Megkezdődött a jászberényi rablógyilkosok pere

Nyereségvágyból elkövetett emberölés és más bűncselekmények miatt indult büntetőper egy férfi és társai ellen kedden a Szolnok megyei bíróságon a tavalyi jászberényi rablógyilkosság ügyében. Az eset nagy felháborodást váltott ki. Egy idős ember öltek meg.

  • MTI MTI
Megkezdődött a jászberényi rablógyilkosok pere

A vádirat szerint 2010. június 4-én a többszörösen büntetett előéletű elsőrendű vádlott Gyöngyösi Béla testvérével, a másodrendű vádlott Gyöngyösi Gáborral és gyermekkorú unokaöccsével az esti órákban Jászberényben kocsmáról kocsmára járva italozott. Pénzük egy idő után elfogyott, ekkor az elsőrendű vádlott közölte a többiekkel, hogy tud egy helyet, ahonnan több millió forintot tudnak zsákmányolni. Megbeszélték, hogy egy idős emberhez mennek be, ha kell, megkötözik, és elveszik a pénzét.

A házba mindhárman a hátsó konyha felől, az ajtó berúgásával jutottak be, a zajra felébredt a 89 éves férfi, és kiabálni kezdett. A sértett egy darabig seprűvel védekezett a támadók ellen, azután a földre esett, és két vádlottól több rúgást kapott a fejére. Ezután ketten a pénzt kezdték el keresni, az elsőrendű vádlott pedig tovább ütlegelte az idős embert. A többiek – a vádirat szerint – hiába szóltak rá, Gyöngyösi Béla fojtogatta a sértettet, úgy, hogy eltörte a pajzsporcát. Röviddel ezután a háztulajdonos elvesztette az eszméletét, és a helyszínen meghalt.

A két vádlott és gyerekkorú társuk a lakásban 2-300 ezer forint készpénzt talált, ezt elvitték. Nem tudták vagy nem merték viszont elvinni a csaknem 14 millió forintra szóló betétkönyvet, mert az a sértett nevére szólt.

Miután távoztak helyszínről, a másodrendű vádlott telefonon felhívta a mentőket, azzal, hogy "egy idős bácsi haldoklik, és menjenek a helyszínre". A vádlottak a pénzt elrejtették, abból a nyomozás során 51 ezer forint megtérült.

Az első tárgyalás az elsőrendű vádlott meghallgatás alatt félbeszakadt, mert Gyöngyösi Béla olyan felzaklatott állapotba került, hogy nem tudta vallomását tovább folytatni. Elmondása szerint "idegi feszültségére" gyógyszert szed, amelyet most nem kapott meg. A büntetőpert – az orvos szakértő munkája után – várhatóan novemberben folytatják.

Orbán MI-hatalmi álmokat szövöget, pedig jobban járna, ha merne kicsi lenni

Orbán MI-hatalmi álmokat szövöget, pedig jobban járna, ha merne kicsi lenni

A magyar mesterségesintelligencia-szuverenitás irreális, a kis országok szűk szakterületi MI-fejlesztésekben lehetnek sikeresek. A kormány most már mintha tényleg komolyan venné az MI-t, de a politikai klíma (bevándorlásellenesség, keresztény fundamentalizmus, elszigetelődés az EU-tól) aligha kedvez egy alapjaiban nemzetközi iparág fejlesztésének. Ahogy a kormánystruktúra instabilitása sem.