Óriási tömeg, tumultus az Operaház előtt - percről percre
Utolsó frissítés:
Civil szervezetek és ellenzéki pártok szerveztek demonstrációt a budapesti Operaház elé hétfő estére, miközben az épületben a kormány az új alaptörvény életbelépését ünnepelte. A hvg.hu percről percre tudósított az eseményekről.
Most érkezett
Már csak ezren
Körülbelül ezren maradtak az Opera előtt, tudósítónk szerint a tüntetők kedélyesen viccelődnek a rendőrökkel.
Hétfőn ünnepi gálaestet rendeztek az új alaptörvény életbelépésének alkalmából. A 20 órakor kezdődött rendezvényre állami vezetőket, közéleti szereplőket, valamint operarajongókat hívtak meg, az esemény 13 millió forintos költségét az állam biztosította.
A gálaesttel egy időben civil demonstrációt hirdettek, amelyhez a pártok közül csatlakozott az MSZP, a Demokratius Koalíció, az LMP, a Negyedik Köztársaság és a JESZ. Szélsőjobboldali csoportok vonulást is terveztek hétfő estére: demonstrációjukat fél órával a tüntetés előtt kezdték, és terveztek egy 200 méteres vonulást is. A rendőrség nagy erőkkel biztosította a helyszínt; azt ígérték, rend lesz, a tüntetést azonban némi lökdösődés zavarta meg. A szervezők szerint az ellenzéki tüntetésen mintegy százezren vettek részt.
A demonstráció hivatalos programja este 8 óra körül véget ért, tüntetők egy-két ezres csoportja azonban a helyszínen maradt, az Operaház előtt jelszavakat skandálva várták meg, amíg a gála résztvevői a hátsó bejáratokon távoztak.
Percről percre
Könnygáz bevetésére készülnek a rendőrök?
A tüntetők és a szervezők soraiban azt beszélik, hogy egyesek meg akarják dobálni a rendőröket, akik pedig könnygáz bevetésére készülnek.
Helyszíni tudósítónk szerint a szervezők pánikszerűen elkezdték összepakolni a színpadot.
Himnuszt énekelnek a tüntetők
Az Operaház előtt maradt tüntetők közösen elénekelték a Himnuszt.
Elkezdődött az ünnepség az Operában
Schmitt Pál szerint mostantól az új alaptörvény ad különleges tartást és szilárdító erőt, amikor szinte naponta kell megújulni, új utakra lépni, illetve erős viharban helytállni. A köztársasági elnök úgy gondolja, a magyarok sorsa minden értelemben fordulópontra jutott, és biztos benne, hogy az új alaptörvény az a "jó föld, amelyre szükségünk volt, amelyből a lelki, szellemi és gazdasági megújulásunk sarjadhat".
Az államfő a vasárnap hatályba lépett alkotmány tiszteletére rendezett hétfői operaházi gálaesten mondott beszédében hangsúlyozta: több mint két évtizede voltunk adósak az alkotmányos megújulással, "ezzel illett volna kezdeni egykor, az átmenet idején, ahogy barátaink is tették a vasfüggöny lebontása után".
Az alaptörvény attól különleges - emelte ki Schmitt Pál -, hogy a "lelkülete" mindig ott volt a magyarok gondolkodásmódjában, hagyományaiban, világlátásában, és kijelöli a követendő utat. Hangsúlyozta: az új törvény az Európai Unió alapjogi chartája szellemében meghatározza az alapvető szabadságjogokat, s megerősíti a jogállamiság és a demokrácia értékeit és intézményeit.
Megpróbálják kiszorítani a tüntetőket
Tudósítónk szerint a rendőrség megkezdte a tüntetők kiszorítását az utcáról. Szépen, lassan próbálják kinyomni a tömeget, a hátramaradt pár ezer ember azonban "Nem megyünk" kiáltásokkal erősíti magát. A járdán továbbra is ott maradtak a demonstrálók.
Pintér terepszemlét tartott
Pintér Sándor belügyminiszter kijött az Operából és megtekintette az ott maradt tüntetőket.
A Hajós utca-Andrássy út sarkánál vonták össze a rohamrendőröket.
Tudósítónkat kizárták az Operából
Bár az Operába akkreditált tudósítónknak sikerült átverekednie magát a lezárt területeken, egyelőre az épület hátsó bejáratán sem sikerült bejutnia a gálaünnepségre.
"Viktor mehet vissza a balettbe ugrálni"
A Macskafogóból vett idézet szerepel az egyik transzparensen, amelyet LMP-s aktivisták tartanak a magasba az Operaházzal szemben.
A tüntetőkkel szemben rendőrök sorakoztak fel, időnként újabb erősítés érkezik.