800 milliárdot szednének be az újabb különadókból; csak magyar autók tankolhatnak olcsóbban - a kormányinfó hírei
percről percre

800 milliárdot szednének be az újabb különadókból; csak magyar autók tankolhatnak olcsóbban - a kormányinfó hírei

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ötödik Orbán-kormány első intézkedésével elvonja a multiktól és a bankoktól az extraprofit nagy részét, erről jönnek részletek a csütörtöki kormányinfón, amelyen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő mellett Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is részt vesz. Élő közvetítésünk.

Most érkezett

Felmondhatnak az orvosok, nem lesz felmondási tilalom

Nem hosszabbították meg a felmondási tilalmat a koronavírus miatti veszélyhelyzet lejártával – mondta Gulyás Gergely az ATV kérdésére. Ez azt jelenti, hogy az orvosok és rendvédelmi dolgozók felmondhatnak.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A kormány azt szeretné, hogy 18 millió forintig lehessen katás formában adózni

A kata adónemmel kapcsolatban Gulyás csak szándékokról tud beszélni, azt mondta, azt lehet látni, hogy egy nagy cég vezetője jövedelme egy részét katás formában kapta meg, holott ezt kis egzisztenciákra találták ki. A cél az, hogy a katát arra a területre szorítsák vissza, amire eredetileg kitalálták – mondta Gulyás. Hozzátette, hogy a kormány abba az irányba ment el, hogy 18 millió forintig lehessen így adózni.

Gulyás azt mondta, Orbán Viktor beszélt Charles Michel Európa Tanács-elnökkel, kiemelte, hogy csak akkor tudjuk támogatni a szankciókat, hogy ha bármi gond adódik a vezetékes olajszállítással, akkor vissza lehessen térni a hajós szállításhoz.

Minden árstopról külön hoznak döntést, szeretnék őket fenntartani

Az ATV arra kérdezett rá, hogy konkrétan mikortól vezetik be az extraprofitadót, valamint meghosszabbítják-e automatikusan az árstopokat.

Gulyás azt mondta, minden árstopról külön döntenek, az árstopokat azonban még mindig jó megoldásnak tartja a kormány. A reklámadó 2023. január elsejével köszönt majd be – tette hozzá a miniszter.

Gulyás Gergely azt mondta, hogy az említett szektorokban az adó nem ad okot áremelésre, hiszen a rendes haszon feletti haszonról van szó. Ha ilyet látnak, akkor fel fognak lépni – tette hozzá a miniszter.

Nagy Márton azt mondta, hogy az új adó extrát jelent, azonban annak sem a teljes részét vonják el, így az elvonásnak sem növekedési, sem inflációs hatása sincs, nem véletlen, hogy ehhez nyúlt a kormány. Kiemelte, hogy részletes számítások különítik el a hosszú távú és az extraprofitot.

Nagy Márton tegnap a bankszövetséggel, ma az energiaszektor képviselőivel tárgyalt

A Magyar Nemzet azt szerette volna megtudni, hogy a szektorok képviselőivel egyeztettek-e, ha pedig még nem, akkor kikkel fognak először tárgyalni.

Nagy azt mondta, tegnap volt a bankszövetségben, ma pedig energiaügyben tárgyalt. Gulyás azzal viccelődött, hogy ennek ellenére épségben itt van.

Gulyás Gergely azt mondta, hogy ezek a lépések elegendőek ahhoz, hogy a rezsicsökkentést és a családtámogatásokat megőrizzék. Soha több bizonytalanság nem volt még, mint ma – jelentette ki Gulyás, aki szerint vannak különféle előrejelzések, azonban azok is bizonytalanok. A ma elérhető prognózisok alapján ezekkel az intézkedésekkel szerinte a kormány céljai fenntarthatóak. Egy olyan intézkedés van, ami nem történt volna meg a háború nélkül, ez a beruházások egy évvel történő halasztása.

Gulyás Gergely kiemelte, hogy megszokták a nyugati kritikákat, azonban itt az kevés, szakértői vélemények kellenek. Itt van a reklámadó, amit nem újra bevezetnek, hanem a felfüggesztést nem tartják fenn – jelentette ki. Ezek az eszközök nem méltánytalanok Gulyás szerint, hiszen extraprofitról van szó.

Az olajembargóról Gulyás azt mondta, nem tudja, hogy az Európai Bizottság, vagy a Tanács elnökének higgyen, hiszen egymásnak ellentmondó dolgok hangzottak el. Európa vesztett, nem bűn, ha Európa a saját érdekeit felismeri – jelentette ki a miniszter.

Nem hiszi a kormány, hogy az elvont összegeket a vásárlók érezni fogják az árakban

A kormány nem gondolja, hogy ezek az elvont összegek megjelennének az árakban, hiszen nem a teljes profitot vonják el, csak az extrából vesznek el – mondta Nagy Márton.

Gulyás Gergely a közmédia kérdésére azt mondta, hogy a gazdaságfejlesztésért jórészt Nagy Márton felel a kormányban.

 

Visszatér a reklámadó is, komoly adó vár a légitársaságokra és a telekommunikációs cégekre is

A második a biztosítási szektor 50 milliárddal, a harmadik az energiaszektor, ahonnan 300 milliárdot vonnak el, a kiskereskedelemtől pedig 60 milliárdot, ide tartoznak légitársaságok és a telekommunikációs cégek is. A gyógyszerforgalmi szektortól 20 milliárd forintot, és újra lesz reklámadó is, 15 milliárd forintot várnak ezektől.

Ezek extraprofitok Nagy Márton szerint, amire a bankszektor a felgyülemlett likviditás miatt tehetett szert, ez szerinte 13 ezer milliárd forint. A biztosítói szektorban azért lehet szerinte extraprofit, mert a válságok miatt emelkedik az öngondoskodás igénye is. Az energiaszektorban azért generálódik extraprofit, mert a szénhidrogének kitermelése generálja azt, valamint az energiatermelők is nagy profitra tettek szert, ide sorolja a kormány az üzemanyag finomítását is. A miniszter itt külön kiemelte a Mol szerepét. A kiskereskedelmi szektor azért tehet erre szert, mert márciusig a forgalom 16%-kal bővült, megnőtt az érdeklődés a kiskereskedelem iránt.

A telekommunikációs szektort a válság alatt többet használták az emberek a miniszter szerint, ezért van ott profit. A légitársaságokhoz még nem tért vissza a 2019-es utasszám, de úgy látja a kormány, hogy ebben az évben közelíthet hozzá. A gyógyszerforgalmazók a koronavírus miatt hoztak extraprofitot, a reklámadó pedig összefügg a tévézéssel Nagy Márton szerint.

Az extraprofitadó nyolc területet érint

A háborús helyzet és a brüsszeli szankciók miatt világgazdasági válság jön, infláció és recessziós félelem tapasztalható Nagy Márton szerint, ezek ellen védekezni kell. A költségvetést és az államadósságot féken kell tartani, idén 4,9%-os, jövőre 3,5% GDP-hiánynak kell kialakulnia szerinte.

Két alapot állít fel a kormány, ezek mögé bevételeket kell tenni, ami költséges. A bevételeket főként extraprofit-különadókból fogják finanszírozni – jelentette ki. A kiadási oldalon is csökkentések lesznek, hogy elérjék a kívánt hiányt, de mindezt úgy, hogy a kormány eddigi eredményeit megtartják, így a rezsicsökkentést is.

A kiadáscsökkentés két dologból áll: a minisztériumok költségvetésének csökkentése, valamint az állami beruházások átütemezése, valamint csak a piaci beruházások csökkentése. A kiadások csökkentése 60%-ban, a bevételek növelése 40%-ban járul a hozzá a kívánt hiányhoz – jelentette ki.

Az extraprofitadó nyolc területet érint, ezek az ágazati adók felett lesznek, összesen 800 milliárd forintot remélnek ebből.

Az első ilyen szektor a bankszektor, ahol elvonják az extraprofitot, és a tranzakciós illeték kibővítését kezdik, ez 300 milliárd forintot jelent. Ez elvonandó profit Nagy Márton szerint.

Marad a benzinárstop, de csak magyar rendszámmal lehet majd tankolni

3,5 százalékos hiánycél a cél, reális a 4,1 százalékos növekedés – jelentette ki Gulyás Gergely. Így kiszámítható lesz a magyar pénzügyi politika – tette hozzá.

A benzinárstopról Gulyás azt mondta, látják a visszaéléseket, így csak a magyar rendszámú autóknak teszik lehetővé a tankolást a benzinkutaknál. A miniszter azt mondta, a határmenti kutakon látványos a benzinturizmus, ellátási zavarokat is emlegetett.

Bár Gulyás úgy fogalmazott, hogy a külföldi rendszámú autók péntektől nem tankolhatnak a benzinkutakon, a kormány a kormányinfó közben a Facebookon pontosított: az árstopolt benzinből nem tankolhatnak a külföldi rendszámú autók.

A kormány a többletnyereség egészét sehol nem vonja el

Gulyás Gergely azt mondta, az elmúlt évek eredményeinek védelmét biztosítja majd az új költségvetés.

Igazságtalan extraprofithoz jutó vállalatoktól, bankoktól kér a kormány hozzájárulást Gulyás szerint, ebben a helyzetben tőlük elvárható a magyar emberek segítése, akár rezsivédelemről, akár honvédelemről legyen szó.

Extraprofit különadók kerülnek az alapokba, ezekből a kormány hosszú távon fogja finanszírozni a rezsicsökkentés és a honvédelem alapjait.

A többletnyereség egészét sehol nem vonják el, azonban jelentős részét igen, azonban közben védik a családokat is - mondta a miniszter. Gulyás szerint az új intézkedések arra is garanciát adnak, hogy a tervezett költségvetési hiánycél teljesüljön. A költségvetési tanácsnak tíz napja van véleményezni a költségvetést, ezt követően tárgyal róla a Parlament.

68 ezer milliárd forintos GDP-vel számolnak, az infláció 5,2%-os lesz - mondta a miniszter.

Már két ülést is tartott az új kormány

Hárman állnak a kormányinfón: Gulyás Gergely mellett Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is elkísérte Szentkirályi Alexandra kormányszóvivőt.

Tegnap ülésezett a kormány, születtek döntések. Gulyás Gergely azt mondta, két nappal ezelőtt alakult meg az új kormány, ami máris két ülést tartott, az elsőn döntöttek a háborús veszélyhelyzetről. A háborúnak egyelőre nincs közvetlen veszélye az országra – jelentette ki a miniszter, azonban eddig már 700 ezren érkeztek, és súlyosak a gazdasági következmények is. Mindezek ismeretében szavaztak április harmadikán a magyarok Gulyás szerint azért, hogy a kormány válságállóvá tehesse a magyar gazdaságot.

Az árstopok és a rezsicsökkentés fenntartása a kormány legfontosabb és legnehezebb feladata a miniszter szerint, Nyugat-Európában sokkal nehezebb a helyzet szerinte. A kormány a rendkívüli felhatalmazásával élve rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre, hiszen újra világgazdasági veszéllyel nézünk szembe, ezért a brüsszeli szankciós politika is felelős.

A kormány legfontosabb feladata, hogy ne csak az ország biztonságát, de gazdaságát is védje – mondta Gulyás.

1 2 3 4
Hozzászólások