Vonulásba csaptak át a kormány tervei ellen tiltakozó hallgatói fórumok – percről percre
Utolsó frissítés:
Fórummal folytatták a tiltakozást hétfő este az ELTE Társadalomtudományi Karán az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete ellen. Napközben információs sztrájkot tartottak: az oktatók nem a tananyagot adták le az előadásaikon, hanem a kormányzati koncepcióról beszélgettek a hallgatókkal. A tiltakozók hat pontban foglalták össze követeléseiket. A fórum 18 órakor kezdődött az ELTE lágymányosi kampuszán, illetve a Műegyetemen, ahol megjelent Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár is. Idővel az ELTE hallgatói a BME-re vonultak, majd az ottaniakkal együtt a Corvinushoz és az Emmi elé vonultak. Itt végződött a demonstráció.
Most érkezett
Az Emmi pártpolitikusokra fogta
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint elszomorító, hogy a felsőoktatási képzésekről folyó szakmai tárgyalásokba ismét beavatkozik a pártpolitika, és a hallgatók teljes félrevezetésével olyan demonstrációk szervezését gerjeszti, melyek ellehetetleníthetik a higgadt párbeszédet – ezt írták a felsőoktatási államtitkárság hétfői közleményében. Hozzátették: „egyetlen szak megszüntetése sem eldöntött kérdés”.
A hétfő esti fórum szervezői visszautasították az Emmi vádjait. Úgy reagáltak: elszomorítónak tartják, hogy a felsőoktatási képzésekről folyó szakmai tárgyalásokba ismét beavatkozik az Emmi pártpolitikai szempontok alapján, és a nyilvánosság teljes félrevezetésével olyan hamis információkat terjeszt, melyek ellehetetlenítik a higgadt párbeszédet és a szakmai vitát.
Percről percre
A Műszakin fotózni tilos
Aki képet vagy hangfelvételt készít a fórumról, az ellen jogi lépéseket tesz az egyetem – közölte Barta-Eke Gyula kancellár.
A rektor is felszólalt
A fórum résztvevői megszavazták, hogy a rektor is felszólalhasson. Mezey Barna azt mondta: pénteken kapta meg a tervezetet, hétfő dél a határidő a véleményezésre. "Ez a határidő nem szokatlan a felsőoktatásban" – fogalmazott. Az államtitkársággal kedden megkezdődnek a tárgyalások, az ELTE a kurtítások által érintett szakok érdekeit fogja képviselni – ígérte.
A Műszakin is fórum van, mégpedig teltházas
Csurig telt a Műszaki Egyetem főelőadója, még állóhely is alig van. Jelen van Péceli Gábor rektor, Barta-Eke Gyula kancellár és Czigany Tibor, a Gépészmérnöki kar dékánja.
"A TáTK a munkahelyünk, a családunk, az otthonunk"
Tausz Katalin, az ELTE Társadalomtudományi Karának (TáTK) dékánja a fórumon azt mondta, hogy szolidáris a tiltakozókkal az egyetem rektora, valamint több dékánja. "Amíg így együtt ennyien vagyunk, addig lesz TáTK" – fogalmazott. A dékán szerint "nemcsak a mi speciális problémánkról van szó, nem a pártpolitikusok provokálnak, a TáTK a munkahelyünk, a családunk, az otthonunk".
Senkit sem lehet bizonytalan helyzetbe hozni, a bizonytalanság miatt mennek a fiatalok külföldre. Szakemberek nélkül nem tud előrelepni az ország – mondta a dékán.
Ezért tiltakoznak
Az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete szerint ismét osztatlan formában képezhetik majd a pszichológusokat és az elméleti közgazdászokat, és létrejön az ötéves agrármérnöki képzés. Alapképzésben és mesterképzésben sem szűnne meg a kommunikáció és médiatudomány szak, ugyanakkor a felsőoktatási szakképzésben és a szabad bölcsészet külön szakirányaként megszűnne ez a szak – közölték pénteken.
A tervezet a tiltakozók szerint az ELTE, a Corvinus és a Pázmány Péter Egyetem karait egyaránt sújtja, komoly finanszírozási problémákat okozva – ismertette az Eduline.
Tanárok is megjelentek a Gömbaulában
Munkatársunk szerint a fórum főleg hallgatók vannak, de a kar több tanára is megjelent. A pártok képviselőit megkérték, hogy tartsák tiszteletben a rendezvényt. Napközben a tanárok úgynevezett információs sztrájkot tartottak, azaz bementek előadásra, de ott csak a kormány terveiről, illetve azok lehetséges hatásairól beszéltek.
Elkezdődött a fórum
Munkatársunk szerint majdnem megtelt a Gömbaula az ELTE lágymányosi kampuszán. Kézfeltartással szavaztak a napirendi pontokról.