A Színművészetin fórumoznak a diákok – percről percre
percről percre

A Színművészetin fórumoznak a diákok – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Humán Platform által szervezett tüntetés után először a Szalay utcából a Kossuth térre, onnan a Margit híd felé vonultak a tüntetők, akik a Magyar Rádió előtt azt követelték, hogy élőben olvashassák be a követeléseiket. A Kossuth Rádió kilenc órás híreiben szerkesztve bemondták a hat pontot, a hallgatók viszont szó szerint akarták volna. A 10 órás hírek végén esett szó a tüntetésről, de azt mondták, nem kapták meg a HaHa pontjait, csak a Humán Platform 25 pontját. A hallgatók már a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tartanak késő éjszakába nyúló hallgatói fórumot, ahová meghívnák a kormányzat egy képviselőjét is.

Most érkezett

Lemondatnák Fekete Györgyöt

Gulyás Márton lemondásra szólította fel Fekete Györgyöt, az MMA vezetőjét. A tömeg egyetértett vele.

A humán szakmák képviselői, az oktatás- és egészségügyi dolgozók, a szociális- és kulturális terület szakemberei hétfőn 17 órakor kezdtek el tüntetni az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt. A tüntetés kb 18 óráig tartott, a szervezők azt kérték, békésen távozzanak a résztvevők.

A tüntetés után a tömeg nagy része a Kossuth térre, a Parlament elé vonult, majd a Margit híd felé indultak el, a Nagykörúton végigmentek, nem sokkal fél 8 után pedig a Magyar Rádió elé mentek, ahol élőben szerették volna beolvastatni követeléseiket. A Kossuth Rádió kilenc órás híreiben szerkesztve be is olvasták a követeléseket, a hallgatók szó szerint szerették volna. A 10 órás hírek végén szó esett ugyan a tüntetésről, de azt mondták, a HaHa hat pontját nem, csak a Humán Platform 25 pontját kapták meg. A tüntető hallgatók már a Színház- és Filmművészeti Egyetemen vannak, ahol hallgatói fórumot tartanak, ahová meghívnák a kormányzat egy képviselőjét is. Reggel 8-ig engedélyt kaptak a rektortól a maradásra.

A felsőoktatásért felelős miniszter évente határozná meg, hogy mely szakokon kaphatnak állami ösztöndíjat vagy részösztöndíjat a hallgatók, illetve hogy hány ponttal lehet ezekre a helyekre bejutni – többek között erről szól az a módosító javaslat, amit a költségvetési bizottság nyújtott be hétfőn. Balog Zoltán miniszter egy felülről nyitott rendszerről beszél, ám a felsőoktatás költségvetési támogatásának megnyirbálása változatlan lendülettel folytatódik.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9 10 11

Csak egy BKV-busz jár máshogy

A 15-ös busz módosított útvonalon közlekedik a tüntetés miatt, ahol éppen énekes performansz folyik a színpadon.

Kifütyülték Kerényit, Markót, Feketét és Vidnyánszkyt

Gulyás Márton beszédében felszólalt a művészeti élet kormány által támogatott vezetői ellen. A tüntetők Kerényi Imre, Markó Iván, Fekete György és Vidnyánszky Attila említését fújolással fogadták.

Gulyás szerint Markó Ivánt érdemtelenül tömte ki pénzzel a kormány, Vidnyánszky érdemtelenül került a pozíciójába, Fekete György pedig átlépett egy határt és "kiírta magát a közéletből". Gulyás szerint "tűrhetetlen", hogy Fekete nem jelent meg a parlamenti bizottsági ülésen.

Mint mondta, "véget kell vetnünk az elavult ideológia megosztottságnak, nem szabad hagynunk, hogy a szakmaiságot az oligarchák önkénye felülírhassa. Fekete  György ma még csak a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Két hét múlva a Műcsarnoké is. És mivel Fekete Györgyökből akad még szép számmal szerte az országban, előbb-utóbb mindenhol felütik majd a fejüket, ahol nem állunk ellen, és ahol passzivitásunkkal teret engedünk nekik."

A gimisek néha unatkoznak

A gimnazista tüntetőket annyira nem érdeklik azok a felszólalók, akik egészségügyi, vagy szociális kérdésekről beszélnek, ezért kis csoportokban inkább magukat szórakoztatják beszélgetve.

"Nem hagyjuk" - az Emmibe üzennek a tüntetők

Gulyás Márton a Független Előadóművészeti Szövetség képviseletében azt kérte a tüntetőktől, hogy háromra mindannyian kiabálják azt, hogy "Nem hagyjuk", hogy az Emmi épületében is meghallják azt.

A magyarok egészségéről is szó esik

Csohány Ágnes, a Magyar Orvosok Szövetségének képviselője az ország egészségügyi helyzetéről beszél. Kiemelte, "Magyarország gazdasági fejlettségéhez képest az egészségügyi közkiadások szintje nagyon alacsony: mind a környező országokhoz képest, mind pedig saját korábbi kiadásainkhoz képest jelentős az elmaradás."

A tüntetők segítségét kérte ahhoz, hogy az orvosok biztosítani tudják a minőségi ellátást.

Gondok vannak a kihangosítással

A tömegben pár fiatal a helyszínt kifogásolja, ugyanis egy utcába beszorítva állnak. A kihangosítás nem a legjobb, a tömeg közepén szinte semmit sem lehet hallani a beszédekből.

"A jóléti állam leépítése együtt jár a büntető állam túlterjeszkedésével"

Jóléti államot követelt a szociális szféra képviseletében felszólaló Misetics Bálint szociálpolitikus. Mint mondta, "nem a mi nevünkben korlátozták az általános választójogot az előzetes regisztráció bevezetésével, ami százezreket fog kirekeszteni a demokratikus részvételből, még tovább növelve a magyar társadalom amúgy is súlyos hatalmi egyenlőtlenségeit".

A szónok beszédében érintette az adórendszer átalakítását, az új Munka törvénykönyvét, valamint a rokkantellátásokat is. Elmondása szerint a szegénység és a társadalmi kirekesztés valódi, rendszerszintű okainak orvoslása fel sem merül, a látszatmegoldások törvényszerűen vezetnek el a büntető intézkedésekhez.

"Az a társadalom, ami nem költ bölcsődékre, iskolákra, szociális bérlakásokra, tisztességes munkanélküli ellátásra és a szélsőséges regionális egyenlőtlenségek csökkentésére, az előbb-utóbb egyre többet költ majd rendőrségre és börtönökre. A jóléti állam leépítése kéz a kézben jár a büntető állam túlterjeszkedésével."

Felszólította a tüntetőket, hogy mindenki menjen el a szerdai diáktüntetésre, valamint pénteken a Kossuth térre A Város Mindenkié tüntetésére.

Már tömve van az Emmi előtti tér

Most már tömve van az Emmi előtti tér. A többség fiatal, akik a kormány felsőoktatási tervei ellen jöttek tüntetni.

"Együtt vagyunk!"

Az Oktatói Hálózat szónokának beszédének végén a tüntetők azt skandálták: "Együtt vagyunk".

Utána Misetics Bálint szólal fel a szociális szféra képviseletében.

1
5 6 7 8 9 10 11
Hozzászólások