Orbán: az EU igazságtalan, és visszaél a hatalmával – percről percre a parlamentből
percről percre

Orbán: az EU igazságtalan, és visszaél a hatalmával – percről percre a parlamentből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cigány fiataloknak szervezett nyári táboroktól kezdve a devizahiteleseken át a tiszai víztározókig számos kérdésre kellett válaszolnia személyesen Orbán Viktornak. A parlamentben ismét előkerült a trafikmutyi, de jutott idő természetesen egy kis kormánypárti (ön)dörgölőzésre is.

Most érkezett

Varga Géza: a kormány színlelt jogalkotást folytat

A jobbikos Varga Géza a földtörvény ügyében szólal fel, és a kormánypárti képviselőket igyekszik emlékeztetni "történelmi felelősségükre". A képviselő azt kifogásolja, hogy a kormány bizottsági módosító indítványnak álcázva nyújtott be egy teljesen új szöveget a tavaly nyár óta a parlament előtt lévő földtörvényhez. Varga szerint a kormány színlelt jogalkotást folytat, amit a Jobbikban politikai bűnözésnek tartanak. A színlelt jogalkotás célja Varga szerint, hogy a nagygazdák és oligarchák érdekében egyre feljebb nyomja a legnagyobb birtokméretet, és kiveszi a foglalkoztatási kötelezettséget. Azt követeli, a kormány azonnal vonja vissza a törvényjavaslatot, és kezdjen tárgyalásokat az EU-val a földforgalmi moratórium meghosszabbításáért.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Hende jelentést tesz a parlamentnek

Hende Csaba honvédelmi miniszter megköszönte Harrachnak, hogy megemlékezett a hősök napjáról, majd megragadta az alkalmat, és "kelentést tett az Országgyűlésnak" arról, mit tettek a hősök emlékének ápolásáért. A kormányváltás előtt a miniszter szerint az állam nem volt képes teljesíteni ezt a feladatát, de persze ma már van törvény a hadisírokról, így nem építhetnek rájuk temetőt.

Harrach a hősökről emlékezik

Napirend előtt elsőként Harrach Péter, a KDNP frakcióvezető szólal fel, a magyar hősök emléknapja alkalmából. Kövér László határozottan kér csendet a frakcióvezetőnek. Harrach meglepő módon először a gyermeknapról kezd beszélni, majd az 1917-ben, még az első világháború idején elfogadott emléktörvényből idéz. A frakcióvezető megjegyzi, hogy természetesen a kommunizmus idején nem lehetett megünnepelni a hősöket, de 2001-ben ismét beiktatták az emléknapot a naptárba. A hősök napjáról Harrachnak az jut eszébe, hogy ma már az igazság kimondása is hősi tett lehet, szerinte a magyar kormányak épp emiatt van vitája az EU-val.

Megérkezett Kövér László

A házelnök elfoglalta helyét a pulpituson, vagyis hamarosan kezdődhet az ülés, bár jelenleg még nagy az alapzaj a teremben.

Még alig lézengenek a képviselők

Két perccel a hivatalos kezdés előtt szinte üres az ülésterem, csak néhány kormánypárti képviselő, illetve a gyorsírók vannak a helyükön.

Újabb pénzbírságok ellenzéki képviselőkre

Kövér László házelnök tovább pattogtatja a házszabályban neki biztosított ostort, és újabb három képviselőre javasol pénzbüntetést, az Országgyűlés tekintélyének megsértésére hivatkozva. A jobbikos Novák Elődre 50 ezer, két, a Párbeszéd Magyarországért (PM) színeiben politizáló független képviselőre, Dorosz Dávidra és Szabó Rebekára pedig 70-70 ezer forint pénzbírság kiszabását javasolja. Ehhez kapcsolódik Rubovszky György, a mentelmi bizottságának KDNP-s elnökének törvényjavaslata, ami a nehezen behajtható pénzbírság helyett a tiszteletdíjakat csökkentené hasonló esetekben.

Becsempészik az internetcenzúrát

Változik a csomag másik fontos eleme, az úgynevezett Kurucinfó-törvény is. Az eredeti javaslatban még csak az szerepelt, hogy blokkolni lehet az olyan, bíróság által jogsértőnek minősített internetes tartalmak magyarországi elérését, amelyeket külföldi szerverekről szolgáltatnak. Az alkotmányügyi bizottság által benyújtott módosító indítvány viszont becsempészi a javaslatba a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium korábbi tervezetét, ami egyebek mellett azt is lehetővé teszi, hogy már a nyomozás során letiltsanak bizonyos tartalmakat. Mint korábban arról beszámoltunk, ez a cenzúra eszközévé is válhat a túlbuzgó hatóságok kezében.

Családon belüli erőszak újratöltve

Sok egyéb mellett hétfőn szavaznak képviselők a büntető-salátatörvényhez benyújtott módosító indítványokról is. Ezek közt van a fideszes Czunyiné Bertalan Judit és Talabér Márta kormány által is támogatott javaslata, amely átírná a családon belüli erőszak büntetésére kitalált paragrafust. A képviselőnők még a bűncselekmény nevét is megváltoztatnák, „hozzátartozó bántalmazása” helyett „háztartáson belüli erőszak” lenne a tényállás neve. Az indoklás szerint ugyanis az új elnevezés jobban megfelel a nemzetközi gyakorlatba használt angol „domestic violence” kifejezésnek, másrészt a tartalma is kibővült.

Az eredeti javaslat szerint az követte volna el a „hozzátartozó bántalmazását”, aki házastársa, élettársa, vele egy lakásban élő hozzátartozója, vagy éppen korábbi élettársa ellen „rendszeresen követ el” testi sértést, tettleges becsületsértést, személyi szabadság megsértését vagy kényszerítést. A két képviselőnő javaslata szerint viszont „háztartáson belüli erőszak” lenne, ha valaki rendszeresen „az emberi méltóságot súlyosan sértő, megalázó és erőszakos magatartást tanúsít”, de az is, ha „anyagi javakat von el”, amivel „súlyos nélkülözésnek teszi ki” a sértettet – vagyis például elissza a család jövedelmét.

Lírai önfényezés a kormányoldalon

A kormánypárti öninterpellációk sorában előbb a fideszes Bene Ildikón a sor, hogy megkérdezze, „milyen további fejlesztéseket tervez a kormány a sürgősségi ellátás hatékonyabb működése érdekében?” Szinte biztos, hogy sok nagyszerű projektről számol majd be a válaszadó államtitkár. A KDNP-s Tarnai Richárd már lírai stílusban aggódik a magyar borászat híréért, mikor azt kérdezi: „a magyar bor megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez?”

Örökzöld sláger a földtörvény

„Az új ’földtörvény’ nem más, mint az intézményesített földrablás” – fogalmaz kijelentő módban a jobbikos Magyar Zoltán. Ennek aktualitását az adja, hogy kedden lesz a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvényjavaslat részletes vitája, ami valójában egy teljesen új törvényről szól majd, hiszen múlt szerdán a mezőgazdasági bizottság kidobta a több mint kétszáz módosító indítványt, és benyújtott hat másikat, amelyek teljesen újraírják a jogszabályt (a bizottsági ülésen Ángyán József korábbi államtitkár ismét élesen bírálta a kormány birtokpolitikáját). Erre utal napirend előtti felszólalásában a jobbikos Varga Géza is: "Hogyan süllyedhetett ilyen mélyre a Kormány, hogy színlelt törvénykezéssel fosztja meg a magyar vidéket egyetlen munkahelyteremtő eszközétől: a termőföldtől?"

1 2 3 4 5 6
Hozzászólások