Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
Utolsó frissítés:
- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.
- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.
- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.
- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.
- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.
A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.
Most érkezett
Vörösiszap: egyre többen mennének vissza Devecserre
Bár eleinte ódzkodtak tőle, most egyre többen költöznének vissza a vörösiszappal elárasztott Devecserre.
Percről percre
Újabb gyanúsítottja van az iszapkatasztrófának?
A Magyar Nemzet értesülései szerint újabb gyanúsítottja van az iszapkatasztrófa miatt indult nyomozásnak, a rendőrség állítólag már ki is hallgatta az illetőt.
Másfél milliárdos kártérítést fizetne a MAL
Öt éven át évi 300 millió forintot, összesen másfél milliárd forint kártérítést fizetne a MAL Zrt. a két héttel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa károsultjainak - mondta Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke a Borsodonline-nak. A felelősség ügyében egyelőre nem lehet pontos véleményeket alkotni, de az emberi tragédiákat mégis valahogy kezelni kell, ennek más módja nincs, mint a kárpótlás és kártalanítás - tette hozzá. Megerősítette: felkészültek arra, hogy a megsérültnél négyszer biztonságosabb, már meglévő tározóba helyezik el a vörösiszapot.
Szakértők szerint a szennyeződés nem jutott mélyen a talajba
A vörösiszap szennyeződés sehol sem jutott 10 cm-nél mélyebbre a talajba, és csak helyenként keveredett a felszíni talajréteggel. A mélyebb talajrétegek és az első vízadó talajréteg közvetlenül nem veszélyeztetett - állapította meg a Kormányzati Koordinációs Bizottság Tudományos Tanácsa. A testület vasárnapi közleménye hangsúlyozza, hogy ezt a tényt megerősítették az Európai Unió (EU) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői is, akik az érintett térségben folytattak vizsgálatokat.
A tudományos tanács döntött arról, hogy a továbbiakban a tanács határozza meg, milyen védőeszközöket használjanak a területen beavatkozóként tevékenykedők, illetve azoknak az anyagoknak és eszközöknek a körét is, amelyek a mentesítés során a leghatékonyabban alkalmazhatóak. A kárfelszámolás érdekében szükséges rövidtávú intézkedések mellett a grémium stratégiai javaslatot is kidolgoz a kormányzat számára az ajkai timföldgyár zagytározói okozta kockázatok megszüntetésére. Döntés született arról is, hogy a talaj-, a levegő- és a vízminőség ellenőrzéséről szóló adatokat egycsatornás rendszerben, összehangoltan kommunikálják. Ezek értékelésében és elemzésében a tanács részt vesz, és javaslatot tesz a szükséges lakosságvédelmi intézkedések elrendelésére.
Újabb 23 kolontári ház lebontásáról döntöttek
Újabb 23 kolontári lakóház lebontásáról döntött a védelmi bizottság vasárnap Devecserben tartott ülésén. A Kossuth és a Malom utcában lévő, vörösiszappal szennyezett és lakhatatlanná vált otthonok bontási engedélyét a jövő héten adhatják ki - közölte Lasztovica Jenő, a Veszprém megyei védelmi bizottság elnöke.
Kolontáron, a Torna-patakon túli részen lévő, lakhatatlanná vált lakóházakat a lehető legrövidebb időn belül le kell bontani. Ezért arra kérték a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t, jelöljön ki egy olyan deponáló helyet, ahová a törmelékeket, valamint a vörösiszappal szennyezett földet el lehet szállítani, és a területet majd rekultiválni lehet. Lasztovicza Jenő azt mondta: egyelőre nem tudni, Devecseren hány házról állapították meg a szakértők, hogy bontásra szorul, mert az adatok egyeztetése, a tulajdonosok nyilatkozatainak begyűjtése még tart.
Még nem adtak ki bontási határozatot
Még egyetlen épületre sem adtak ki bontási határozatot a vörösiszappal elöntött Devecseren, annak ellenére, hogy legalább három tucatnyi lakóház megsemmisült, ugyanis zajlik a kárfelmérés, és az egyeztetés a lakókkal - mondta Bakos György megyei katasztrófavédelmi szóvivő
Egyeztetnek a károsultakkal
Zajlik a kárfelmérés és egyeztetés az iszapatasztrófa károsultjaival a jövőbeni lakhatásuk megoldásáról, és ennek függvényében folytatódik a kárfelszámolási munka Devecseren – mondta Dobson Tibor vasárnap reggel.
A kárfelszámolási szóvivő tájékoztatása szerint hétfőn megkezdik Devecser 21 elöntött utcáján lévő házak udvarairól az iszapos föld gyalulását és elszállítását, az árkok szélesítését, és ehhez a kerítéseket markológépek elbontják. Az ezredes azt mondta: amennyiben a kárfelmérés megtörténik, és az érintett lakókkal is sikerült megegyezni, elbontják azokat az épületeket is, amelyek a vörösiszap okozta katasztrófában megsérültek, lakhatatlanná válnak.
Lassan visszatér az élet a lezárt Kolontárra
Lassan visszatér az élet a vörösiszap sújtotta, de az illetéktelenek elől még mindig lezárt Kolontárra. Kinyitott a bolt, a kocsma, az utcákon porvédő maszkban és gumicsizmában járkálnak az emberek, gyerekek; a kármentesítésben dolgozó szakemberek még mindig küzdenek a vörös sárral – tapasztalta az MTI tudósítója szombaton, az előző nap visszatelepített lakosságú Veszprém megyei faluban.
A kormány az év végéig fenntartaná a veszélyhelyzetet
A kormány indítványozza, hogy az Országgyűlés az év végéig hosszabbítsa meg a vörösiszap-katasztrófa miatt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében elrendelt veszélyhelyzetet - mondta Bakondi György szombaton Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Devecseri polgármester: kétszáz ház lehet menthetetlen
A devecseri polgármester szerint az iszappal elöntött településen mintegy kétszáz ház menthetetlennek látszik; Toldi Tamás az MTI helyszínen lévő tudósítójának szombaton azt mondta, hogy a pontos kárfelmérést még a nap folyamán megkezdik.
A Veszprém megyei kisváros polgármesterének közlése szerint még nem készült teljes körű kárfelmérés, de azt nem is sürgetik, mert a lakosoknak nincs elég információjuk arról, mi lesz velük, milyen valós segítséget, kártalanítást kaphatnak majd.
Toldi Tamás elmondta, a Belügyminisztérium már felmérte, hogy a vörösiszappal elöntött 21 utca 292 lakóingatlanában mekkora kár keletkezett, de adatokat vele sem közöltek. A polgármester szerint most nem a kárfelmérés a legfontosabb feladatuk, hanem az emberekkel való törődés, annak "megtudása", hogy Devecser lakható, élhető lesz-e a jövőben.