Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
percről percre

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

A MAL nem tudja, miért szakadt át a gát

Jelenleg nem tudják pontosan megállapítani a cég Kolontár melletti tározójában keletkezett sérülés okát, de minden hatósággal együttműködnek a körülmények tisztázása és a minél gyorsabb kárelhárítás érdekében - állítják.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
28 29 30 31 32
51

A szakszervezetis szerint nem szivárog le a földbe az anyag

Az iszap többféle állagban fellelhető Devecserben - észrevételezték helyi tudósítóink. A legsűrűbben mindig mozogni kell, különben bele ragadunk. A hígabb változatban lehet járkálni, de van csaknem víz folyékonyságú is.

Kolégáink találkoztak az aluminiumipari szakszervezet egyik képviselőjével is, akik házról házra járnak felmérni a károkat. Szerinte hiba lenne bezárni a gyárat, hiszen sokan veszítenék el a munkájukat. A férfi szerint a dolgozók nem hibáztak, olyan hiba okozhatta a tragédiát, amit korábban nem is tudtak felmérni. Azt is elmondta, hogy szerinte az iszap nem szivárog majd le a talajba, mert annál sűrűbb az állaga.

KÉSZ: öt házat kulcsrakészen felépítenek

Varga Mihály, a KÉSZ Csoport elnök-vezérigazgatója felajánlja, hogy a kolontári vörösiszap katasztrófa károsultjai közül öt családnak kulcsrakészen felépíti az új házát. Egyben kéri és javasolja minden magyar tulajdonú építőipari vállalatnak, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez.

Halpusztulás a Dunában

Halpusztulás jeleit észlelték katasztrófavédők a Duna főágán, a Rába torkolatánál csütörtök délután. A kárfelszámolás helyszíni szóvivője azt mondta: a Rába és a Duna torkolatában 9,1 tizedes pH értéket mértek, és szórványos halpusztulásról érkezett jelentés. A szóvivő közlése szerint ahhoz, hogy a folyó élővilágát meg lehessen menteni, a 14-es skálán 8 alá kell vinni a pH értéket. A hétfő délután bekövetkezett ökológiai és ipari katasztrófa után a Torna-patak vizében 13,5-es pH értéket mutattak ki, majd a szennyező anyag a Marcal folyóba kerülve kipusztította annak teljes élővilágát.

Egyelőre elfogyott a szűrős maszk

Devecseren egyelőre nem tudnak szűrős, csak sima maszkot adni, mert előbbi elfogyott - mondták a polgármesteri hivatalnál kollégáinknak. Egyébként a maszk- és csizmaigényeket csak be kell mondani, s megkapja mindenki, amit kért. A helybéliek elmondták, ruhaneműre jelenleg kevéssé van szükségük, mert abból sok érkezett, minden másra azonban igen.

Lelkisegély-szolgálat a plébánián

Devecseren sok a rendőr, katona, katasztrófavéderlmi. Maszkban közlekednek, mivel mindent vörös por borít, még azokat a pontokat is, ahol nem volt áradás.

Devecseren minden hajlék nélkül maradt ember elhelyezkedett már rokonoknál, vagy a plébánia segítségével - mondta munkatársainknak Fatalin Ilona iskolaigazgató. Az emberek sokkos állapotban vannak - tette hozzá, a plébánián ezért lelkisegély-szolgálat működik. Szerinte a köztudatban nem volt benne, hogy a tározóban lévő anyag folyékony állapotban van, sokan azt képzelték, tömörebb massza van ott. 

Kovács Zoltán: a cégvezetés rosszul kezdte a katasztrófa kezelését

A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint az ajkai timföldgyár vezetése rosszul kezdte az iszapkatasztrófa kezelését, mert - mint fogalmazott - ha valakik, akkor nyilván ők felelősek a történtekért, pontosabban a technológiájuk és emberi feltételeik. Kovács Zoltán rámutatott: ismereteik szerint nincs olyan természeti ok, amely ezt a katasztrófát kiváltotta, tehát technológiai-emberi hibára lehet gyanakodni. De ezt a Nemzeti Nyomozó Iroda kideríti majd - tette hozzá.

Az államtitkár biztos abban, hogy a cégvezető többszörösen megbánta már a hétfői nyilatkozatát. Mint mondta: mindazok után, amit tapasztalnak, hogy mekkora kárelhárítás zajlik, milyen erőfeszítéseket kell tenni a folyóvizeken és mennyien kórházban vannak, minden bizonnyal többször megbánták már a hétfői nyilatkozatot és a kiadott közleményt. Kovács Zoltán hangsúlyozta: a kormány minden tőle telhetőt megtesz a kármentés érdekében, de vizsgáltatja az okokat és a felelősséget is.

Stabil állapotban vannak a Honvédkórházban kezelt sérültek

Stabil állapotban vannak az iszapömlés Honvédkórházban kezelt sérültjei, miután szerdán mindannyian túlestek a szükséges műtéti beavatkozásokon - közölte Grósz Andor, a kórház megbízott főigazgatója. A kórházba szállított tíz sérült közül ketten vannak még súlyos, nem életveszélyes állapotban. Mindkettejüket égési sérülésekkel kezelik.

Zsíros Lajos, a traumatológiai osztály vezetője elmondta, hogy csütörtökön két idősebb beteget el tudtak volna engedni, de nekik az volt a kérésük, hogy néhány napig, amíg a lakásukat kitakarítják, még maradhassanak, ezért hétfőig nem bocsátják el őket.

Újabb katasztrófától nem kell tartani

Megfelelő erőkkel és eszközökkel zajlik a kárelhárítás és a mentés, újabb katasztrófa veszélye nem áll fenn - mondta Bakondi György vezérőrnagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató. A Veszprém megyei Bánhalma térségében 20 hektárnyi területre kivezetik a vörösiszappal szennyezett Marcal vizét, és a tározóban mentesítik. Emellett másutt is sok ezer tonnányi gipszet adagolnak az érintett folyók vizébe - ismertette a főigazgató. Bakondi György szerint a timföldgyár műszakilag minden erejét és eszközét mozgósította, hogy a kormányzat által támasztott követelményeknek megfeleljen. Elmondta azt is, hogy csütörtökön döntöttek egy bekötőút építéséről Kolontár és a 8-as főút között.

Mozog a talaj a tározónál

Devecser tizenkilenc utcája károsodott a vörösiszaptól, egy részük még mindig járhatatlan. A településen a honvédség  vegyi csoportja folyamatosan méri a talaj és a levegő szennyezettségét, de a katonaság a kárfelszámolásból is kiveszi a részét. A szomszédos Kolontár nyolc utcáján munkagépek, illetve védőfelszerelést, maszkot viselő emberek takarítják a házak udvarait, a munka nagy részét már elvégezték. A két településen a védekezést irányító operatív törzs összesítése szerint 143 jármű és 813 ember dolgozik. A zagytározó 10-es kazettájánál - amely hétfőn déltájban szakadt át - apróbb talajmozgásokat és kisebb szakadásokat lehet mérni. Ez nem jelenti azt, hogy újabb gátszakadástól kellene tartani, ugyanis a talajmozgásokat már a katasztrófa bekövetkezte után is mérték a szakemberek.

1
28 29 30 31 32
51
Hozzászólások