A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes
Utolsó frissítés:
Hat párt jutott be az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson vasárnap. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP elnöksége testületileg felajánlotta lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.
Most érkezett
Percről percre
A szélsőbal nyerhetett Görögországban
A szavazóurnát elhagyók megkérdezésével készített előrejelzések szerint a szélsőbaloldali Sziriza párt nyerte a vasárnap tartott európai parlamenti választást Görögországban. A kampányát a gazdasági szigort elítélő jelmondatokra építő párt a voksok 26-30 százalékát szerezhette meg, és ezzel megelőzte a második helyen befutó kormánypártot, az Új Demokráciát (ND), amely 23-27 százalékot szerzett. A felmérés szerint – amelyet több közvélemény-kutató intézet közösen készített – a harmadik legnagyobb európai parlamenti görög erő a szélsőjobboldali Arany Hajnal lehet 8-10 százalékkal.
Fél hétig a szavazók 27,64 százaléka voksolt
Az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán vasárnap 18.30 óráig a szavazásra jogosultak 27,64 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. Budapesten a legmagasabb a részvétel (36,42%), Hajdú-Biharban a legalacsonyabb (22,86%).
A 2004-es EP-választáson 18.30 óráig a választásra jogosultak 36,89 százaléka szavazott, 2009-ben pedig 34,90 százaléka.
A német neonácik is bejuthattak az EP-be
Németországban konzervatív győzelmet jeleznek a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választás után megjelent első nem hivatalos becslések. Az előrejelzések alapján az EP történetében először egy német euroszkeptikus párt és egy neonáciként számon tartott német párt is szerez képviseletet az Európai Unió multinacionális parlamenti közgyűlésében.
Vallóniában a baloldal, Brüsszelben a liberálisok tűnnek befutónak
Belgium hollandul beszélő, északi részében nagy előnnyel vezet a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA), délen, a francia ajkú Vallóniában pedig a Szocialista Párt (PS) tartja pozícióit.
A vallon választók az RTL-TVI tévécsatorna által készített, a már leszavazott polgárok megkérdezésén alapuló exit poll felmérés szerint 32-33 százalékban szavaztak a balközép Szocialista Pártra, 22-23 százalék voksolt a liberális Reformer Mozgalomra (MR), a harmadik helyet pedig a jobbközép, konzervatív Humanista Demokratikus Centrum (CDH) szerezhette meg, a szavazatok 13,5-14,5 százalékával. A vallon zöldek 10 százalék körüli eredményre számíthatnak, míg a baloldali radikális Belga Munkáspárt (PTB) és a jobbközép, konzervatív liberális Néppárt (PP) egyaránt 6,5-6,5 százalékot kaphatott.
Belgiumban külön régiót alkot a főváros, ahol az exit poll-eredmények szerint a liberális MR lehet a befutó a voksok 23,4 százalékával, kevéssel lemaradva, a szavazatok 22,8 százalékával a PS lehet a második a brüsszeli szavazáson, harmadik pedig a CDH 10,5 százalékos eredménnyel. A fővárosban a PTB és a PP nem szerez várhatóan mandátumot. Brüsszelben 10,4-10,4 százalékot kaphatnak a vallon zöldek és a Francia Ajkúak Demokratikus Frontja.
Este 11 után végeredmény
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap este nem sokkal 7 óra után ismerteti majd az urnazárás előtti utolsó részvételi adatokat. Az eddigi adatok gyatrák, 17 óráig a választásra jogosultaknak még a negyede sem ment el szavazni.
Az eredmények csak 11 óra után jönnek, mert Olaszországban ekkor zárják az utolsó urnákat, így viszont addigra lényegében végeredményt kapunk.