Orbánt saját elvbarátai is támadták, miközben a védhetetlent próbálta védeni
percről percre

Orbánt saját elvbarátai is támadták, miközben a védhetetlent próbálta védeni

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar kormány óriási vitát kiváltó intézkedései kerültek napirendre szerdán délután az Európai Parlamentben. A brüsszeli ülésen Orbán Viktor személyesen próbálta megvédeni a sok szempontból védhetetlen CEU-ellenes törvény elfogadását, de nem csak szocialista, liberális, vagy zöld oldalról kapott sallereket, hanem a néppártiak közül is többen bírálták.

Most érkezett

Orbán évi egymillió migránstól védi egész Európát

Orbán Viktor szerint a nemzeti konzultáció egy szokásos párbeszéd a kormány és a választók között. Javasolja, hogy az unió is próbálja ki. Ugyanakkor Orbán állítja, ő az EU pártján áll, egyetért az unió 60. születésnapjára készült római nyilatkozattal és a Néppárt máltai határozatával is. Ezeket szignálta. Orbán meg akarja reformálni Európát. Szerinte Magyarországgal szemben előítéletek élnek, de ha ezt Európa félretenné, egy kreatív erővel bővülne. Orbán a konzultációval folytatja.

Soros György és civil szervezetei évente egymillió migránst akarnak Európába szállítani

– állítja Orbán. Ezt szerinte mindenki olvashatta. Majd a konzultáció négy gazdasági kérdésében próbál érvelni igaza mellett. Innen magyarázza meg az "állítsuk meg Brüsszel" jelszót. Szerinte kormánya csak a status quót védi, a helyzetet, ami jelenleg a gazdaságpolitikában van. Az nem lehet tehát szerinte EU-ellenes, ha a változás útját akarja állni. Orbán szerint az ő véleménye az egész ország véleménye, és senkit se bántsanak érte.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Orbán: a CEU él, és így kiált gyilkost

Orbán Viktor hosszú Soros Györgyről szóló mondatai után (amelyet a nacionalista képviselők megtapsolnak) a magyar kormány sikereit sorolja. A gazdasági öndicséret után a CEU-ra tér át, amelyet amerikai spekuláns egyetemeként mutat be. Ignatieff szavait idézi, amely szerint a CEU léte nincs veszélyben. Igaz, a CEU rektora nem azt állította, hogy Budapesten nincs veszélyben. Orbán szerint azonban a helyzet olyan, mintha az állítólagos áldozat is gyilkost kiáltana. A kormányfő szerint a felsőoktatási törvény megfelel az európai jognak, és a kontinens intézményeit védi a külső vetélytársaktól.

Egy mondattal reagált a Fidesz

"Vajúdtak a hegyek, és egeret szültek" - írta mindössze a Fidesz közleménye azután, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett a lex CEU miatt.

Orbán: Magyarország gyenge, az amerikai spekuláns erős

Orbán Viktor lényegesen kisebb tapsot kap, mint Timmermans. Azért jött, hogy a vitában részt vegyen, mert mindig becsülte az érvelés alapú vitát.

Nem szeretem az egyoldalú kinyilatkoztatásokat

- mondja Orbán, és a Tavares-jelentés kudarcára utal. Szerinte az eddigi EP-vizsgálatok nem állták meg az igazság próbáját. Orbán két perc alatt ott jár, hogy vitája nem csak az EP-vel van, de egy amerikai spekulánssal. Soros Györgyöt név szerint említi, és felrója a bizottságnak, hogy fogadják Sorost.

Timmermans kitölti a nemzeti konzultációt, ahogy még senki

Timmermans egyesével válaszolt a nemzeti konzultáció kérdéseire. Szerinte az Orbán-kormány összemossa az illegális bevándorlókat a menekülteket, előbbiek letelepülését az EU nem támogatja. Emlékeztet arra, hogy az unió támogatta Magyarország megsegítését a 2015-ös válság idején. Timmermans határozottan visszautasítja a konzultáció civilekre vonatkozó részét. Elutasítja, hogy bárki az illegális bevándorlást igyekezne elősegíteni. Szóba kerül az adópolitika és a munkahelyteremtés kérdése is a konzultációból, ezeket is cáfolja a bizottság első helyettese.

Emlékszem a kommunista korszak alatt nyögő Hegyeshalomra és Budapestre

– mondja Timmermans. Az ő életének legnagyobb pillanata, amikor a vasfüggöny lehullott. Nem volt európai érdem, hanem magyar, hogy megtörténhetett. De az európai feladat, hogy a szabadságot megőrizzük.

Frans Timmermans: osztozunk az aggodalmakban

Az Európai Bizottság első helyettese, a holland Frans Timmermans nyitja meg a magyar vitát. Előtte pár perccel érkezett meg Orbán Viktor, tapsot nem kapott, szemben a CEU-val, amelyet az egyesült Európa koronaékkövének nevezett a biztos. Elismerő taps járt Timmermans bejelentése után is, miszerint az EB eljárást indított a CEU-ellenes törvény miatt. Hasonlót helyezett kilátásba a civilszervezetek ellen tervezett magyar törvény esetén is. Timmermans előre figyelmeztet a civilek megbélyegzésére. A bizottság figyelni fog, mondja, miközben a szervezetek transzparenciáját természetesen Európa is megköveteli. Timmermans rövid bevezetőjében a menekültekkel való bánásmódot is kritizálja. Szerinte korábban a bizottság és a magyar hatóságok korábban megmutatták, hogy képesek az együttműködésre. Ebben bízik most is.

Mindannyian ismerjük, az állítsuk meg Brüsszelt kampányt, a bizottság nyilvánosan fog válaszolni

– mondja Timmermans. Az Európai Unió soha sem "Brüsszelről" szólt, hanem tagjainak választott képviselőinek közös döntéseiről. Ebbe pedig Magyarország is beletartozik.

Orbán megismerheti a parlamenti öntudatot

Az Európai Parlament egy koptokkal kapcsolatos határozaton vitatkozik, ezért csúszik a magyar program. Budapesttel szemben nem Orbán Viktor határozza meg, mikor beszélhet. 25 perce vár bebocsátásra.

Süddeutsche: Orbán terve most felborulhat Brüsszelben

Az Európai Bizottságot foglalkoztatja a magyar kormány fellépése a liberális CEU-val szemben, de Magyarországra az ügyben valószínűleg még egy kötelezettségszegési eljárás sem lesz hatással – írta a Süddeutsche Zeitung. A lap szerint Orbán nem akarja kihagyni a lehetőséget, hogy személyesen idegesítse az EP-képviselőket, ezt már többször megtette, de ezúttal valószínűleg kissé másként alakulnak a dolgok, mert az Európai Bizottság is foglalkozik Magyarországgal a heti ülésén.

A szocialisták javaslatára májusban jön a magyar bizonyítvány

Gianni Pittella szocialista frakcióvezető felvetésére egy határozatot hoz az Európai Parlament, ennek értelmében májusban az EP plenáris ülésén fognak egy állásfoglalást elfogadni Magyarország jogállami helyzetéről. Addig kell a szöveget elkészíteni, annak tartalmát tudja tehát Orbán Viktor ma befolyásolni. A szerdia határozatnál a néppárt támogatta a szocialisták felvetését. Csak egy lengyel képviselő szólalt fel ellene.

A CÖF szerint ők a magyarok többségének érdekeit képviselték a brüsszeli tüntetésükön

Csizmadia László, a CÖF alapítója a hvg.hu-nak nem akart nyilatkozni a brüsszeli tüntetésükön, de az MTI-nek igen. Azt mondta, a demonstrációjuk a magyarok többségének érdekét képviselte, mert nem akarják, hogy "egy uzsorás" kívülről határozza meg a magyar belpolitikai életet. Közölte, hogy a magyar kormány volt az egyetlen Európában, amely megkérdezte a polgárait, hogy mi a véleményük a kvóta szerinti elosztásról, a gazdasági bevándorlókról és a velük érkező terroristákról.

Az alapítványi elnök furcsának tartotta, hogy ezt követően olyan támadás indult Magyarország ellen, amelyhez az Európai Parlament egy része erőt ad, noha a Soros György-féle civil szervezetek – beleértve a szerinte az embercsempészekkel együttműködő karitatív szervezeteket is – óriási kárt okoznak nem csak Magyarországnak, hanem Európának is. Kijelentette, a visegrádi országok és az európai emberek nem tudják eltartani azokat a migránsokat, akiket "Soros György javaslatára" az Európai Unió be akar telepíteni a tagországokba. Véleménye szerint Magyarország lehet kompromisszumkész, de csak addig, amíg az nem a magyar emberek kárára történik. 

A lex CEU miatt szerdán indított kötelezettségszegési eljárással kapcsolatban Csizmadia László úgy vélekedett, van esély arra, hogy jogi úton tisztázza magát Magyarország. 

1 2 3 4 5 6
Hozzászólások