kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket válaszolják meg.

Mindennap lesz lakossági fórum

Este Devecseren lakossági fórumot tartottak, amit a polgármester szeretne minden nap megismételni - jelentette tudósítónk. A fórumon igyekeztek adatokról tájékoztatni az embereket. Elhangzott, hogy lakásokat építenek 30 napon belül, de ha valaki nem akar ott élni, elköltözhet.

Jelentés az aktuális helyzetről

Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófája történt október 4-én, amikor mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap árasztotta el a Veszprém megyei Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket - állapítja meg Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) csütörtöki közleményében.

Közel tucatnyian sérültek meg a mentés során

Tizenegy ember sérült meg a vörösiszap-lavina sújtotta ajkai térségben a kárfelszámolási munkában - közölte az Országos Mentőszolgálat sajtóügyeletese csütörtökön. A sérültek közül egy embert kellett kórházba szállítani, mert a szemébe vörösiszap csapódott, de állapota nem súlyos. Tíz embert a helyszínen láttak el a mentők.

A sajtóügyeletes tájékoztatása szerint az ápolásra szoruló emberek között voltak olyanok is, akik már korábban megsérültek. Orvosi ellátásra szorult néhány újságíró, köztük az MTI fotóriportere is, aki enyhébb égési sérüléseket szenvedett az erősen lúgos hatású vörösiszaptól. Kolontáron és Devecserben egy-egy mentőautó áll 24 órás készenlétben.

Mit jelent a kármentesítés?

Az országos katasztrófavédelmi főigazgató szerint hétfőre befejeződhet az iszappal elöntött települések kármentesítése, ám az okozott károk teljes felszámolása hosszú heteket vesz igénybe. De mit jelent akkor a kármentesítés?

A kármentesítés inkább a károk mérséklésére tett erőfeszítésként értelmezhető. Ezek közül is a legfontosabb az emberek biztonságba helyezése. Az ezután következő lépés az utak megközelíthetővé tétele, vagyis iszapmentesítése, majd a porták, házak kapuinak megtisztítása, hogy aki akar, kimenthesse még értékeit. Ezek a műveletek tartanak tehát hétfőig.

A kólacég kéri vissza a hűtőjét

A Coca-Cola bejelentkezett, hogy kéri vissza a hűtőjét és a göngyölegeit - mesélte kollégánknak egy devecseri kisboltot üzemeltető férfi, aki éppen a rekeszeket mosta. A férfi azt is elpanszolta, hogy bár a százezer forintos gyorssegély mindenkinek jár a városban, ők nem kaphatnak belőle, mert csupán bérlők, s nem tulajdonosok az üzletben.

1
27 28 29 30 31
51
Hozzászólások