Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren
Utolsó frissítés:
Szerda reggel több ezer ember alkotott óriási élőláncot Budapesten, a pedagógusok világnapján így demonstrálnak a tanárok, a diákok és a szülők az oktatásért. Egész nap folytatódtak a kiállások, majd este előbb a Margit hidat foglalták el a tüntetők, utána pedig a Kossuth téren tartottak szolidaritási koncertet és nagygyűlést. Híreink a szerdai demonstrációkról.
Most érkezett
Megfélemlítés nélküli tárgyalásokat követel a gödöllői Montágh általános iskola
Közleményt jelentetett meg a gödöllői Montágh Imre Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola (gyógypedagógiai ellátást biztosító intézmény) 33 munkatársa az intézmény közösségi oldalán.
Mint írták, kiállnak a
- a sajátos nevelési igényű gyerekek jogainak biztosításáért,
- a közoktatás színvonalának emeléséért a javaslataink figyelembevételével,
- az óvodák, általános iskolák, középiskolák jogszabályban előírt személyi feltételeinek biztosításáért,
- a pedagógusok és pedagógiai munkát segítők béreinek méltó rendezéséért,
- az elavult épületek, méltatlan környezet megújításáért,
- az adminisztrációs terhek csökkentéséért,
- polgári engedetlenség miatt bármilyen retorziót szenvedett pedagógus társainkért.
Jelezték azt is, hogy követelik a kétoldalú tárgyalásokat „MEGFÉLEMLÍTÉS NÉLKÜL”!
Percről percre
Ezt üzenik az óbudai tanárok a tankerületnek
Óbudán, a tankerületvezetőnek, Tamás Ilonának címzett petíciót olvasnak fel a téren: mint mondják, az oktatás minden szegmensében nagy a baj, ezzel a tankerület is tisztában van, mégsem tesznek semmit, bár tudják, hogy nem könnyű a felsőbb utasítással esetleg szembe menni jobbító szándékkal. A petícióban szörnyűnek nevezik a kölcseys tanárok kirúgását, bár – teszik hozzá a petíciót írók – lehet, hogy ezzel még a tankerületben sem értenek egyet.
A petícióban arra kérik a tankerületi dolgozókat, álljanak a sarkukra, ne hagyják a „közoktatás lerombolását”, mert ha a rendszer rombol, „azért önök is felelősek lesznek”.
A tüntetők a színpadon választás elé állították a tankerületvezetőt: ki is rúghatja a most demonstráló tanárokat, de dönthet úgy is, hogy melléjük áll. A tömegben közben gyűjtés indul azon pedagógusok számára, akiket fizetésmegvonással büntetnek a kiállásuk miatt.
Az óbudai gimnázium egyik tanulója, a Diákok a tanárokért csoport vezetője a színpadon arról beszél: a rossz körülmények miatt sok iskola olyan, mint egy börtön, egy matektanár pedig kiszámolta, mennyi értéket teremt számszerűsítve a közoktatás az országnak. Szerinte egy évben 1440 órát tanul egy diák és évente 8 millió forint értéket kap (a tanár bére és a tudás értéke), ami a diákok számával felszorozva kiadja az állam teljes GDP-jének egynegyedét.
Egy másik diák is felszólal, szerinte tanárhiány van, mégis kirúgnak tiltakozó pedagógusokat, ráadásul az új tankönyvek „visszamaradottak”, az iskolák technikai színvonala, felszereltsége elavult, a tanárok pedig ennyi fizetésből nem tudnak megélni.
Óbudán a tankerület-vezetőhöz mennek
„Óbudán fütyülve, sípolva a tankerület-vezetőhöz tart a tiltakozó tömeg, de egy-egy fotóra sűrűn megállnak” – jelenti kollégánk a helyszínről. Nagyjából 500 ember van jelen.
A tiltakozók egy levelet, petíciót kívánnak átadni a tankerület-vezetőnek. A Fő téren megjelent Kiss László polgármester is.
Az óbudai Fő térre is érkeznek a tanárok
Tudósítónk szerint az Óbudai Gimnázium előtt gyülekeznek a demonstrálók. A hangszórókból a Bella Ciao szól.
Tüntetnek most a budaörsi önkormányzatnál
Nagyjából 300 ember gyűlt össze a budaörsi városháza előtt. Többen beszédet mondanak, aggódnak a gyerekeikért és a jövőért, az országért, azt mondják, nincs jövőkép, nincs jövője gyermekeinknek. A szülők nevében egy háromgyerekes apuka azt mondja, büszke arra, „hogy nekünk budaörsieknek becstelen tanáraik vannak és ki mernek állni”. Azt is hozzátették, a szülők vigasza az lehet, hogy a tanárok helyett jöhetnek majd a katasztrófavédelmisek. A beszédek végén felhangzik a Grund című dal.
Gyülekeznek az ombudsmani hivatalnál
A Falk Miksa utcában délután 3-tól tüntetnek a pedagógusok és szakszervezetek. Közben ugyanekkor az óbudai Fő téren is demonstráció lesz.
A Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium is kiállt
A PDSZ által szerdára szervezett országos sztrájkon a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium pedagógusainak 42 százaléka sztrájkolt, 20 százaléka szolidarítást vállalt, 22 százaléka beteg vagy óraadó (tehát nem tud sztrájkolni) – tudatták szerkesztőségünkkel. A diákönkormányzat is szolidaritást vállalt tanáraival, ők önállóan demonstráltak a gimnázium udvarán, illetve annak épülete előtt – írták.
39-en csatlakoztak a sztrájkhoz a Neumann technikumból
A BMSZC Neumann János Informatikai Technikum harminckilenc munkavállalója nyilatkozott arról, hogy egyetért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete által bejelentett sztrájkkövetelésekkel.
„Mivel a törvényi szabályozás továbbra sem ad lehetőséget arra, hogy részt vegyek a 2022. március 16-i sztrájkhoz hasonlóan a 2022. október 5-i sztrájkban, ezért ezúton jelentem be, hogy a sztrájk résztvevőivel szolidaritást vállalok, ezzel a magasabb keresetért és a munkaterhelés csökkentése érdekében folytatott küzdelmüket támogatom. Együttérzésemet fejezem ki az elégedetlenségnek hangot adó pedagógusok felé, és felháborítónak tartom, hogy ezért a munkáltatójuk retorziókat alkalmaz” – áll a tantestület által aláírt levélben.
Nem értik a batthyánys osztályfőnökök, miért lett kevesebb a fizetésük
A tankerületi központ indoklása az volt, hogy kisebb lett az osztálylétszám. Igaz, az osztálylétszám keretét pont ők csökkentették.
A Kölcsey egykori Fidesz-tagjai is tiltakoznak
„Alulírottak, a Kölcsey Ferenc Gimnázium Fidesz alapszervezetének egykori tagjai kiállunk a Gimnázium jogellenesen elbocsátott tanárai mellett. Támogatjuk a közoktatás állami elismerését és megújítását követelő pedagógusokat” – áll abban a nyilatkozatban, amelyet László Richárd, Maróti Benedek, Somlai János és Tímár Miklós írt alá.
„Középiskolás korunkban a Fidesz a magyar jogállam megteremtéséért alakult. Ennek része az alapjogok, így a sztrájkhoz való jog biztosítása is. És része a pedagógusok megbecsülése is. Ahogy egyik fiatal demokrata párttársunk, Kövér László fogalmazott: „rendőrállamban a rendőr fizetése magasabb a tanárénál, jogállamban fordítva” – áll a szövegben.