Az abortusztablettától az adókig - percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Tucatnyi javaslatot tárgyalnak a képviselők a háromnapos üléshéten, így többek között fél nap alatt lezavarják az új adókról szóló törvényjavaslatok vitáját.
Most érkezett
Modern kori rabszolgák a diákok?
Farkas Gergely (Jobbik) arról érdeklődött, hogy miért nem lép fel a kormány a diákmunkarendszerben tapasztalható visszaélések ellen és nyújt megfelelő védelmet a sokszor munkaadók által kizsigerelt diákmunkásoknak. Ez a téma azért is aktuális, mert a nyári szünetben több tízezer fiatal vállal majd munkát. Már csak azért is, mert a diákhitel eladósodást jelent, ezért sokan nem akarják azzal kezdeni dolgozóként az életüket, hogy milliós adóssággal kell számolniuk, ezért inkább diákmunkát vállalnak. Az iskolaszövetkezetek működése is hagy azonban kívánnivalót maga után. Ezeknek az újraszabályozása nem megfelelő, további visszaélések történnek. Miért nézi szótlanul a kormány, hogy a diákokat modern kori rabszolgaként dolgoztatják. Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában leszögezte, a tanulás melletti munka nagyon fontos, mert így tapasztalatokat szereznek a diákok, s emellett, erősíti az öngondoskodást. A diákmunka ellenőrzés alatt áll, a fiatalokat speciális rendelkezések védik. Az iskolaszövetkezetek tevékenységét a munkaügyi hatóság rendszeresen ellenőrzi, jogsértések miatt 2011-ben az esetek húsz százalékában alkalmazott munkaügyi bírságot. Farkas Gergely szerint a diákmunkások igenis kiszolgáltatott helyzetben vannak, a szabályozás nem megfelelő. A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés azonban elégedett volt az államtitkár válaszával.
Percről percre
Sosem szerették a kultúrát
Igaz-e, hogy a Magyar Nemzeti Galéria számláján inkasszó van? Várhatjuk-e, hogy a végrehajtó neves festményeket akasztgat le, amit majd a magyar államnak kell visszavásárolnia? - ez mégiscsak döbbenetes, mondja a szocialista képviselő.
Halász János szerint ezt a kérdést néhány évvel ezelőtt, Hiller Istvántól kellett volna megkérdeznie. "A tisztességes kérdést úgy kellett volna feltenni, hogy az Önök idejében hogy lehetett ennyi tartozást felhalmozni?" Az államtitkár szerint a szocialisták sosem szerették a kultúrát.
Angol vécé és pottyantós
Szél Bernadett (LMP) a Start-közmunkásokért aggódik. Nehezen hozzáférhetőek az adatok, holott a kormánynak és valamennyi helyi oligarchának tökéletesen elszámoltathatónak kellene lennie arról, hogyan költik el a közpénzeket, amiből a közmunkaprogramot finanszírozzák.
A pusztaottlakai közmunkaprogrammal kapcsolatban Szél elmondta, túlhevült fóliasátrakban gerincbeteg közmunkásokat dolgoztatnak, a téli hidegben nem biztosítottak nekik melegedőt, nyáron nem kaptak ivóvizet - mondja Szél, aki szerint az orvosok nem írják ki ezeket az embereket táppénzre, helyette "lábadozási igazolást" kapnak, ezt az időt azonban később le kell dolgozniuk. "1 pottyantós budira 50-60 ember jut, a kézitrágyázásra sem kapnak védőfelszerelést" - idézi saját tapasztalatait a képviselőnő.
Tállai András államtitkár válasza szerint ha egy orvos kimondja, hogy valaki alkalmas egy adott munka elvégzésére, akkor abban nincs okunk kételkedni. Szerinte védőfelszerelést is kapnak Pusztaottlakán, és "hogy nincs angol vécé, hát az már csak ilyen".
Halász is elmúltnyolcévezik
Gyenes Géza az egészségügyi dolgozók béréről kérdez. A romokban heverő egészségügy nem menthető meg enélkül - véli, hozzátéve, hogy persze, az eddigi béremelések nem elhanyagolhatóak. De mikor szeretnék úgy beárazni valamennyi egészségügyben dolgozó bérét, hogy tükrözze a szakmához szükséges erőfeszítéseket?
A választ Halász Jánostól halljuk. "Méltányoljuk a pályán lévők munkáját." Halász sem hagyja ki azt a hatalmas ziccert, hogy elmondja: mekkora slamasztikában volt az ágazat a Gyurcsány-érában. Várólista, kevés pénz. "Az elmúlt évek legnagyobb bérrendezését hajtottuk végre." Halász állítja, tervezik, hogy a bérrendezést mindenkire kiterjesztik, de az ezzel kapcsolatos tárgyalások még zajlanak.
A Malév és az MSZP kapcsolata
Következnek az interpellációk.
Simon Gábor (MSZP) a volt malévesek járandóságáért aggódik. Ritkultak a járatok, másfél millió átszálló utas ma már nem Budapestet, hanem Bécset és Prágát választja. "A volt dolgozók a mai napig nem kapták meg a végkielégítésüket. Mikor avatkozik be az állam, hogy a veszteség ne nőjön, hogy megkapják a végkielégítést?" - teszi fel a kérdést Simon.
Fónagy János államtitkár rögtön elmúltnyolcévezéssel kezd. "Nem mi hagytuk magára a Malévet, hanem Önök, az erkölcsi és politikai felelősség nem a miénk, hanem az Önöké. Ne rajtunk kérjék ezt szémon, hanem nézzenek tükörbe" - véli. Majd állítja: az utolsó fizetéseket megkapták, a kormány mindent megtesz, hogy legyen munkájuk az elbocsátott dolgozóknak, a munkaügyi központokban közvetlenül foglalkoznak ezzel.
Karácsony 3x
Három népszavazási kezdeményezésről kapott Kövér László tájékoztatást. Az egyik a tankötelezettségről szól, a másik a száz napnál rövidebb ideig tartó próbaidőről. Mindhármat Karácsony Gergely adta be. Szintén LMP-sek adták be az alapszabadságról szóló népszavazási kezdeményezést.
Selmeczi magyarázza
Magánnygugdíj-pénztári átvilágításbeli tapasztalatait is megosztotta Selmeczi Gabriella. "Maradjon náluk az összes kockázatos elem, és csak állampapírban és pénzben lehessen áthozni a vagyont." Kivételes és sürgős tárgyalását kérte ennek az ügynek Selmeczi Gabriella, amire a Parlament kétharmada igennel szavazott. Gazdasági és informatikai bizottság tárgyalja majd a javaslatot.
Cséfalvay szerint trendfordulót élünk
"Nem kenyerem nyolcévezni", de önök eladósították az országot - mondta Cséfalvay Zoltán államtitkár, aki Margaret Tatchert idézte: még nem láttam olyan szocialista kormányt, amelyik kifizette saját adósságát. Az államtitkár szerint, ha lassan is, de nő a foglalkoztatottak száma, tavaly 3 százalék alatt volt az államháztartási hiányt, 1995 óta nem volt ilyen. Ezen kívül trendforduló volt az államadósságban is: tavaly csökkent ennek mértéke. Megtörtént a fordulat a gazdaságban, sikerült megteremteni az államháztartás stabilitását - mondta, ezután valóban az innováció, a beruházások felé kell fordulni.
Mesterházy: nevettek a fideszesek a recesszión, most benne vagyunk
Azonnali fordulatot sürgetett a gazdaságpolitikában Mesterházy Attila is. Az MSZP elnöke szerint siralmas teljesítmény nyújtott a kormány, eddig stabil helyzetű csoportokat is leszakadás veszélye fenyeget. A Fidesz nevetségesnek mondta, hogy recesszió legyen Magyarországon, ehhez képest most recesszióban vagyunk. Az adócsökkentés kormánya helyett 25 új adót jelentettek be, az egykulcsos adó nem váltotta be a reményeket, nemhogy egymillió munkahely teremtődött, majdnem ennyi szűnt meg - mondta az MSZP elnöke. Igaz a Fidesz szlogenje, rosszabbul élünk, mint négy éve - mondta Mesterházy. Ennek a téves politikának az árát az emberek fizetik meg, fordulatra van szükség: megszorítások helyett növekedést kell teremteni; ezt fenntarthatóvá kell tenni, a gazdaságpolitika fókuszában a munkahelyteremtésnek kell állnia - mondta Mesterházy. Emellett a kormány "fejezze be a luxusberuházásokat, a magyar föld haveroknak való átjátszását, a Közgép feltőkésítését" - kérte a kormányt az MSZP elnöke.
A kormány szerint stabilitás nélkül nincs növekedés
Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában azt mondta, "néhány európai országban valóban változást értek el a választók, csak a piacokat elfelejtették értesíteni erről". Az államtitkár szerint az európai kormányoknak három tényezőt kell figyelembe venniük döntéseiknél: az államháztartás stabilitását, a növekedést, a piacok bizalmát. Egy túl drasztikus egyensúlyteremtés valóban recessziót eredményez, de a nagy pénzügyi stimulusok sem vezetnek tartós megoldáshoz, mert az államadósság növelését eredményezik, és a piacok bizalma meginog. Cséfalvay szerint 81 százalékről 78,6 százalékra csökkent a magyar államadósság, ez fontos eredmény. A pénzügyi konszolidáció megtörtént, miközben az adóreformtól az államigazgatás reformjáig sok reform történt, aminek következtében az ország versenyképes lesz.