Az ELTE-n éjszakáznak a hallgatók
Utolsó frissítés:
Mindössze néhány száz métert tettek meg a diákok a Deák térről, a vonulás helyett inkább elfoglalták az ELTE BTK három termét. A hallgatók úgy döntöttek, ott éjszakáznak, de többen újra az utcára vonultak. Néhány percet eltöltöttek a Corvinus aulájában, a Színművészeti Egyetemen, majd néhány visszatértek az ELTE-re. Eközben az Éhségmenet tagjai Alkotmány utcánál demonstráltak.
Most érkezett
Az LMP rászállt a tüntetésre
A párt nevében Osztolykán Ágnes azt írta, ott lesznek a hétfői demonstráción. Azt is leírta, miért. Korábban a Hallgatói Hálózat többször kérte, hogy pártok ne csatlakozzanak.
Percről percre
Hoffmann hivatala máris kibukott
Az Emmi oktatásért felelős államtitkársága a diáktüntetés elé időzítve közleményben számolt be arról, hogy a tárca intézkedései miatt okafogyott a hallgatók demonstrációja. Mint írták, tiszteletben tartják a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, de a diákok úgy tüntessenek, hogy másokat ne zavarjanak.
Már gyülekeznek a Deák téren
Hétfőn délután négyre több százan gyűltek össze a Deák téren, a téren gyülekezők táblákat tartanak a kezükben, többek között "mondj nemet a röghöz kötésre", "ki ha mi nem?", "berlini fal 1961 - magyar fal 2012" feliratokkal. Tudósítónk szerint egyesek kihasználják az alkalmat és "rárepülnek" a diákok tüntetésére a Deák téren. Látni lehet Szolidaritás feliratú pólót viselő embereket, a Vona Gábor Jobbik-elnök által életre hívott "Magyar tavasz" mozgalom fehér dzsekis aktivistáit, illetve egy ember szórólapokat oszt a Koppány csoport nevében.
Miért tüntetnek?
Bár a hallgatók már tavaly bejelentették, hogy folytatni fogják a tüntetéseket, annak ellenére, hogy a kormány hivatalosan eltörölte a felsőoktatási keretszámokat (gyakorlatilag a 16 legnépszerűbb szakra olyan magas bekerülési pontszámokat megállapítva, hogy a jelentkezők töredéke jusson be az államilag finanszírozott helyekre) a kormányzattal szembeni ellenérzéseket nyilván csak növelte az a pénteken nyilvánossá vált alkotmánymódosítási javaslatcsomag, ami többek között az Alaptörvénybe foglalná a röghöz kötés lehetőségét. A HÖOK gyáva és hazug lépésnek nevezte a minden fideszes képviselő által aláírt egyéni indítványt, az Emmi szerint ez "Magyarország érdekeinek garancialevele".
Időközben az is nyilvánosságra került, hogy a 2013-as költségvetés még jobban szűkíti a felsőoktatási intézmények támogatását, emiatt sok helyen elbocsátásokra készülnek.
A hallgatói megmozdulások hétfőn délelőtt tízkor az ELTE-n kezdődtek, amikor diákok egy csoportja órákat zavart meg. A BTK dékánja elhatárolódott az akciótól. Dezső Tamás szerint a toborzás során több egyetemi órát zavartak meg úgy, hogy engedély nélkül behatoltak a tanórára, és a felelős oktató megkérdezése nélkül hosszabb időre lehetetlenné tették az oktatást. Ezzel kapcsolatban hozzátette, "az ELTE-BTK mint oktatási és kutatási intézmény sajnálattal vette tudomásul, hogy a felsőoktatás jövőjéért aggódó hallgatók és szervezők az oktatás megzavarásának eszközéhez nyúltak".