Orbán: nem foglalkozunk pletykafészkekkel - percről percre
Utolsó frissítés:
A jövedéki adó emeléséről döntött ma a parlament, emellett korrigálták a múlt hétfőn elfogadott végtörlesztéses javaslatot is. Orbán Viktor az azonnali kérdések órájában a Wikileaks-táviratokról és Gyöngyöspatáról is kapott kérdést Novák Elődtől.
Most érkezett
Téma az edelényi kórház államosítása
Daher Pierre fideszes képviselő az edelényi kórházat vette védelmébe a nemzetierőforrás-miniszterhez címzett interpellációjában. Mint mondta, a szakma támogatja, hogy az edelényi kórház a régió tüdőgyógyászati központjává váljon. Szerinte ha a kórház gazdasági társasággá alakul át, akkor a dolgozók fizetése csökken.
Réthelyi Miklós miniszter szerint nem teljesen ellentétes a kormányzati állásponttal az, amit az edelényi polgármester tervez. Edelény önkormányzata ugyanis ragaszkodik kórházához, nem adná állami fenntartásba, inkább zárt körű részvénytársaságként üzemeltetné tovább.
Réthelyi elmondta, hogy az államosítás első lépése volt a fővárosi kórházak átvétele, de legalábbis ennek megkezdése. (Elvi egyezség az államosításról van, de még nem tudtak megállapodni arról, hogy az állam mennyit fizet a fővárosnak cserébe - a szerk.)
Daher Pierre felszólalása alatt egyébként a Jobbik folyamatosan nevetgélt, mivel a fideszes képviselő akcentussal beszélt.
Percről percre
Gyurcsányista diplomatákról vitáznak
A jobbikos Gyöngyösi Márton szerint még mindig kiemelt posztokat töltenek be olyan diplomaták, akiket még Gyurcsány idején neveztek ki. Gyöngyösi leginkább azt kifogásolta, hogy Göncz Kinga unokatestvére Magyarország brüsszeli képviseletén dolgozik.
Németh Zsolt, a külügyminisztérium államtitkára viszont azt kifogásolta, hogy miért erről kérdezik, miért nem az uniós elnökség sikeréről beszélgetnek. Főleg, mint mondta, a magyar diplomácia megújítása zajlik, rengeteg diplomatát lecseréltek.
Megint Cséfalvay
Cséfalvay válaszában - szinte ugyanazokkal a szavakkal - ismét elmondta, hogy több éves lesz az átmenet a valódi egykulcsos adórendszer bevezetéséhez, és hogy addig sem járhat senki rosszul.
"A király meztelen" - reagált Baja Ferenc, aki nem fogadta el az államtitkári választ. A parlament viszont igen.
"Matolcsy úr, miért nem mond le?"
Az egykulcsos adórendszer megbukott, kétkulcsossá vált, megtorpedózta az eddigi gazdaságpolitikai célokat - mondta a nemzetgazdasági miniszterhez intézett interpellációjában Baja Ferenc.
Nem kíván lemondani, miniszter úr? - tette fel a kérdést a szocialista politikus.
Mivel Matolcsy György nincs a parlamentben, ezért Cséfalvay Zoltán válaszol.
Lázár elmondta, mit vár Orbántól
Lázár János Szekeres Imrén és az MSZP belső ügyein élcelődött napirend előtti felszólalásának első mondataiban. Majd rátért arra, hogy a szocialistáknak köszönhetően sokan nyögik még az adórendszer bajait, sokan váltak munkanélkülivé.
A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy "szeptember 30-ig terjesztjük be a költségvetést". (Ez azért érdekes, mert nem egy párt, hanem a nemzetgazdasági miniszter terjeszti be a költségvetést.)
Lázár egyébként elmondta azt is, hogy a Fidesz-frakció holnap hallgatja meg Orbán Viktort a jövő évi költségvetésről. Mint mondta, azt várják a kormányfőtől, olyan büdzsét készítsen, amely csökkenti az államadósságot, megmenti a devizahiteleseket és munkahelyeket teremt. "Aki többet dolgozik, az többet keres, aki többet keres, az többet adózik" - fogalmazta meg Lázár, hogy milyen egyszerűen gondolkodnak az adórendszerről.
Emellett arról is beszélt, hogy gátat akarnak szabni az állami stikliknek. Ezért azt kérte az ellenzéktől, hogy támogassák a képviselők jogállásáról szóló javaslatot. Eszerint a képviselők havi bruttó illetménye 2012. szeptember 1-jétől csaknem 750 ezer forint lenne, vagyis megegyezne a helyettes államtitkári javadalmazással. Ezen felül más pénzbeli juttatásra nem lennének jogosultak a honatyák, azaz jövőre megszűnne a választókerületi pótlék.
A KDNP a kulákokról
A kulákokról beszélt Varga László KDNP-s képviselő, aki azzal indokolta felszólalását, hogy "legalább egy napot szenteljenek a meggyalázott középparaszti rétegnek".
A kormány nem akart erre reagálni.
Cséfalvay: 5000 adósnak segít az eszközkezelő
Cséfalvay Zoltán a devizahitelesek védelméről beszélt válaszában. Szerinte azok vannak a legnehezebb helyzetben, akiknek 90 napon túli tartozásuk van. Számukra nyújt védelmet, hogy a kényszerértékesítésben kvótarendszer van.
Cséfalvay szerint az eszközkezelő elindult, működik, képes arra, hogy a bajba jutott adósok lakásait megvásárolva és azt visszabérelve 5000 adóson segítsen.
Az államtitkár szerint az árfolyamgát azon segít, akik nehezen, de tudnak fizetni, és így időlegesen "levegőt tudnak kapni". Mint mondta, a végtörlesztéses javaslattal ha valaki él, akkor meg tud szabadulni a terhétől. A gazdasági tárca államtitkára szerint az utóbbi két lépéssel a devizahitelek forintosítása is megtörténik, amivel az ország kitettsége csökken.
LMP: reform kell a pénzügyekben
Az eszközkezelő csak néhány száz családnak segít, a kétségbeesés szülte a végtörlesztélses javaslatot - véli Scheiring Gábor, aki szerint az LMP viszont rengeteg javaslatot dolgozott ki. Ilyen például, hogy beterejesztették a kamatplafont, a védett számla rendszerét, amivel megvédenék a bankoktól a családok fűtésre szánt pénzét.
"Fantomokkal háborúznak" - tette hozzá. Mint mondta, nem szóháború, hanem reform kell a pénzügyekben.
Fideszes módosítók segítik a dohánylobbit
Fideszes törvénymódosító javaslatok segítenék a kereskedőket, hogy készlethalmozással térjenek ki a dohány jövedéki adójának emelése elől. Két másik módosító pedig a mézes pálinkák gyártóinak adna jövedékiadó-kedvezményt.
Cséfalvay: ennek nincs itt az ideje
Megértem, hogy az ellenzék szeretne más padsorokba átülni, de ennek nincs itt az ideje - reagált Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, aki szintén a kormány adórendszerét fényezte.