Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
percről percre

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Kell a segítség!

Bár folyamatosan érkeznek az adományok az iszapömlésben érintett településekre, de további felajánlásokra számítanak a segélyszervezetek, amelyek egyelőre saját forrásból oldják meg a karitatív feladatokat - közölték a szervezetek illetékesei. Bálint Gábor, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet főmunkatársa Devecseren elmondta, hogy Devecseren 2-300, míg Kolontáron 30-40 házat rongált meg az iszap, így később, ezek helyrehozataláról is gondoskodni kell, amihez újabb forrásokra van szükség.

Grubert Roland, a Magyar Vöröskereszt katasztrófa-készenléti szakmai vezetője azt mondta, hogy mintegy 20 munkatársuk dolgozik a helyszínen. Eddig 150 fekvőhelyet, matracot, takarót hoztak a településre, ezeket a művelődési házban helyezték el. A vöröskereszt elkezdte az egészségügyi maszkok osztását is, mivel ha az iszap száradni kezd, akkor a levegőbe jutó maró anyag ellen védekezni kell. A szervezet egyelőre a saját katasztrófaalapjából finanszírozza a segélyezést, de számítanak az emberek adományaira is. A héten további élelmiszer- és tisztítószer szállítmányt küldenek a térségbe, amit szétosztanak majd a lakosok között. A jelenlegi helyzetről azt közölte, hogy valódi ökológiai katasztrófával kell számolni, amelyről egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora károkat okozott és meddig tarthat azok felszámolása.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
38 39 40 41 42
51

Pálinkás tudóscsapata is jelentést készít

Még kedden el kell juttatnia az ajkai térségben bekövetkezett iszapömlés következményeiről szóló jelentését a kormánynak a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) vegyészekből, ökológusokból, biológusokból és környezetvédelmi szakembereiből álló csoportjának - közölte az MTA. A csoport vizsgálja a baleset következményeit az iszaptól elárasztott Devecser-környéki gátszakadás területén. Mint írták, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője kedden reggel az MTA elnökétől kért segítséget a hétfői Devecser-környéki gátszakadás nyomán kialakult katasztrófahelyzet következményeinek felméréséhez. A csoport kedd reggel indult az iszapömlés helyszínére.

Az államfő reméli, hogy megtalálják a felelősöket

Scmitt Pál miután meglátogatta a kórházban azokat a betegeket, akik az iszapömlés következtében sérültek meg, az újságírók előtt pedig megköszönte a munkáját a mentési munkálatokban részt vett rendőröknek, katonáknak, tűzoltóknak, orvosoknak, katasztrófavédelmi dolgozóknak. Kiemelte: reméli, hogy megtalálják a felelősöket. Schmitt Pál szerint egy dolgot megtanulhatunk ebből az esetből is, azt, hogy "nem lehet a húrt feszíteni a természettel szemben", Verespatakon is súlyos ciánszennyezés történt, mert az ember valamit el akart venni a természettől a saját javára.

Mersevát környékén tart a szennyeződés

Felkészültek a védekezésre Szergény határában: a Marcal folyó hídjánál több tonna gipszet halmoztak fel, vízszállító tartálykocsik sorakoztak fel, hogy megkezdjék a vörösiszap semlegesítését, tovahaladásának lassítását. A gipszet markológéppel szórják a folyóba a híd egyik oldaláról, a másik oldalán pedig a tűzoltók fecskendőikkel megpróbálják a meder teljes szélességében elteríteni az anyagot, hogy minél jobban érintkezzen a szennyeződéssel - kommentálta az éppen zajló próbán látottakat Nádor István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi- és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A szennyeződés délután négy órakor még nem érte el a Marcalnak a szergényi hídnál lévő szakaszát, valahol Mersevát környékén tartott, Bobánál már vörösre festette a vizet, már erőteljes halpusztulás nyomait is látni lehetett.

Schmitt Pál részvétét fejezte ki

Schmitt Pál köztársasági elnök kedden a Honvédkórházban újságírók előtt részvétét fejezte ki azok hozzátartozóinak, akik az Ajka közelében történt hétfői iszapömlés következtében életüket vesztették, miután meglátogatta a kórházban azokat a betegeket, akik az iszapömlés következtében sérültek meg.

Navracsics: nem tudunk semmi biztosat

Egyelőre a MAL Zrt.fejenként százezer forintos gyorssegélyét osztják a tegnapi iszapáradatban kárt szenvedett lakosoknak. A kárfelmérés egyébként folyamatban van, a károsultak remélhetőleg gyors segítséghez jutnak majd - nyilatkozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a Duna Televíziónak. 

Navracsics Tibor megjegyezte: egyelőre csak gyanítják, hogy a MAL Zrt. lehet a felelős a katasztrófáért. "Nem tudunk semmi biztosat. Büntetőeljárás indult ismeretlen tettes ellen, hiszen sajnos, halálos áldozatok is vannak. A rendőrségi vizsgálat fogja majd kideríteni, ki milyen mértékben felelős, ki ellen lehet büntető eljárást indítani, esetleg kivel szemben lehet büntetőjogi felelősséget érvényesíteni" - szögezte le a miniszterelnök-helyettes.

Újabb videók a vörösre festett Devecserről

Hétfő óta újabb amatőr filmfelvételek kerültek fel a Youtube videómegosztóra a devecseri és a kolontári iszapáradás nyomairól. A felvételeken jól látszik, hogy az iszapáradat óriási felfordulát okozott a településeken és vörösre festett mindent.

Megnémultak a védelmi bizottság tagjai

A védelmi bizottság ülésére több kolontári lakos is bement, ahol azt kérdezték az ülést vezető elnöktől, miért nem engedi be a rendőrség az elzárt utcákba a tulajdonosokat, hogy kimenekítsék szükségesebb dolgaikat, illetve miért nem őrzik a hátrahagyott értékeket. A helyi lakosok megjegyzéseire a védelmi bizottság tagjai nem tudtak válaszolni, némán ültek és hallgatták őket.

Felkészültek a védekezésre Szergényben

Felkészültek a védekezésre Szergény határában: a Marcal folyó hídjánál több tonna gipszet halmoztak fel, vízszállító tartálykocsik sorakoztak fel, hogy megkezdjék a vörösiszap semlegesítését, tovahaladásának lassítását - tapasztalta az MTI tudósítója kedden délután a helyszínen. A gipszet markológéppel szórják a folyóba a híd egyik oldaláról, a másik oldalán pedig a tűzoltók fecskendőikkel megpróbálják a meder teljes szélességében elteríteni az anyagot, hogy minél jobban érintkezzen a szennyeződéssel - kommentálta az éppen zajló próbán látottakat Nádor István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi- és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A szennyeződés délután négy órakor még nem érte el a Marcalnak a szergényi hídnál lévő szakaszát, valahol Mersevát környékén tartott, Bobánál már vörösre festette a vizet, már erőteljes halpusztulás nyomait is látni lehetett.

Napok óta szivárgott?

Tudósítóink Ajkán találkoztak olyan szemtanúval, aki azt állította: néhány napja járt az iszaptárolónál és észlelte a szivárgást.

1
38 39 40 41 42
51
Hozzászólások