A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes
Utolsó frissítés:
Hat párt jutott be az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson vasárnap. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP elnöksége testületileg felajánlotta lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.
Most érkezett
Morvai: Nagy diadala ez az internetnek
Büszke vagyok és boldog, mert magyar vagyok, és tudom, hogy Magyarországból soha többé nem fognak tudni diktatúrát csinálni – mondta Morvai Krisztina, a Jobbik listavezetője. Szerinte a párt olyan körülmények közt érte el a jó eredményt, amely nagyon közel van a diktatúrához: a sajtó totális kontroll alatt van, a titkosszolgálatokat politikai célokra használják, nem működnek a fékek és ellensúlyok. A Jobbik szavazói viszont megmutatták, hogy nem dőlnek be ennek. Morva szerint a Jobbik eredménye nagy diadala az internetnek is, és arra buzdította a szimpatizánsokat, használják ki a világhálóban rejlő lehetőségeket.
A Jobbik a listavezető szerint annak köszönheti a sikerét, hogy használta az internetet, emellett rengeteg fórumon közvetlenül hallgatták meg az emberek panaszait. Morvai szerint a következő lépés az lesz, hogy a "földvédő" mozgalmakkal összefogva harcot kezdenek a "földrablások" ellen – utóbbi kifejezés szerinte többek közt az jelenti, hogy "egész megyék kerülnek külföldi kézbe", márpedig a magyarok egyetlen talpalatnyi földet nem akarnak átengedni.
Percről percre
Az LMP kimaxolta
LMP-s aktivisták beszélgettek hazafelé tartva az EP-eredményváróról, és azt mondták: szerintük a többi párthoz képest alacsony kampánybüdzséből a párt kimaxolta az EP-eredményt.
Borsodban és Szabolcsban visszaszorult a Jobbik
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében közel 50%-ot szerzett (48,49%) a Fidesz. Mögötte a Jobbik végzett 20,91%-kal, mely eredmény viszont messze elmarad az áprilisitól. Az MSZP 13,24%-ot szerzett a Demokratikus Koalíció 9,11-et, az Együtt (4,57) és az LMP (2,77) itt nem érte el a küszöböt.
Szabolcs-Szatmárban is a Fidesz nyert, itt viszont megkapta a voksok abszolút többségét, 56,6%-át. A Jobbik 16,71%-kal lett második, nem sokkal az MSZP (14,55%) előtt. A DK itt csupán 5,85%-ot kapott, és az Együtt (3,16%) és az LMP (2,16%) itt is gyengén szerepelt.
Az eredményeket árnyalja, hogy mindkét megyében roppant alacsony volt a részvétel. Szabolcsban 24,6%, Borsodban 25,65%.
LMP: Tovább kell menni
Az LMP-s Meszerics Tamás sajtótájékoztatóján üdvözölt mindenkit "ezen az izgalmas estén". Az eredmény szerinte azt mutatja, hogy tovább kell dolgozni, és hogy a következő választás kevésbé legyen izgalmas.
Schiffer András is megköszönte a választóknak a részvételt. Elismerte, biztos volt abban, hogy kemény próbatétel lesz az LMP-nek az EP-választás, mert mint mondta, "nálunk a pénzügyi vezető nem pénzt szór, hanem konfettit". Előzetes kalkulációik szerint 4 milliót költöttek a kampányra, jóval kevesebbet, mint 2009-ben. Schiffer azt mondta, tovább kell menni, és tovább is fognak menni.
Az eredmény azt mutatja, van tennivaló. A következő választás azt fogja megmutatni, hogy mennyire tudják alakítani az ország és Európa sorsát.
A Jobbik Heves megyében érte el a legjobb eredményét
A Nemzeti Választási Iroda oldalán közölt eredmények alapján a Jobbik Heves megyében kapta arányosan a legtöbb szavazatot, 22,88 százalékot. A második legjob eredményét a Jobbik Borsod-Abaúj-Zemplén megyében érte el 20,91 százalékkal, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig 20,48 százalékot kaptak.
A párt a legrosszabb eredményét Budapesten érte el, ahol csak ötödik lett 9,94 százalékkal, de Vas megyében 12,5 százalékot, Győr-Moson-Sopron megyében 12,6 százalékot értek el.
Schulz: az Európai Néppártnak meg kellene fontolni a Fidesz kizárását
Martin Schulz, az európai szociáldemokraták európai bizotsági elnökjelöltje arra a hírre, hogy a néppárti frakció lesz a legerősebb a következő öt évben az Európai Parlamentben (EP), úgy reagált, hogy ez csak azért van, mert Berlusconi és Orbán képviselői is odatartoznak, és hogy a konzervatívoknak meg kellene fontolniuk, hogy ezeket a képviselőket valóban a soraikban akarják tudni.
Az Európai Néppárt 211 mandátumot, az európai szociáldemokraták 193 mandátumot, a liberálisok 74 mandátumot, a zöldek 58 mandátumot nyertek. Miután a néppárti a legnagyobb frakció, Jean-Claude Juncker elnökjelölt magának kéri az Európai Bizottság elnöki posztját
Vona: Mi vagyunk Magyarország második legerősebb pártja
Vona Gábor szerint a Jobbik vált a Fidesz váltópártjává. Morvai Krisztina felfedezte az internetet.
Béla! Béla!
Miközben az Együtt-PM-nél Vona Gábort hallgatták, azt skandálta a tömeg, hogy Béla! Béla!, utalva a kémváddal illetett jobbikos Kovács Bélára, a párt EP-képviselőjelöltjére, aki nem is vett részt a vasárnapi bulin, mert kórházban van.
A Fidesz-bázison oszolj van
Csoportosan indulnak haza a Fidesz-szimpatizánsok a Millenárisról, köztük parlamenti képviselők is elindultak a Fidesz-bázisról.
Orbán kivált
Orbán a beszéd után kivált az EP-képviselők közül, a képviselők laza beszélgetésben, italozgatásban oldódtak fel.