Éjfélre az Oktogont és a Deák teret is tüntetők vették birtokba
Utolsó frissítés:
Mintegy 20 ezren gyűltek össze szombat este a budapesti Szabadság téren a Nem maradunk csendben Facebook-csoport által meghirdetett tüntetésen. A rendezők nem hagyományos demonstrációt ígértek, és valóban: a beszédek mellett ezúttal a zenén, a táncon és a hangos véleménynyilvánításon volt a hangsúly. Felszólalt Gulyás Márton és Varga Gergőt, akiket pénteken ítéltek közmunkára a Sándor-palota megdobálásáért. Előbbi közölte: mozgalmat szervez az arányos választási rendszer kiharcolásáért.
Most érkezett
Egy rém kellemetlen nőügy
Most épp Antoni Rita beszél az obeliszk előtt. Ő egy rém kellemetlen nőügy - mondja a civil, a gender szak korábbi hallgatója.
Tudom, hogy a kormányoldalnak hihetetlen, de én mindezt saját elhatározásból, fizetés nélkül csinálom - mondja.
A felszólaló az isztambuli egyezményt még mindig figyelmen kívül hagyó hatalmat kritizálja. Szerinte a hatalom keményen fel tud lépni ligetvédők vagy Gulyás Marci ellen, de a bántalmazott nőket nem védik.
És a hatalom fejére olvassa a lúgos doktor és a vak komondor esetét.
A kormány nem akarja elengedni a férfi dominanciára és női alávetettségre épülő világképét - mondja.
Megjelent a beszéd alatt egy hatalmas "Nőügy" felirat. Az ő-betű közepén pedig az Otpor, a szerb forradalmárok ökölbe szorított kézfeje látható.
Tudósítónk szerint érezni, hogy a bulit most inkább zavarja a túl bonyolult beszéd. Nem mintha nem értene egyet a tömeg Antoni Ritával, csak kicsit nehezebb követni.
Szavazzatok nőként - szólítja fel a fél tömeget a szónok.
- A rendezvényt közéleti, kulturális és zenei szervezők hirdették meg, azt mondták, ők ahhoz értenek leginkább, hogy a művészet eszközeivel hallassák a hangjukat, és közösséget formáljanak.
- Az egyik szervező, Lukács Áron a hvg.hu-nak azt mondta, alapvető céljuk az volt, hogy fellépjenek a kormány szünet nélküli gyűlöletpolitikája ellen.
- Az eseményen mintegy 20 ezren vettek részt, akik valóban fesztiválhangulatot teremtettek a Szabadság téren.
- A szónokok között volt Gulyás Márton és Varga Gergő is, akiket gyorsított eljárásban első fokon 300, illetve 200 óra közérdekű munkára ítélt a bíróság, mert festékes flakonnal dobták meg a köztársasági elnöki palotát. Az előzményekről itt és itt is írtunk.
- A tüntetés este tízkor véget ért. A tömeg egy része ekkor a Kossuth térre vonult, onnan pedig a nagykörúton az Oktogonra.
- Éjfélkor a Deák térre is tüntetők érkeztek.
Percről percre
Kezdődik a tánc
Jelenleg annyira hangos a zene, hogy nehezen tudnának hangoskodni az emberek. De a tánc már sok helyen elkezdődött.
Praktikus dolgokról
Olyan mint egy fesztivál, csak azokon több a toi-toi vécé - ez tudósítónk benyomása.
A rendezvény vécéjénél (200 forint) 10 méteres a sor, a söröspultnál valamivel rövidebb. Aki most indul, előtte pisiljen.
Közben bemondják, hogy az Imposztor nevű helyre lehet menni, akinek sürgős.
Gyenge "néphatalom"
Néphatalom - ezzel próbálják megénekeltetni a tömeget. A DJ jól látja: "ezt még gyakorolni kell". De nem adja fel.
Kormánypárti kommentátor legyen a talpán, aki jelenleg bármi fenyegetőt lát a Szabadság téri tüntetésen. Inkább egy közepes Belvárosi fesztiválra emlékezetet a szabadság tér, csak most kevesebb a Toi-Toi, és rosszabbak a zenekarok.
A legvidámabb forradalom
Mivel visszatérő a kifejezés ma délután, feltételezhetjük, hogy a "legvidámabb forradalom" egy tudatosan választott kifejezés a fülke forradalom elsöprésére.
Nem mennek haza
Nem megyünk haza, mert itthon vagyunk - hangzik a színpadról.
Szikszai Rémusz rendező is ott van a téren
Róla érdemes tudni, hogy Erdélyben született, de megvan a véleménye a nagy magyarkodásról. Ősszel egyik műsorvezetője volt a Népszabadság megszüntetése ellen tiltakozó egyik tüntetésnek.
Rengeteg "harmadik dobáló"
Mi vagyunk a harmadik - áll tömören a tömegben kiosztott papírlapokon. Ez a Sándor-palota előtti festékdobó akcióra utal. Két embert azonosítottak ugyanis elkövetőként, Gulyást és Vargát, de hármat véltek látni. A téren tehát az emberek sokasága vállalja, hogy ő volt a harmadik dobó.
Gulyásék állítólag fél nyolc körül lépnek színpadra.