A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes
percről percre

A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat párt jutott be az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson vasárnap. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP elnöksége testületileg felajánlotta lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.

Most érkezett

Az EU-ellenesek vezetnek Nagy-Britanniában

A legnagyobb EU-ellenes brit politikai erő, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) jelentős előretörését jelezték a brit európai parlamenti választások vasárnap éjjel nyilvánosságra hozott első részeredményei.

A UKIP jelentősen növelte támogatottságát, és 30 százalék körüli szavazataránnyal vezeti a mezőnyt. A párt elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból és a szabad uniós bevándorlás felszámolása.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
15

Pozícióharc kezdődik a baloldalon

A baloldali pártok között pozícióharc kezdődik azért, hogy ki szervezze meg "az új baloldalt" – mondták elemzők az európai parlamenti választás eredményeit elemezve.

G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója a műsorban azt mondta, sem a bal-, sem a jobboldalon nincs a Fidesznek kormányzóképes kihívója, a baloldali pártok egyformán gyengék, most kezdődik el a vezető pozícióért a harc; az MSZP előnye minimális a Demokratikus Koalícióval szemben. Hozzátette: csak akkor van esélyük a jobboldallal szemben, ha eldől az elsőségért folytatott küzdelem. Ez most kezdődik el, és nem lesz rövid – fűzte hozzá.

Boros Tamás, a Policy Solutions igazgatója azt mondta, bár a Jobbik lett a második, ezt nehéz lesz győzelemként kommunikálni, mert kevesebb szavazatot kaptak, mint az áprilisi országgyűlési és az 5 évvel ezelőtti európai parlamenti választásokon. Az MSZP szintén nem második, mert ők is rontottak, így "nincs második helyezett" – fogalmazott a politikai elemző.

A választás tétje a baloldal szempontjából az volt, hogy ha a kis pártok kiestek volna és csak az MSZP maradt volna benn, akkor az MSZP került volna fölénybe, az eredmény ismeretében azonban a kis pártok "kerültek fölénybe".

Mesterházy: Az MSZP elnöksége felajánlja lemondását

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke sajtótájékoztatón azt mondta, a párt országos elnöksége testületileg felajánlja lemondását a párt választmányának. A politikus kérdésekre nem válaszolt.

Mesterházy Attila beszéde - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!

Itt az előzetes végeredmény Európából

Az Európai Parlamentben közölték az EP-választások összesített eredményét, de mivel ez még a brit és az olasz eredmények nélküli, ezért nem végleges. Az előzetes végeredmény szerint azonban:

212 képviselőt küldhet az Európai Néppárt,
185 képviselőt az Szocialisták és Demokraták,
71 képviselőt a liberálisok,
55 képviselőt a zöldek,
45 képviselőt az Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal,
40 képviselőt az Európai Konzervtavok és Reformerek,
36 képviselőt a Szabadság és Demokrácia Európája.
40 független képviselő jutott be, 67 képviselőről pedig egyelőre nem tudni, hogy kihez csatlakoznak.

NapiFeri: Köszönjük!

Ezt üzente Gyurcsány Ferenc kampány-applikációja, miután a DK EP-mandátumot szerzett.

Vona: Az MSZP-nek le kell nyelnie a DK-t

Kovács Béla szívroham után lábadozik, az egészségügyi állapota nem tette lehetővé, hogy megjelenjen az eredményvárón – mondta újságíróknak Vona Gábor. A pártelnök arról is beszélt, hogy számít rá, a Fidesz tovább fogja ütni a kémügyet, illetve újabb támadásokat indít majd a Jobbik ellen. "Ha nincs ügy, akkor csinálnak" – mondta a hvg.hu munkatársának.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!

Vona többször elmondta, számukra az a legfontosabb, hogy elérték a kitűzött célt, és a második legerősebb párttá váltak. Arra a felvetésre, hogy a baloldali pártok összesítve jóval erősebbek, mint a Jobbik, Vona úgy fogalmazott: a baloldal előtt komoly kihívások állnak, de ez nekik kell lerendezniük egymás közt. Az elnökségi ülésen szerinte azzal viccelődtek, hogy most "az MSZP-nek le kell nyelnie a DK-t".

Csongrádban csak Szegeden nem szorongatták meg az MSZP-t

Szegedet leszámítva valamennyi Csongrád megyei választókörzetben a Jobbik végzett második helyen. A megyeszékhelyen a szocialisták 20 százalék feletti eredményt produkáltak, a többi választókörzetben 15 százalék alatt teljesítettek. Sőt, Mindszenten a Demokratikus Koalíció is megelőzte őket.

Gyurcsány nagyon örült

És bár azt mondta, hogy az első számú ellenség továbbra is Orbán Viktor és pártja, a baloldalnak megüzente, hogy erős szerepet szán a DK-nak az egységes baloldal kialakításában.

Bajnai: Túl a pártszövetségen

Első mondatával Bajnai Gordon gratulált minden mandátumot szerzett képviselőnek, azt mondta, ez egy korrekt, fair módon rendezett választás volt. Aztán arról beszélt, hogy ez volt az Együtt-PM első választása, amelyen egymaguk álltak szemben a választókkal, és az eredménnyel felhatalmazást kaptak két céljukra: az egyik, hogy a képviselőjük a magyar polgárok érdekeit fogja képviselni Európában, a másik pedig az a hosszabb távú cél, amely szerint korszakváltás kell a magyar politikában. Hogy amikor az orbáni rendszer összeomlik, akkor legyen a szélsőségek helyett normális alternatíva.

Önbizalmat nyertek, hogy az önkormányzati választásokon erősen, a korszakváltás jegyében lépjenek fel, és hogy a választási pártszövetséget alakítsák át tartósan működő erővé – mondta.

Azt látják, hogy az ország nagyon sok helyszínén a második helyezett az Együtt-PM, és azon akarnak dolgozni, hogy az ország minél nagyobb részén így legyen.

Gratulált az RMDSZ-nek, az MKP-nak és a Híd-Mostnak, akik ugyancsak mandátumot szereztek az EP-ben.

1 2 3 4 5 6 7
15