"Márciusban újrakezdjük, és akkor áprilisban újra győzni fogunk" - Orbán csatába hívta híveit
Utolsó frissítés:
Orbán Viktor a Terror Háza elé hívta ünnepelni híveit, az ellenzék sok apróbb rendezvényt szervezett, de ezek egy részét lemondták vagy áthelyezték a szakadó eső miatt.
Most érkezett
Nem lesz Együtt-emlékezés
Szűkszavú közleményben, a rossz időjárásra hivatkozva fújta le az este fél 7-re, Csepelre meghirdetett 56-os megemlékezését az Együtt.
Percről percre
Az eső ellenére is tüntet ma a Momentum
A párt elnöke, Fekete-Győr András videóban jelentette be: úgy döntötték, megtartják a demonstrációt 18:30-tól a Szabadság téren.
"A NOlimpia idején minden nap hidegebb volt, mi mégis kint álltunk a fagyban, hogy célt érjünk. Ha az eső elriasztana minket attól, hogy küzdjünk a változásért, jobb lenne, ha mi is inkább a kanapén ülve maradnánk örökre. Nem lehet az időjárás az akadálya annak, hogy összegyűljünk, megemlékezzünk a forradalom hőseiről, és üzenjünk a politikai elitnek. Ahogy '56-ban, úgy ma is fontos, hogy tegyünk az elnyomás ellen, ezért várunk mindenkit 18:30-ra a Szabadság térre" – mondta a pártelnök.
Nagy Imre házánál az ellenzékiek
Az 56-os forradalom évfordulóján közösen koszorúzott Nagy Imre mártír miniszterelnök II. kerületi házánál az MSZP, a Demokratikus Koalíció (DK), az Együtt, a Magyar Liberális Párt, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa), a Párbeszéd és a Szolidaritás egy-egy képviselője.
A megemlékezésen Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke azt mondta: a mai magyar kormány "erősen rímel" a történelem egy nagyon sötét időszakára, a sztálini diktatúrára. Ugyanúgy üldözi a vélemény szabadságát, kontrollálja a sajtót, akadályozza az emberek szervezkedését és a civilek életét ma Magyarországon.
A szocialista politikus szerint a magyarok igazi elnyomói "nem Brüsszelben vannak, hanem itthon, kormányon", azok, akik "elveszik a nép vagyonát", elveszik az ország szellemét, "lerombolják" az oktatását, "elveszik a magyarok egészségét, mert lerohasztják az egészségügyet
Így tiszteleg 56 előtt a budapesti amerikai nagykövetség
Egy fotósorozatot osztottak meg a Facebookon, amit egy egykori diplomata készített a Szabadság téren zajló eseményekről.
"Szentséget törünk, vagy történelmet hamisítunk. Ki kicsit, ki nagyon"
"1956 a rendszerváltás idején a forradalmárok és az utókor közös tulajdona volt. Ma már csak az utókoré. Mint történelmünk összes többi forradalma, felkelése, szabadságharca. Ezeknek az a közös tulajdonságuk, hogy egyszerre aktuálisak és nem azok" – írja Révész Sándor '56 a távolban című cikkében a hvg.hu-n.
Nem csak a zászlófelvonás zajlott esőben
Hanem az ünnepi megemlékezések valamennyi eseménye, ugyanis egész nap esni fog.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat az egész országra figyelmeztetést adott ki emiatt, Pest és Fejér megyére harmadfokút.
Karácsony és Szigetvári összefogást sürget a kormányváltásért
1956 rendkívül sokszínű volt, egyik legfontosabb üzenete, hogy nem egy ideológia, hanem egy nemzet közös ügye volt - hangoztatta Karácsony Gergely, a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje hétfő délelőtt a párt központi, október 23-ai megemlékezésén Budapesten.
Kiemelte, napjaink ellenzéki politikusai számára is fontos tanulság, hogy 1956-ban a "sokszínű" polgárok összefogtak. Most, mikor meg kell újítani a magyar politikát, kormányváltásra van szükség, fontos, hogy az ellenzék képes legyen összefogni, s kibontakoztatni sokszínűségét - fogalmazott.
Szigetvári Viktor, az Együtt Országos Politikai Tanácsának elnöke azt hangsúlyozta: a demokrata ellenzéken belül nem lehet kizárni a liberális demokráciáért küzdő versenytársakat, hanem a maguk hitelességével, támogatóival, az általuk elfogadott értékek alapján jobb- vagy baloldali, zöld vagy radikálisabb csoportokat, mozgalmakat és pártokat is el kell fogadni. Az Együtt abban hisz, hogy 2018 tavaszán "okos együttműködéssel meg lehet roppantani az Orbán-rezsimet, meg lehet akadályozni, hogy újabb Orbán-kormány alakuljon".
Kósa Lajos és a magyar sikertörténet
Kósa Lajos tárca nélküli miniszter a hétvégén, kaliforniai magyarokkal ünnepelve az 1956-os forradalmat és szabadságharcot, Los Angelesben leszögezte: a magyarokat, bárhol éljenek is, összeköti a szabadság szeretete és a küzdelem érte.
Vasárnap Los Angelesben a Mindszenty téren Kósa Lajos - a konzulátus és a magyar szervezetek képviselőivel együtt - megkoszorúzta az 1956-os emlékművet. Először fordult elő, hogy a helyi örmény közösség képviselői is megjelentek az emlékezésen. A koszorúzás után a Magyar Házban Kósa Lajos azt hangsúlyozta, hogy a magyarság története sikertörténet, a szabadságért folytatott folyamatos küzdelmek sikertörténete. "1956 forradalma ugyan rövid távon elbukott, de a mai magyar valóság és demokrácia 1956-ból sarjadt. Ha nincs '56, akkor nincs '89 sem" - fogalmazott. Hozzátette: a magyarokat összeköti a szabadság vágya és a küzdelem a szabadságért, s ez akkor is megvan bennük, miközben az ország szilárd tagja szövetségi rendszereknek, például a NATO-nak, az Európai Uniónak vagy a V4-es országcsoport összefogásának.
Lázár "elmúltsokévezett", és már májusi folytatást sürget
Több mint egy emberöltőnyi fejlődést és szabadságot vettek el az országtól 1956 árulói - fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter a forradalom évfordulója alkalmából a makóiaknak küldött üzenetében. A makohirado.hu portálon hétfőn megjelent levélben a térség országgyűlési képviselői posztját is betöltő fideszes politikus azt írta, a tettesek nem ismeretlenek, Kádár János és bűntársai, a pártállami elit.
Antall József gondolatát idézve kifejtette, a rendszerváltás eredendő bűne az volt, hogy "nem tetszettünk forradalmat csinálni". A bűnösök, 1956 árulói, nem egyszerűen szabadlábon maradhattak, de még hatalomban is - fogalmazott. Hozzátette: ez pedig nem csupán az ország igazságérzetét sértette, hanem a fejlődését is visszavetette.
A vértelen forradalomra, 1989-re ugyanis újabb árulás következett: a nemzeti érdek elleni politizálás, a szüntelen törekvés arra, hogy az országot "a multinacionális nagytőke legvidámabb barakkjává" tegyék - vélte a miniszter.
A miniszter leszögezte, nyolc év alatt nem lehet több mint negyven év hibáit és bűneit orvosolni.
A megtorpanások és irányváltások okozta károkat csak akkor lehet kijavítani, Magyarország csak akkor tud visszatérni arra a pályára, amire '56 hősei októberben visszakormányozták, és amelyről a szovjet tankok a magyar kollaboránsaikkal együtt novemberben letérítették, ha "felhatalmazást kapunk a folytatásra". Ha a "Márciusban újrakezdjük!" jelszavát jövőre úgy aktualizálhatjuk, hogy "Májusban tovább visszük!", "Jövő tavasszal folytatjuk!" - írta a miniszter.
Szakadó esőben vonták fel a nemzeti lobogót
Katonai tiszteletadás mellett, Áder János köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnökének jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 61. évfordulóján hétfő reggel az Országház előtt, a Kossuth Lajos téren.
A szakadó esőben, erős szélben zajló ünnepségen a lobogót a Himnusz hangjaira a Magyar Honvédség díszegysége vonta fel. A ceremónián jelen volt a kormány több tagja, részt vettek katonai és állami szervezetek képviselői, ott volt a diplomáciai testület több tagja.