Az ellenzéki képviselők kitűzték a parlamentre a kiáltványukat, Hadházy az MTVA-hoz gyalogolt
Utolsó frissítés:
A Néppárt-vita árnyékában elsősorban Közép-Európa, a lengyelek és nyilván a magyarok szabadságáról beszélt Orbán Viktor a nemzeti ünnepen, de az aktuálpolitika feltűnően háttérbe szorult. Az ellenzék nagyon sok beszéddel és tizenkét ponttal készült közös nagygyűlésére. Közös kiáltványt tettek közzé, majd a Kossuth térre vonultak a tüntetés végén. A nap zárásaként Hadházy Ákos független képviselő mintegy száz emberrel az MTVA székházához vonult.
Most érkezett
Már vonulnak
A Kossuth térre, közben zúg az „Orbán, takarodj!”, a „Diktátor!” és a „Mocskos Fidesz!”, de nem mindenki, csak a keménymag tart a Parlament elé.
Hadházy Ákos után kigyalogol az MTVA épületéhez.
- Orbán Viktor lapos, óvatos beszédet mondott a Múzeumkertnél.
- A kormányfő beszédének elemzését ide kattintva találja.
- Az ellenzék közösen tüntetett, egy színpadon állt a DK-tól a Jobbikig mindenki. A nagy cél, hogy az őszi önkormányzati választásokra egy kihívót állítsanak a Fidesszel szemben.
- Létrejött az egység az ellenzéki oldalon, márciusi kiáltványt ragasztottak a Parlamenthez, ami az ellenzék közös hitvallása.
- Hadházy Ákos pár emberrel az MTVA-hoz vonult, ahová kiragasztotta ugyanezt. Ezzel zárult a március 15-i megemlékezések és tüntetések sora. Hatalmas tömeg egyik oldalon sem volt.
Percről percre
Kitűzik a Parlament falára
Ez a terv, most a Szabad sajtó útján vége a rendezvények. Az ellenzék márciusi kiáltványát a politikusok megpróbálják kitűzni a Parlament falára, hangzott el, illetve átadni az ottaniaknak.
Vonulás, Astoria, Kossuth tér.
Márciusi kiáltvány
A szónoklatoknak vége. Ezt követően újra egy színpadra állt az ellenzék. A műsorvezető felolvasta az ellenzék közös állásfoglalását.
Többek között:
- Igazságosságot, jólétet követeltek,
- sajtószabadságot, kiegyensúlyozott tájékoztatást,
- a szegénység felszámolását,
- „megvédjük a hazánkat”,
- jogbiztonság, törvény előtti egyenlőség,
- a korrupció megszüntetése,
- a túlóratörvény eltörlése.
A tömeg – de inkább a hangszóró – elénekelte az európai himnuszt, Beethoven Örömódáját.
Jávor: A győzelem a kezünkben van
Sokan beszéltek arról előtte, milyen Magyarországot szeretnének. Méltányos, tiszta, szabad, stb. Olyat, amilyet Petőfiék is megálmodtak. De ők tettek is érte. „Amikor Petőfiék nyugat felé tekintettek, nem lettek kevésbé magyarok, nem lettek hazaárulók.”
Szerinte harcolni kell ma is a szabadságért. Orbánt pedig Moszkva köpcös bábhelytartójának nevezte. Ő eddig is, ezután is harcolni fog. Azt mondta, meg kell védeniük Európát a keleti despotizmus ellen. Ha 48 hősei megtették, ők sem lehetnek kishitűek, sok szövetségesük van.
Van okunk meghátrálni? Nincs. A győzelem a kezünkben van.
Előttük az EP-választás, a tét nagy, Magyarországon is, Európában is. Demokrácia vagy autokrácia, nyugat vagy kelet.
Donáth Anna: „Nem elég a király elüldözésére buzdítani”
A Momentum politikusának beszéde:
„Sziasztok!
1848. március 15-én együtt mozdult meg Magyarország és Európa.
Együtt lázadtak fel az elnyomás, a nyomorúság, a szegénység és a jogfosztottság ellen parasztok, polgárok és felvilágosult nemesek.
És hogy miért tudtak együtt mozdulni? Mert közös ügyeik voltak, közös értékeik, és nem csak azt tudták megmondani, hogy miből nem kérnek hanem azt is, hogy helyette milyen országban szeretnének élni.
Mindennél fontosabb, hogy megértsük ennek az ünnepnek a valódi üzenetét. Ahhoz, hogy valódi egységet teremtsünk, nem elég valamit tagadni. Nem elég a király elüldözésére buzdítani. Előbb meg kell nevezünk értékeinket, és el kell mondanunk, milyen országot álmodunk. És ha ezt megtettük, milliók állnak majd mögénk.
Valódi egységet csak akkor lehet teremteni, ha mindenkit képesek vagyunk meggyőzni magyarok tömegeit: az az ország, amiben mi szeretnénk élni, valóban jobb, igazságosabb, mint az, amiben az elmúlt sok-sok évtizedben éltünk.
Köszönöm, hogy meghallgattatok!”
(Ezt a beszédet előre megkaptuk a Momentumtól, így tudtuk egyben közölni.)
Fiatalság, politizálás
Az MSZP EP-listájának egyik szereplője, Kálló Dániel a színpadon, azt sorolja, hány éves volt többek között Petőfi, Ady, a márciusi ifjak 1848-ban. Fiatalok voltak, és mertek politizálni.
Ő mindig elszomorodik, amikor azt hallja, a fiatalokban apátia van. Ez szerinte félreértés. „Nem a politikából ábrándultunk ki, hanem abból, ami politika néven folyik ebben az országban.”
Egyelőre nem lehet az Erzsébet hídra felmenni a Március 15. tér felől
Rendőrsorfal akadályozza meg, amely vélhetően azért állt fel a Március 15. téren, hogy a szélsőjobbos Mi hazánk szimpatizánsai ne találkozzanak a Szabad sajtó útján gyülekező ellenzéki tüntetőkkel.
Bősz: Egy illiberális államban nem biztonságos tüntetni
Ők mégis itt vannak. Bősz Anett a Liberálisok politikusa. Azt mondta, ugyanazért küzdenek, mint Petőfiék, mert nincs sajtószabadság és törvény előtti egyenlőség sem, a felelős kormány is hiányzik. Nem ünnepelni jöttek, hanem követelni. Jogállamot, jogegyenlőséget, demokráciát.
„Ez a kormány nem méltó március 15-e örökségéhez. Ellopták tőlünk március 15-ét. Az ünnepet és az országot is vissza kell vennünk tőlük. Ehhez a lelkünkben forradalomnak kell lennie.”