Országosan 37, Budapesten 44 százalékos a részvétel 17 órakor – a szavazás percről percre
percről percre

Országosan 37, Budapesten 44 százalékos a részvétel 17 órakor – a szavazás percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatalmasat ugrott a szavazási kedv a 2014-es EP-választáshoz képest.

Most érkezett

Így szavaz egy Spitzenkandidat

Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője és – Orbán Viktor szerint alkalmatlan – csúcsjelöltje a németországi Wildenbergben voksolt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Török Gábor szerint

A politikai elemző 40 százalék feletti részvételi arányra számít.

Nagyot nőtt a szavazási kedv

Délelőtt 11-ig a választásra jogosultak 17,16 százaléka voksolt.

A fővárosban a szavazók 18,66 százaléka, 245 061 választópolgár voksolt.

A megyék közül a részvételi arány 11 órakor Veszprém megyében volt a legmagasabb, 18,43 százalék, ami 52 737 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 13,5 százalék, ebben a megyében 60 578-an voksoltak.

További részletek itt.

A gyerekeivel ment szavazni Dobrev és Gyurcsány

A választáson való részvételre buzdított mindenkit Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-listavezetője, miután leadta szavazatát.

Dobrev, aki férje, a DK-elnök Gyurcsány Ferenc, és két gyerekük társaságában szavazott, az újságíróknak azt mondta, az elmúlt években megtanulták, hogy "nincs vége, amíg nincs vége", az utolsó pillanatig küzdeni kell.

A politikus hangsúlyozta, hogy minden szavazat számít. Dobrev Klára úgy fogalmazott: a felmérések alapján pártjuknak van a legnagyobb esélye arra, hogy elvegyen egy szavazatot a Fidesztől, ezért arra bíztat mindenkit, hogy voksoljon a Demokratikus Koalícióra.

Sajtóterem, ahol egyelőre a fű se nő

Az Európai Parlamentből 1300 akkreditált újságíró fogja tudósítani a választásokat. Közülük több mint kétszázan EU-n kívüli országokból érkeztek, 54-en az Egyesült Államokból, 21-en Japánból, húszan Kínából jöttek. A legtöbb újságírót (259) a belgák küldték, őket követik a németek (207) és az olaszok (104). A Brüsszelben akkreditált újságírók számára az Európai Parlament plenáris üléstermét rendezték be médiaközpontnak, ahol a tévéseknek 110 médiaállást alakítottak ki. Ezen kívül még három másik teremből dolgozhat a sajtó.

Tóth Bertalan a béke kontinensének akarja Európát

Az MSZP elnöke Pécsen szavazott, majd arról beszélt: Európa maradjon a béke kontinense, ezért támogatjuk a szociális és környezetbarát Európát, amelyet az MSZP-Párbeszéd közös programjában megfogalmaztunk.

Tóth Bertalan szerint a közös lista azt az új baloldali politikát képviseli, amely a szociális ügyekről az európai minimálbérről, minimál-nyugdíjról, a minimál családi pótlékról, valamint a klíma- és környezetvédelemről szól.

Szerinte az eddigi eredmények azt mutatták Európában, hogy a baloldali és a zöld erők erősödtek, mint mondta nagyon bízik abban, hogy a magyarországi választásoknak is ez lesz a végeredménye.

Szoros eredmény várható Európában

A bizonytalan pártok várható eredménye nélkül mindössze tízfős többségre számíthat a korábban biztos befutónak hitt Európai Néppárt - ha hihetünk a Europe Elects frissített mandátumbecslésének. Az elemzők itt többek között a Fideszt (eddig EPP), vagy a román szociáldemokratákat (eddig S&D) is külön sorolták a pártcsaládjuktól, és a már eddig ismert előzetes eredményeket is bekalkulálták. Így szerintük a Néppárt 160, a másik nagy frakció, a baloldalé 150 helyet szerezhet meg. Előbbinél ez 61, utóbbi esetében 41 képviselői hellyel rosszabb a 2014-ben elértnél. Ez egyben azt is jelenti, hogy a két nagy csoportnak nem lesz meg a többség a 751 fős testületben.

A nagy frakciók közül a választás nyertese az ALDE, vagyis a liberális frakció lehet, ez a csoportosulás 36-tal növelheti meg képviselői helyei számát, és így 103 mandátumot szerezhet meg a prognózis szerint.

Némileg eltér a fentitől a Financial Times becslése, bár a fő vonalak - az EPP és az S&D visszaesése és az ALDE előterörése - itt is változatlanok. A brit lap szerint az EPP (a Fidesszel) 171 helyet szerezhet meg, a baloldal pedig 149-et, míg a liberálisok 97 helyre számíthatnak.

Szelfizni szabad, szavazólapot fotózni nem

A Kúria 2016-os döntésére emlékeztet az MTI.


Az akkori népszavazás során hozott végzésben a bíróság kimondta: a választóknak lehetőségük van arra, hogy másokkal – szóban, írásban vagy például közösségi oldalakon közöljék, hogyan szavaztak. A szavazólap célja ugyanakkor, hogy a választópolgár véleményt nyilvánítson, ezért ezzel ellentétes felhasználása, például a lefényképezett szavazólap képének megosztása másokkal a rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütközik.

Azt ugyanakkor nem tiltja jogszabály, hogy a választók a szavazófülkében fotót (szelfit) készítsenek magukról.

Lázár álmoskásan szavazott

A fideszes országgyűlési képviselő feleségével járult az urnákhoz, amiről kisfilm is készült. A felvétel végén az álmosnak tűnő Lázár mindenkit szavazásra biztatott. Azt nem mondta ki, kire kellene szerinte voksolni, csak annyit jegyzett meg, hogy "saját magunkról, gyermekeink és unokáink sorsáról döntünk."

Egy máltai párt legyőzheti a Fideszt

Az előzetes eredmények szerint Máltán a szavazatok 56 százalékát szerezte meg a balközép Munkáspárt (PL). A jó szereplés nem különösebb meglepetés, a párt az eddigi összes EP-választáson 50 százalék körüli eredményt ért el.

A szombati voksolásnak azonban két különlegessége is lehet, ha hihetünk a számoknak. Előfordulhat, hogy a PL most először a hat képviselői helyből nem hármat, hanem négyet is megszerez. Másfelől pedig legyőzheti a Fideszt abban az összeurópai versengésben, hogy mely párt szerzi meg az egy országban leadott szavazatok legnagyobb hányadát.

 

1 2 3 4 5 6 7
Hozzászólások