Orbán: nehéz küzdelmek jönnek még
Utolsó frissítés:
Habár a miniszterelnök szerint mozgalmas hónapok állnak a kormány mögött, ősszel újabb harcok elé néznek a rezsicsökkentés és a devizahitelesek mentőcsomagja miatt. Előbbi szerinte Magyarország függetlenségéről szól, a bankoknak pedig erkölcsi kötelessége módosítani a szerződéseket az ügyfelek javára. Az LMP szerint abszurd színjáték zajlik, az MSZP szerint a kormány nem kormányoz, hanem kampányol.
Most érkezett
"A bankoknak erkölcsi kötelessége módosítani a szerződéseket"
Orbán Viktor beszélt a devizahitelesek újabb mentőcsomagjáról is. Mint mondta, a bankok visszaéltek az ügyfelek naivitásával, hiszékenységével, pedig ők pontosan tudták, kockázatos az árfolyam. Ez abből látszik szerinte, hogy a szerződések egyoldalúak voltak.
A bankoknak erkölcsi kötelessége módosítani a szerződéseket az ügyfelek javára – közölte. Ha ezt november 1-ig nem teszik meg, akkor a kormány lépni fog.
A kormányfő a rezsicsökkentés miatt további harcokra számít, de "mi küzdeni fogunk az igazunkért, a magyar emberek igazáért".
Percről percre
Orbán: a rezsicsökkentés Magyarország függetlenségéről szól
Ősszel az a céljuk, hogy a családok biztonságéreztét növeljék. Ez szerinte abból áll, hogy a nemzetközi vállalatok ne húzzanak ki többet a családok zsebéből, és hogy a bankok ne vehessék rá a családokat olyan hitelszerződés aláírására, amivel csak ők vállalják a kockázatot.
Orbán Viktor szerint a rezsicsökkentés Magyarország függetlenségéről szól. De a kormány most véget vet a kiszolgáltatottságnak, "tudjuk, hogy ez harcokkal jár". Megismételte, 11,1 százalékkal fogják csökkenteni a rezsit, az erről szóló intézkedések hamarosan a parlament elé kerülnek.
Nehéz küzdelmek jönnek még
A miniszterelnök szerint ugyanakkor nincs okunk az elbizakodottságra, ám megjegyezte, hogy ezen eredmények eléréséért minden magyar ember tett.
De Orbán tisztában van azzal is, hogy sokan úgy érzik, nem javulnak kilátásai: további nehéz küzdelmek jönnek ezért. "Ez arra sarkall engem, menjünk tovább az úton" – mondta, hozzátéve, nem szabad azokra hallgatni, akik azt mondják, ne ezen az úton menjenek tovább.
Kétszázalékos növekedéssel számolnak
Megtörtént a növekedési fordulat is – jelentette ki Orbán, a kormány 2 százalékos növekedéssel számol. A miniszterelnök azt is elmondta, a londoni elemzők a szovjet tudósok modern megfelelői. "Nem mások pénzén tengődünk, a saját lábunkon állunk" – közölte.
Megkezdődött a béremelés időszaka
Szintén örömteli hír szerinte, hogy csökkent a munkanélküliség, illetve az aktív munkakeresők száma is nőtt, azoké, akik "nem segélyből, hanem munkából akarnak megélni".
Mint mondta, le kellett szorítani az inflációt, hogy nőjjenek a keresetek. Magyarországon az árak jelenleg lassabban emelkednek, mint máshol" – mondta. Sőt, szerinte a pedagógusok és az egészségügyben dolgozók fizetésével beléptünk a béremelések időszakába is. Ugyankkor szerinte a béremelést hitelből nem lehet finanszírozni.
Orbán: komoly feladatok állnak előttünk
Orbán Viktor szerint komoly feladatok állnak az ország előtt. Ugyanakkor szerinte mozgalmas hónapok vannak mögöttünk, "erős nyarunk volt". Erre példaként hozta fel, hogy a túlzottdeficit-eljárásból kikerült az ország. "Kiszabadítottuk az országot az IMF szorításából is" – tette hozzá. Szerinte erre csak olyan országok képesek, ahol stabil a kormány, egységes a társadalom.
Kövér László megnyitotta az ülés
Majd elmondta, régi-új frakciója van az Országgyűlésnek: az LMP újra megalakította a frakcióját.
Első nap az iskolában
Legalábbis ilyen benyomást kelt a parlament. Lassan negyedórás csúszásban van az ülés elkezdése, a képviselők a padtársukkal diskurálnak.
Jön az interpellációk gyöngyszeme
Az ülésszak első interpellációját a szocialista Nemény András mondja majd el, igencsak talányos címmel kérdezi a nemzeti fejlesztési minisztert: „A hír igaz csak...” Párttársa, Tóth Csaba egy aktuális kérdést, az online pénztárgépek ügyét feszegeti, a nemzetgazdasági miniszternek címezve, az LMP-s Mile Lajos szintén aktuális kérdést tesz fel: „Kinek jó a kötelező napközi?”
A jobbikos Magyar Zoltán továbbra sem száll le a földügyekről: „Miért titkolják az emberek elől, hogy 30 ezer hektár állami földet kinek adtak ajándékba?” – kérdezi a vidékfejlesztési minisztert, arra utalva, hogy a Nemzeti Földalapkezelő nem hajlandó elárulni, kiknek adta ki úgynevezett kényszerhasznosításba azokat a földeket, amelyeknek nem lett hosszú távú bérlőjük.
A kormánypárti öninterpellációk műfajában a fideszes Németh Szilárd alkot nagyot, hiszen a kormánypárt rezsicsökkentési munkacsoportjának vezetőjeként kérdezi a kormányt a rezsicsökkentésről. Az interpelláció címe is figyelemreméltó, hiszen előbb ad választ, mintsem feltenné a kérdést: „Folyamatosan csökkenő lakossági terhek – avagy sikeres volt-e a rezsicsökkentés?” A KDNP-s Tarnai Richárd ehhez képest szerény, hiszen csak azt kérdezi: „Kisegítették-e a közigazgatási reformok Magyarországot a súlyosan versenyképtelen helyzetből?”
Beveti a kormányoldal a nagyágyúit
A miniszterelnök felszólalása után Szijjártó Péter következik, aki napirend előtt az új beruházásokról és az új munkahelyekről beszél majd. Őt követi Semjén Zsolt, aki a nemzet közjogi egyesítését taglalja majd.
Az ellenzéki oldalról először a jobbikos Balczó Zoltán szólal fel, aki arra kíváncsi, miből fedezzük valójában az IMF-hitel visszafizetését. Schiffer András pedig fél év után visszatér ehhez a műfajhoz, beszédének címe: Unokák nélküli ország. A napirend előtti felszólalások sorát a szocialista Józsa István zárja: Romokban a gazdaság, reménytelen helyzetben a társadalom!