Véget ért a diáktüntetés a Kossuth téren - percről percre
Utolsó frissítés:
Nem sokkal szerda este kilenc előtt kiürült a Kossuth tér. A felsőoktatási keretszámok ellen szervezett diáktüntetés résztvevői fél nyolc előtt értek a Parlament elé, több ezren lehettek. A tüntetők egy része elfoglalta a parlamenti kordonon belüli részt is, a rendőrség nem avatkozott közbe, de sorfalat állt. Előzőleg a Műegyetemen tartottak hallgatói fórumot, melyet a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szervezett és melyhez a Budapesti Corvinus Egyetem diákjai is csatlakoztak.
Most érkezett
Sorra érkeznek a diákok
A Műegyetem előtt lévő tudósítónk arról számolt be, hogy folyamatosan érkeznek a hallgatók az épülethez. Rendőrt egyáltalán nem látott a helyszínen.
Több fővárosi egyetem hallgatói hirdettek tüntetést szerdára a kormány felsőoktatási keretszám-csökkentési tervei miatt, mivel eszerint a felvetteknek csupán 10-20 százaléka,10480 hallgató részesülhetne teljeskörű állami támogatásban, a többi jelentkezőnek vállalnia kell a képzési költségek 50 százalékát, ami havonta tízezres összegeket is elérhet.
A HÖOK délután négyre a Budapesti Műszaki Egyetem főépülete elé hirdette meg demonstrációját, a Corvinus hallgatói önkormányzatának elnöke pedig keddi Facebook-bejegyzésében arra hívta fel diáktársait: csatlakozzanak ehhez a tüntetéshez. Ugyancsak szerdára hirdettek tiltakozó megmozdulást a Debreceni Egyetemen is. Térképünkön nyomon követheti a tiltakozások elterjedését. Több vidéki egyetemen is lesznek hallgatói-oktatói fórumok és tiltakozások a felsőoktatási keretszámok tervezett csökkentése ellen.
Percről percre
Az MSZP ingyenes felsőoktatást ígér
Az MSZP kormányra kerülése esetén eltörli a hallgatói szerződések rendszerét és vállalja, hogy 2014 szeptemberében minden diák ingyenesen kezdheti meg tanulmányait a felsőoktatásban - mondta Mesterházy Attila pártelnök, az MSZP szerdai elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, pártja elnöksége egyetértett azzal is, hogy a kormány "cinikus és pofátlan" magatartást folytat az ügyben, hiszen amikor a miniszterelnöknek volt szüksége arra, hogy egyeztethessen a hallgatókkal, akkor nagy örömmel fogadta őket, most viszont, amikor a hallgatóknak lenne szükségük a magyar miniszterelnökre, akkor visszautasítja őket.
Szegeden 19-én tömegtüntetést tartanak a diákok
Folytatja a tiltakozást a Szegedi Tudományegyetemen hétfőn tartott fórumot rendező csoport - közölte Medvegy Gábor szervező Klebelsberg Kunó kultuszminiszter szobra előtt a csongrádi megyeszékhelyen szerdán. Ennek indokaként azt mondta, hogy álláspontjuk szerint a felsőoktatást érintő tervezett kormányzati intézkedések miatt "végveszélybe kerül" a Szegedi Tudományegyetem.
Az egyetemista hangsúlyozta, hogy a tervezett kormányzati intézkedés elleni tiltakozás mindenkinek közös ügye, hiszen az átalakításnak számtalan káros gazdasági következménye lesz: növeli a munkanélküliséget, a tehetséges fiatalokat pedig az ország elhagyására kényszeríti. Medvegy Gábor bejelentette, hogy december 19-én tömegdemonstrációt tartanak Szegeden.
Megtelt az aula
A 16 órára megtervezett fórum kezdetére megtelt a Műegyetem aulája, jelentette tudósítónk.
Kövesse élőben a műegyetemi fórumot
A hallgatók és az oktatók fórumát élőben követheti.
Vonulnak az ELTE diákjai
Mintegy százötven egyetemista gyűlt össze az ELTE Múzeum körúti épülete előtt, együtt vonulnak át a Műegyetemhez.
Szállingóznak az első diákok
Negyedórával a tervezett kezdés előtt megérkeztek az első tiltakozó diákok a Műegyetemhez.
Idősebb magántüntetők is érkeztek
Orbán Viktort hazugsággal vádoló feliratú táblával érkezett két idősebb nő és egy férfi a Műegyetemhez. A diákfórum szervezői nem engedték be őket az épületbe.
Már molinó is van a BME-nél
A szervezők most bontották ki molinójukat, rajta a felirat: "Mi vagyunk az egyetem, mi vagyunk a jövő!".
Sok felszólaló készül a Műegyetemen
A BME-n négyre tervezett fórumon várhatóan felszólalnak a HÖOK, a Hallgatói Hálózat, a Rektori Konferencia, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a PDSZ, a BME-HÖK, illetve a Diákellenállás a Felsőoktatásért Facebook-csoport képviselői. A beszédeket összesen másfél órára tervezik.