"A kultúra nem a politikusoké" Ezrek tüntettek a színházak szabadságáért – percről percre
percről percre

"A kultúra nem a politikusoké" Ezrek tüntettek a színházak szabadságáért – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színházakat érintő törvénymódosítás ellen tüntetnek a Madách téren este 6-tól. A kormány hétfőn délelőtt nyújtotta be a törvénymódosítást, amelyet szerdán már el is fogadhat a Parlament. A gyűlésen felszólalt Karácsony Gergely főpolgármester is.

Most érkezett

Pintér Béla: Mégsem vagytok a magyar kultúra gyilkosai?

Pintér Béla azzal kezdett, tegnap este szomorú és indulatos beszédet írt, csupa felkiáltójellel, mire 2 fele szólt Ervin, hogy visszavonták a törvényt. "Ó, b*meg, mit fogok csinálni?! Felolvasom a beszédet, csak kérdőjelekkel."

Így is tett: "a magyar kormány mégsem szünteti meg a független színházak éves támogatását? Most egy pillanatra lehullt a lepel, mégsem döfik a kést a szívünkbe? A függetlenek mégis kapnak néhány fillért? Nem a Nemzeti Színházat és Mága Zoltánt gazdagítják?"

Azzal folytatta: a fideszesek eddig is hozzájuk jártak színházba, hiszen a jó színház kritikus. Ha nem az, akkor *** unalmas.

Mégsem mészároltok le bennünket meg a Katona József Színházat? Megijedtetek, hogy eljöhet a perc, mikor felelni fogtok a magyarok Istene előtt? Hogy bűnhődni fogtok, a pokolban kipeckelt szemmel kell néznetek Balázs Péter rendezéseit, meg a Bayer-showt? Mégsem fogtok bűnhődni, mégsem vagytok gyilkosok, a magyar kultúra gyilkosai?

Pintér Béla hatalmas tapsot kapott a végén.

Élőben a helyszínről

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Mácsai Bibóval folytatta

Mácsai Pál Bibót idézve beszélt arról, mekkora baj, ha úgy tekintenek a munkára, a szellemi alkotásra, a tudományra, az oktatásra vagy a bíráskodásra, mint éles fegyverekre egy érdekharcban. 

Ismert arcok a tüntetésen

Gálvölgyi János
Lázár Kati
Jordán Adél

Mácsai Örkényt felolvasva olvas be

Mácsai Pál, az Örkény István Színház igazgatója következik, aki Örkény Az élet értelme című egyperces novelláját olvasta fel e "felemelő estén".

"Félelemből nem épül semmi"

Farkas Franciska színművész következik, aki azt mondja, hisz a hazájában, ahogy a gyermek a szüleiben, "csak anyu és apu mostanában sokat veszekednek. Néha azt hiszem, én is csak ürügy vagyok a vitájukhoz, senki sem szól rájuk, hogy ne takarózz a gyerekekkel". Magyar anyanyelvű honleánynak tartja magát, aki a hazáját szolgálja. Azt akarja hinni, hogy elmondhatja a véleményét anélkül, hogy bármelyik párt érdekét szolgálja. A mindenkori magyar kormánynak és ellenzéknek is támogatnia kell őt, mert az egész hazáját szolgálja, ez felette áll minden pártérdeknek. Paranoiás vagy okos az, aki hallgat – teszi fel a kérdést. Vajon kell-e bátorság ahhoz, hogy kiálljon a tüntetés színpadára? Hiszi, hogy ehhez nem kell bátorság, hiszen itthon van, együtt nőtt fel a demokráciával. A demokrácia első szabálya: viselkedj úgy, mint egy demokráciában, mert félelemből még nem épült semmi, félelemből semmi nem épül.

Jordán Tamás szerint van vesztenivalójuk, de muszáj fellépni

Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója szerint minden színpadra lépőnek van vesztenivalója, de a tiszta lelkiismeret miatt mégis fel kell lépni a készülődő módosítás ellen. "A gyávaság a legeslegnagyobb bűn" – idézett A Mester és Margarita című műből. Megköszönte mindenkinek, aki online támogatta a demonstrációt, illetve mindenkinek, aki nem értett egyet vele.

Mit vár Alföldi Róbert a tüntetéstől?

„Beszarás van nagyon erősen”, mert a módosítás olyanokat is megmozgatott, és most olyan emberek állnak majd ki együtt, akik ezt még soha nem tették – mondta Alföldi Róbert, aki szeretné, ha az esti tüntetésen leállna a Károly körút, mert annyian vennének részt a közeli, Madách téri demonstrációra. Itt elolvashatja részletesen, miért gondolja Aflöldi, hogy "sokkal előbb kellett volna".

111 fiatal színész írt nyílt levelet a képviselőknek

A 30 év alatti színészek nyílt levelét olvassa fel Sodró Eliza, a parlamenti képviselőknek címezve. Ők már az 1990 utáni szabadságban nőttek el és döntötték el, hogy színészek lesznek. Sikerrel elvégezték az egyetemet. Sok minden éket verhetett volna közéjük, hogy hol végeztek, ki volt az osztályfőnök, kire szavaz. Az ő generációjuk nem kapható a gyűlölködésre, de szólnak, ha valami baj van. Nagyon súlyos aggályaik vannak a törvénymódosítás miatt, ami a tiltakozás miatt sokat puhult.

A törvénytervezet megalkotása előtt nem volt érdemi szakmai egyeztetés, követelik, mielőtt törvényt hoznak, vegyék figyelembe az álláspontjaikat. Tiltakoznak a független társulatok támogatásának megvonása ellen, még ennek a felvetése ellen is. Az önkormányzati fenntartású kőszínház esetében a miniszteri vétójog súlyosan veszélyezteti a színházak szuverén, autonóm működését.

111 harminc alatti művész írta alá a nyílt levelet.

Fullajtár a színpadon

A kultúra nemzeti alap - skandáltatja Kocsis a tömeget. A hangulat fokozódik, sokan tapsolnak, füttyögnek. Fullajtár Andrea a színpadon, a Katonában történtekről beszél, arról beszél, nagyon nehéz volt számukra a Gothár-ügy, most pedig végignézik, ahogy kiforgatják az egészet. Tudsz még hallgatni? - kérdezi a tömeget. Lesz még ezek után valaki, aki tud hallgatni? - kiáltja a végén. Nagy tapsot kapott.

Barda Bea, a Trafó Kortárs Művészetek Háza ügyvezetője arról beszél, a kultúra elvesztése után a következő a szabadság eltörlése.

Levetetnek egy táblát

Kocsis Gergely színész a színpadról kérte, inkább vegyék le a "féregirtás a parlamentben" feliratú táblát.

1 2 3 4
Hozzászólások