Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren
percről percre

Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda reggel több ezer ember alkotott óriási élőláncot Budapesten, a pedagógusok világnapján így demonstrálnak a tanárok, a diákok és a szülők az oktatásért. Egész nap folytatódtak a kiállások, majd este előbb a Margit hidat foglalták el a tüntetők, utána pedig a Kossuth téren tartottak szolidaritási koncertet és nagygyűlést. Híreink a szerdai demonstrációkról.

Most érkezett

Több tucat sztrájkoló

A 24.hu úgy tudja, hogy a BME által alapított Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 22 pedagógusa csatlakozott az országos munkabeszüntetéshez, vagyis a tantestületnek nagyjából a 60 százaléka nem vette fel a munkát. A diákoknak körülbelül a fele ment ma be az iskolába.

A Kölcsey Ferenc Gimnáziumban – ahonnan a közelmúltban öt tanárt bocsátottak el, mert polgári engedetlenségben vettek részt – 35 pedagógus sztrájkol. Ezt az iskola igazgatója, Fazekas Csaba közölte a lappal.

  • Október 5-én több mint hetven hazai oktatási intézmény tanárai és diákjai részvételével kezdődött tiltakozás-sorozat.
  • A tiltakozók az oktatás jelenlegi állapota ellen, a tanárok bérrendezése, oktatási- és sztrájkszabadsága mellett emelték fel a hangjukat.
  • Budáról, az Attila úttól az Erzsébet hídon át a Keleti pályudvarig több ezer diák és tanár alkotott élőláncot a reggeli órákban.
  • A demonstrálók amiatt is tiltakoztak, hogy a Kölcsey Gimnázium öt tanárát a tankerület elbocsátotta, amiért részt vettek a polgári engedetlenségi mozgalomban, más iskolák tanárait pedig figyelmeztetésben részesítették.
  • Szerdán napközben tiltakozások voltak Budaörsön, Budapesten az ombudsmani hivatalnál, és sajtótájékoztatót tartottak a pedagógus szakszervezetek.
  • 17 órakor több ezer fős tömeg gyűlt össze a Margit hídnál, és lezárták a forgalmat.
  • A tiltakozók ezután a Kossuth térre vonultak, ahol koncertek (mások mellett Péterfy Bori, a Kiscsillag) követték egymást, és felszólalt Törley Katalin, a Kölcsey elbocsátott tanára, Pilz Olivér miskolci tanár, valamint Molnár Áron és Nagy Ervin színészek is. A demonstráció 22 óra után ért véget.
  • Percről percre
    Sorrend megfordítása

    1
    7 8 9 10 11
    16

    Krétával rajzolták tele a diákok a tankerületi központ előtti járdát

    Nem lesz ma már tanítás a Közgazdasági Politechnikumban

    „Október 5-én nem vesszük föl a munkát, hanem utcára vonulunk, és részt veszünk az oktatás ügyéért szervezett tüntetéssorozaton. Akciónkat diákjaink és szüleik döntő többsége tevőlegesen is támogatja, velük leszünk részei a reggeli élőláncnak, közösen vonulunk ki a Margit hídra délután 5-től, majd együtt megyünk el az esti koncertre, hogy hallassuk a hangunkat. Kiállunk a 21. századi korszerű oktatásért, valamint az igazságtalanul meghurcolt kollégáinkért. Tiltakozunk a sztrájkjog megkérdőjelezése és a Kölcsey Gimnázium demonstráló tanárainak elbocsátása ellen. A Pedagógusok Világnapján nem intézményünk falain belül és „nem középiskolás fokon” oktatjuk diákjainkat, hanem a jogaikért való kiállásra tanítjuk őket”

    – írták az Eduline beszámolója szerint a Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium tanárai szerdán.

    A Magyar Orvosi Kamara szerint az oktatás és az egészségügy a két legelmaradottabb szektor Magyarországon

    Hosszú közleményben állt ki a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az oktatásért tüntetők mellett, ezt változtatás nélkül közöljük:

    Amikor Margaret Mead-től, az antropológia nagyasszonyától megkérdezték, szerinte mikor és mivel kezdődött az emberi civilizáció, mindenki arra számított, az eszközkészítéssel vagy a mezőgazdaság, a vallás kialakulásával hozakodik elő. Ehelyett egy sok tízezer éves, összeforrt, meggyógyult emberi combcsontot vett a kezébe. Azt mondta, az a tény, hogy egy törött combú előember meggyógyulhatott, azt jelenti, elesettsége több hete alatt társai gondoskodtak róla, etették, ápolták, megvédték. Ő innen számítja az emberré válás valódi kezdetét.

    Aki a törött csontot sínbe tette, az első orvos volt, aki etette és itatta, az első ápoló – aki ezt a gyerekeknek megmutatta, a tudást továbbadta, az első pedagógus.

    Azóta nagyon sok minden megváltozott. De az alapok nem. Egy csoport, nép hosszabb távú túlélését és fejlődését, civilizációjának fokát ma is meghatározza, hogyan örökíti tovább a tudást, hogyan gondoskodik az elesettekről, betegekről – és hogyan, mennyire becsüli meg az ezt a feladatot végző oktatókat és gyógyítókat.

    Sajátos módon ma Magyarországon a fejlődésben leginkább megrekedt, az ország általános fejlettségéhez képest leginkább elmaradott két terület éppen az oktatás és az egészségügy.

    S noha lenne bőven teendő az egészségügyben is, a kettőből a nagyobb pofonokat e pillanatban az oktatás, s benne a pedagógusok kapják.

    Ez pedig nagyon nem jó így.

    Oktatás nélkül nincs fejlődés, nincs alkalmazkodás - pedig ezekre hatalmas szükségünk lenne felgyorsulva változó, válságok sújtotta világunkban.

    Tanár nélkül nincs jövő.

    Ezért mi, a Magyar Orvosi Kamara vezetősége ezúton kinyilvánítjuk szolidaritásunkat minden, a diákjaiért, az oktatás színvonaláért, így végső soron önmagáért és értünk is kiálló pedagógussal!

    Tízezernél is többen lehettek az élőláncban

    A szervezők szerint a reggeli, budapesti diák-szülő élőláncban, amely 5,5 kilométer hosszan kanyargott a városban, nagyjából 11 ezren lehettek.

    „Hallottatok már az alapjogokról?”

    Money, money, must be funny – ilyen és egyéb ötletes feliratokat is kiragasztottak a Belső-Pesti Tankerületi Központ bejárati ajtajára azok a diákok, akik a Madách téri demonstráció után oda vonultak. Ez a tankerületi központ volt az, ami pénteken polgári engedetlenség miatt kirúgott öt tanárt is a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Ajtajukon most a következő feliratok virítanak:

    • A ma osztálya a holnap országa
    • Becsüljétek meg a tanárainkat
    • Hallottatok már az alapjogokról?

    Tankerületi központok akcióban

    Figyelik a tankerületi központok, kik kezdtek ma sztrájkba, kik nem tanítanak ma – értesült kollégánk a tankerületi központok tevékenységére rálátó forrásától. A tankerületi központok mindemellett arra is utasítást kaptak, hogy azt is listázzák, kik azok a diákok, akik nem mentek, vagy akik egyáltalán nem is mennek szerdán be az iskolába. Dolguk lesz bőven: információink szerint van olyan hatszáz diákos intézmény, ahova ma reggel mindössze ötven diák érkezett meg.

    Újabb kiállás a tanárok mellett

    Rátz László egykori pedagógus később világhíressé vált kutatóink tehetségét ismerte fel. Nyáry szerint „igazi tanár” volt.

    „Akinek van üzenete, ragassza ki a tankerület falára, hogy mit gondol!”

    Ezzel hivatalosan is lezárták a tankerületi központ előtti demonstrációt, azonban a bejárati ajtóra elkezdtek ragasztgatni a diákok. Volt, aki megkérdezte a tanárát, hogy szabad-e ragasztania, mire a mellette álló pedagógus mosolyogva bólintott.

    Polgári engedetlenségbe kezdenek – derült ki a tankerületi központ épülete előtt

    A Damjanich utcában egy nyilatkozatot is felolvastak, amiben az azt felolvasó tanárok közölték: polgári engedetlenségbe kezdenek, kiállnak kirúgott kölcseys kollégáik mellett. A tiltakozás nem a kollégáik és nem is a diákok ellen van, azt szeretnék, ha az oktatásban a kritikai gondolkodás és a szabad vélemény kapna elsőséget, így szabadabb rendszerért küzdenek.

    A nyilatkozatot felolvasó tanár azt mondta, minden legális úton próbálták a hatalom figyelmét magukra felhívni, azonban minderre nem reagáltak, de változatlanul fontos a mielőbbi érdemi párbeszéd.

    Óraszámcsökkentést, szabad tankönyvválasztást, tanszabadságot és a retorziók visszavonását követelték a nyilatkozatban.

     

    1
    7 8 9 10 11
    16
    Hozzászólások