Orbán volt minisztere: Ez a kormány makacsul ragaszkodik minden ostoba döntéséhez
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A tanú című filmhez hasonlóan a kormány már azelőtt ítéletet hozott a volt MTA-s kutatókról, hogy a befogadásukról megszületett volna az ELTE döntése. Választásuk persze nem is nagyon volt.
Tüntetett a szakszervezet, és a diákok, az ELTE szenátusa azonban nagy többséggel elfogadta, hogy a kinevezett rektor kezdeményezésre hozzájuk csatolják a HUN-REN humán kutatóközpontjait.
Hivatalosan az ELTE jelenlegi rektora, Borhy László kezdeményezte a kutatóhálózat betagolását az egyetem alá, ugyanakkor vannak jelek arra, hogy a döntést valójában Orbán Viktor körében hozták meg.
Az emberi agy és a zene ritmusának összhangja régóta foglalkoztatja a kutatókat. De vajon mi segíti az embert abban, hogy tartsa a ritmust, miközben zenél vagy táncol? Az ELTE PPK kutatói nemrég ennek jártak utána.
Tovább aprítja az egykori akadémiai kutatóhálózatot a kulturális és a tudományos életben is hegemóniára törekvő kormányzat. Meglehet, hogy a humán tudományokkal foglalkozó intézetek megszűnnek, ha azokat végül valóban az ELTE-hez csatolják.
A kormány kedden késő este közzétett döntései szembementek az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia nap közben hozott döntéseivel.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szenátusa hétfőn úgy döntött, egy később tartandó rendkívüli ülésen szavaz a négy kutatóközpont elvétele ügyében. De vita inkább a technikai részletek körül volt.
A HUN-REN testülete már megszavazta az átvételt.
Furcsa részletek derültek ki a HUN-REN Irányító Testületének üléséről. Miért szavaz valaki igennel az átalakításra, ha aztán lemond? A Stádium 28 és az Akadémia Dolgozók Fóruma is nyílt levélben fordul az ELTE szenátusához.
A fizetésemelésről egy szó sem hangzott el, az új keretek közötti működésük garanciáiról is keveset mondtak – írta az egyik főigazgató a munkatársaknak. Megszólaltak a lemondott Irányító Testületi (IT) tagok.
A vezetés egyúttal arra kérte Hankó Balázs minisztert, hogy indítsa meg az új HUN-REN megalapítását.
A dolgozók több mint kétharmada nyilvánított véleményt.
Közös főigazgatói kiállás nem lesz, de a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének kezdeményezésére a HUN-REN kutatói demonstrálni fognak a kutatóhálózat szétszedése ellen. FRISSÍTETT
„Elfogadjuk, hogy a kormány nem akar velünk együttműködni, de azt nem, hogy az intézetek léte, önállósága veszélybe kerüljön” – mondja Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi és stratégiai igazgatója. Pénteken várható döntés az ügyben.
Az ELTE Kémiai Intézetének tudósai olyan módszert dolgoztak ki, amely segítségével a műhelyekben és az iparban dolgozó szakemberek időt és pénzt spórolhatnak a mesterséges anyagok (például gyógyszerek, műanyagok) kifejlesztése során.
Mátyus Editnek, az ELTE Kémiai Intézetében működő Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoport vezetőjének ítélte oda az Osztrák Tudományos Akadémia az Ignaz L. Lieben-díjat 2025-ben.
A Pilisi Parkerdő Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közös kutatása hívja fel a figyelmet a klímaváltozás egy újabb hatására – arra, hogy a ma még gyakorinak gondolt fajok sincsenek biztonságban, és ők is veszélybe kerülhetnek a jövőben.
A miniszterelnök politikai igazgatójának februárban ítélték oda a doktori címet, miután decemberben annak ellenére sikeresen megvédte a disszertációját, hogy Rácz András szerint az többoldalnyi átvett szöveget tartalmazott, és nem is Orbán Balázs gépén készült.
Szolidaritási nyilatkozatot adtak ki az ELTE munkatársai hétfőn