Megszavazták az új alkotmányt – percről percre
percről percre

Megszavazták az új alkotmányt – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A parlamentben 262 igen, 44 nem, 1 tartózkodással megszavazták az új alkotmányt. A szavazás napjának parlamenti eseményeit kövesse nálunk percről percre.

Most érkezett

Lemondanak az MTA művészeti akadémiájának vezetői

Április 20-i hatállyal lemond tisztségéről a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke, Dobszay László és ügyvezető elnöke, Ferencz Győző - közölte a testület hétfőn. Mint ismert, a a Magyar Tudományos Akadémia mellett az Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló Makovecz Imre magánszervezetét, a Magyar Művészeti Akadémiát is beleírta az alkotmányba, miközben az MTA társintézményét, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiát kihagyta belőle.

A Fidesz-KDNP március 14-én nyújtotta be az új alkotmánytervezetét az Országgyűlésnek. Akkor Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott: "azt reméljük, hogy a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja nevében ma a jövő Magyarországának alkotmányát, Európa egyik legjövőorientáltabb alkotmánytervezetét tudjuk beterjeszteni". Az MSZP és az LMP nem vett részt az alkotmányozásban, a Jobbik pedig jelezte, nem fogja megszavazni az új alaptörvényt. További részleteket erről itt olvashat, a zárószavazásról készülő fotóinkat pedig Nagyítás-fotógalériánkban találja!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Jószándékú butaság

A jobbikos Nyikos László azt mondja: a bruttó hazai terméket az alkotmánytervezetben teljes hazai összeterméknek nevezik, de ez a jószándékú, öncélú nyelvújítás butaság.

Boros, Orbán, Pozsgay a Házban

Orbán Viktor miniszterelnök, Boros Péter volt miniszterelnök és Pozsgay Imre történész, egyetemi tanár, a Grósz- és a Németh-kormány volt államminisztere beszélget.

LMP: paródia, hogy Lázár János szemrehányást tett az elmúlt húsz évért

Mile Lajos szerint "egész egyszerűen paródia", hogy Lázár János az elmúlt húsz esztendő visszaélései és a kialakult korrupció miatt éppen az átláthatóságot és társadalmi részvételt szorgalmazó LMP-nek tesz szemrehányást. A fideszes frakcióvezető hétfői, napirend előtti felszólalásában elhangzott szavaira reagáló politikus "komikusnak" nevezte, hogy a Fidesz minden képviselőt esküszegőnek nevez, aki nem ért egyet az alkotmányozással.

Profil: a Fidesz a Jobbiktól hódít el teret

"Orbán Viktor miniszterelnök bebizonyította, hogy egészen jól le tud fedni olyan politikai területeket, mint a nacionalizmus, a történelmi revizionizmus és - pártja szélső nyúlványai révén - az antiszemitizmus."  Az új alkotmány tervezetének bevezetője az "Isten" szóval kezdődik és nemzeti hitvallásnak hívják. Ez a kormánypolitika - vélekedett - a "Fidesz-vetélytárs" Jobbiktól hódít el teret - írja a Profil című osztrák hetilap.

Dúró Dóra a zsarnoki rendszer kiszolgálóiról beszél

Egy húsz éves mulasztására tettünk javaslatot a zárószavazás előtt - mondta Dúró Dóra felszólalásában. A politikus azt mondja: nem a szavakon kellene lovagolni, hanem a bűnösöket kellene felelősségre vonni, de a mostani alkotmánytervezet sem foglalkozik azzal, hogy a volt rendszer kiszolgálói ne lehessenek a közélet vezetői  személyiségei. Például emiatt nem tudnak tiszta lelkiismerettel szavazni az alaptörvényről - mondja Dúró. Akik hozzájárultak a zsarnoki elnyomásához, azok továbbra is felelős pozíciókat töltenek be - fogalmazott, hozzátéve, ezt szabályozni kellene az Alktományban.

MSZP: április 18-a legyen a Magyar Köztársaság védelmének napja!

Politikai nyilatkozattervezetet nyújt be az MSZP az Országgyűlésnek, azt kezdeményezve: a parlament tegyen hitet a köztársaság értékrendje mellett. Mesterházy Attila pártelnök a szocialisták hétfői részországgyűlésén a nyilatkozatot ismertetve elmondta: azt javasolják, hogy legyen április 18. a Magyar Köztársaság védelmének napja. A nyilatkozat kimondja, hogy a köztársaság nem átmeneti politikai berendezkedés, hanem a nemzetet összetartó erő, a demokrácia szervező elve - tette hozzá.

Kezek a magasban az MSZP részországgyűlésén.

 

Kovács: az új alkotmány nem védi a polgárok jogait az állammal szemben

Kovács László szerint noha a magyar uniós elnökség szakmai programjának teljesítése rendben halad, Magyarország megítélésében kedvezőtlen fordulat állt be, az alkotmányozás folyamata és az új alaptörvény egyes megfogalmazásai pedig a médiatörvény körülihez hasonló nemzetközi botrányhoz vezethetnek.

Az MSZP alelnöke, volt uniós biztos a szocialisták budapesti részországgyűlésen hétfőn azt mondta: az Európai Unió történetében először fordul elő, hogy a soros elnökséget olyan ország tölti be, amely lépten-nyomon megsérti az unió értékrendjét és számos konkrét szabályát. Félő, hogy a magyar elnökségre ezért, és nem szakmai programjának teljesítése miatt fognak emlékezni - tette hozzá. Kovács László hangsúlyozta: az alkotmányozás tagállami hatáskör, de egyetlen uniós tagállam alaptörvénye sem lehet ellentétes az EU értékrendjével. Márpedig - folytatta - az új magyar alkotmány aligha felel meg annak a követelménynek, hogy az állampolgárok jogait védje az állammal szemben.

Morvai a vidék hangját hiányolja

Morvai Krisztina kapott szót, a vidékfejlesztési stratégiából idéz, amelyet a vidék alkotmányaként emlegetnek - mondja, s kérdezi, "miért nem ez hang határozta meg az új alkotmánytervezetet".

A politikus arra kéri a képviselőket, hogy járják az országot, s a sarkalatos törvények megalkotása során az ő arcukat lássák maguk előtt.

Kártyák a szavazógépben

Vége az interpellációknak. A képviselők - a házelnök felszólítására - ellenőrzik a szavazógépbe helyezett kártyáikat.

Nagyítás-fotógalériánk a parlamentből

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hozzászólások