Áder lett az államfő – percről percre
Utolsó frissítés:
A Sándor-palota díszes falai sem fogják eltakarni hazámat – mondta Áder János első államfői beszédében, amelyben hangsúlyozta, hogy a magyar érdekek és értékek szószólója lesz, bosszú helyett pedig a hibák kijavítását javasolta. Áder Jánost az első fordulóban megválasztották a fideszesek államfőnek. Az ülésen Schmitt Pál is megjelent, aki már az átadás-átvételre koncentrál. Áder: Magyarország népe sikerre született
Most érkezett
Sólyom nem akar tanácsot adni
Nem válaszolt érdemben Sólyom László a hvg.hu azon kérdésére, hogy milyen tanáccsal látná el Áder Jánost. Az egykori államfő azt mondta, nem fogadatlan prókátora a jelöltnek. Sólyom egyébként Schmittnek anno azt mondta, szelleme ott marad vele a Sándor-palotában.
Percről percre
Áder unatkozni fog?
Az új alkotmány jórészt csak szimbolikus szerepet szán az államfőnek, így Áder János szerepe legfeljebb akkor értékelődhet fel, amikor a független intézmények élére új vezetőket kell jelölnie, vagy ha él azzal a jogosítványával, amely lehetővé teszi számára az egyes törvények megállítását: ilyenkor az eléje kerülő jogszabályt visszaküldheti a parlamentnek vagy az Alkotmánybírósághoz fordulhat. Csakhogy a legtöbb független intézmény vezetőjét már leváltották, és az újak mandátumát 9 évre meghosszabbították, így tehát még az új államfőnél is hosszabb ideig lesznek hivatalban. Ugyan Simor András jegybankelnök mandátuma 2013-ban lejár, az új jegybanktörvény szerint az MNB elnökének és alelnökeinek személyére a miniszterelnök tesz javaslatot, akiket aztán az államfő csak kinevez. Áder egyedül az alapvető jogok biztosát jelölheti mandátuma alatt, miután Szabó Máté jövőre távozik posztjáról. Igaz, Orbán egykori harcostársa akár még veszélyes is lehet(ne) a kétharmadra. Ha ugyanis az adott évre vonatkozó költségvetést a kormány március 31-ig nem tudja elfogadtatni az Országgyűléssel, akkor az államfő feloszlathatja a parlamentet. (Igaz, a Költségvetési Tanács megvétózhatja a neki nem tetsző költségvetést, ami elhúzódó politikai válsághoz vezethet.)
Ádernak 60 napja van arra, hogy lemondjon
Az Európai Parlament (EP) magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló törvény szerint európai parlamenti képviselő nem lehet köztársasági elnök. Az EP-képviselő mandátumának megállapításától, vagy az összeférhetetlen helyzet keletkezésétől, illetve annak a tudomására jutásától számított 60 napon belül köteles a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot megszüntetni, illetve megszüntetését kezdeményezni - olvasható a jogszabályban.
Áder János lemondásáról az EP elnökét kell, hogy tájékoztassa. Ezt követően az EP elnöke tájékoztatja az Országos Választási Bizottságot (OVB) a mandátum megszűnéséről. Közben a jelölő szervezetnek, tehát a Fidesz-KDNP-nek közölnie kell az OVB-vel, hogy az EP-pártlistáról kivel kívánja az "üres" mandátumot betöltetni. Az OVB mindezek ismeretében adja ki a mandátumlevelet az új EP-képviselőnek, és erről tájékoztatja az EP elnökét.
Schmitt: kötelességem, hogy itt legyek
Meg sem fordult a fejemben, hogy ne jöjjek el - mondta a hvg.hu-nak Schmitt Pál. A plágiumügye miatt lemondott államfő azt mondta, Áder is ott volt az ő megválasztásán, kötelességének érezte, hogy ő is ott legyen.
Mint mondta, most a héten megtörténő átadás-átvételre koncentrál, már több vastag dossziényi dokumentumot átadott Áder stábjának.
Áder már kiválasztotta sajtófőnökét
Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke lesz Áder János kommunikációs igazgatója - értesült a nol.hu. Altorjai Anita a hvg.hu-nak az értesülést nem cáfolta, mint mondta, később hivatalos közleményt adnak ki az ügyről.
Medgyessynek nem tetszik az MSZP viselkedése
Az államfőválasztáson részt vesz Medgyessy Péter volt kormányfő is. A hvg.hu tudósítójának azt mondta, az intézmény iránti tisztelet miatt ment el a választásra. Szerinte az, hogy pártpolitikus lesz az államfő, önmagában nem baj, a kérdés az, hogy képes lesz-e kritikával viszonyulni a törvényekhez.
A volt szocialista miniszterelnököt egyébként nagyon frusztrálja, hogy az MSZP nem vesz részt az ülésen. Szerinte ugyanis Nyugat-Európában a szélsőségesek térnyerését az adta, hogy azok a pártok karakánul elmondják a véleményüket, mint ahogy teszi azt a Jobbik is. Medgyessy szerint az MSZP-nek is el kellett volna jönnie, és elmondani a véleményét.
Schmitt Pál is megérkezett
Schmitt Pál is megérkezett az államfőválasztásra. Tudósítónk azt mondta, a parlament folyosóján Szájer Józseffel beszélget.
Ákos is ott van
A képviselők a folyosón, kis csoportokban állva várják, hogy szavazhassanak. Tudósítónk jelentése szerint az egyik csoportban feltűnt a zenész, Ákos is.
Vadai: Áder nem a nemzet elnöke lesz
Nincs kétsége afelől, hogy már az első fordulóban megválasztja a Fidesz Áder Jánost - mondta Vadai Ágnes, a DK képviselője sajtótájékoztatóján. Mint mondta, ők a szavazólapokat sem vették fel, ők kezdték a bojkottot, amihez az MSZP csatlakozott.
Elvárták volna, hogy Áder elsőként tiltakozzon a Jobbik keddi zászlóeltávolító akciója ellen. Szerintük ez része a Fidesz EU-ellenes mentalitásának, és ezt támasztja alá Vadai szerint az is, hogy a Fidesz ma 10 óráig nem gondoskodott a zászló visszatételéről. Ez is ok arra, hogy a DK ellenszavazattal se vegyen részt a voksoláson. De azért sem, mert Áder az atyja az EU és a Velencei Bizottság által kritizált bírósági törvénynek. Áder Vadai szerint ezért nem a nemzet, hanem a Fidesz köztársasági elnöke.
Újságírói kérdésre, mi történik, ha bebizonyosodik Gyurcsány Ferenc plágiumügye, Vadai azt mondta, a DK egy sértett családot, egy fideszes tévét és egy fideszes oktatási igazgatót lát az ügyben, szerinte ide futnak össze a szálak. A kérdést azzal hárította, hogy erről egyébként Gyurcsány Ferencet kell megkérdezni.
20 perces beszédet mondhat Áder
Az Országgyűlés sajtószolgálata által kiosztott Forgatókönyv szerint az új államfő 11.45 perckor fogja megtartani az ünnepi beszédét, ami a hivatalos tervek szerint kb. 20 perces lesz. A Forgatókönyv szerint 11.20-kor ismerteti Lezsák a szavazás ereményét és 12.15-re teszi a szerdai ülés végét.