Gulyás: Jelentős pedagógusbér-emelés jön a következő 3 évben – ez történt a kormányinfón
Utolsó frissítés:
Tüntetések az oktatás helyzetének javítása mellett, rohamosan romló forint, Moszkvába látogató külügyminiszter – bőven lesz mit megmagyaráznia a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek. Élő közvetítésünk a csütörtöki kormányinfóról.
Most érkezett
Gulyás és a kormány világában a polgári engedetlenség még mindig nem létezik
Jogosnak, méltányosnak, arányosnak tartja a tanárok kirúgását polgári engedetlenségért? – tette fel az RTL a kérdést. Gulyás szerint így értelmetlen a kérdés, polgári engedetlenség nincsen. Ismételte magát: jogszerű sztrájkért, tüntetésért senkit nem érhet büntetés.
Az RTL újra rákérdezett, hogy jogosnak tartja-e a kirúgást, Gulyás azonban kitért a válasz elől: azt mondta, a jogszabályokat be kell tartani, ha pedig valaki nem tartja be a jogszabályokat, annak meglesz a büntetése.
Percről percre
Külön-külön tárgyal az energiaválságról a kormány a városokkal
Önkormányzatok kérik a Nemzeti Energiacsúcs összehívását, a kormány azonban nem reagált eddig erre. Gulyás azt mondta, reagáltak, miniszteri biztost neveztek ki, aki minden nagyobb város vezetésével tárgyalni fog. A kormány különbözőképpen tud segíteni a városoknak, lehet, hogy a kisebb önkormányzatoknál lehet általános megoldást is adni – jelentette ki a miniszter.
Gulyás arról is beszélt, hogy a '23-as költségvetés bizonyos számain változtatni kell, fedezni kell például a rezsicsökkentés kiadásait is. Ennek finanszírozására vetették ki a különadókat, extraprofitadókat, ezekből tömködik a költségvetés lyukait, de jövőre még nehezebb lesz a helyzet, mert még nagyobbak lesznek a kifizetendő összegek.
Ha nem lennének szankciók, Gulyás szerint erősödne a forint
Az RTL Híradója a a forinttal kapcsolatban kérdezett: miért gyengül jobban a régiós valutáknál a forint, ha mindenkire ugyanúgy hat az energiaválság? Gulyás szerint a magas energiaárak minden gazdaságra negatívan hatnak, Magyarországnak viszont jelentős az energiakitettsége, a külkereskedelmi mérlegünk jelenleg negatív, több dollárt, eurót kell szereznünk, mint másoknak.
Meddig csúszhat az árfolyam? Ha nincsenek szankciók, erősödne a forint – mondta Gulyás, aki szerint az erősödés jelentős lenne. Pozitívan hathat szerint a forintra az is, hogy ha az energiaárak csökkennek.
Mennyivel nagyobb a magyar gazdaság kitettsége, mint a régióban bárkié? Gulyás erre csak egy szóban válaszolt: "jelentősen".
Magyarországon a legmagasabb az infláció az EU-ban, leszámítva a balti országokat. Gulyás szerint a háborúhoz közelebb álló országokban a legmagasabb az infláció. Azon vagyunk, hogy béke legyen és az energiára kivetett szankciókat a lehető leghamarabb vonjuk vissza, ha ezek megtörténnek, semmilyen gondunk nem lesz – mondta.
Nem támogatja a kormány az uniós gázársapkát
Rákérdezett az uniós gázársapkára is a Origo. Gulyás szerint azonban a kormány semmilyen energiaszankciót nem fog támogatni, mert a Bizottság nem tudja a szükséges mennyiséget más, nem orosz forrásból garantálni.
Ismét előkerült a dollágbaloldal, Gulyás szerint olyan nincs, hogy valaki ennyi pénzért ne kérjen semmit.
Nem lesz béremelés az állami szektorban
Nem tartanak bérfeszültségtől a pedagógusbér-emelésnél? – kérdezte az Origo. Gulyás szerint talán még a baloldal is örülne annak, ha a tanárok bére magasabban lenne. A miniszter baloldalazott is egy jót, majd kiemelte, azért nem emelték eddig a béreket, mert nem jött pénz az EU-tól, és azért nem jött, mert azt a baloldali EP-képviselők, például Dobrev Klára is akadályozott.
A pedagógusoknak akkor is emelnénk 10%-os bért, ha nem kapnánk egy fillért sem az uniótól. Az állami szférában azonban nem lesz béremelés, mert ha lenne, nem tudnák fenntartani a rezsicsökkentést.
Gulyás azonban optimista: azt reméli, hogy nem recesszió lesz, hanem – szerényebb mértékű – növekedés.
Mélyrepülésben a forint
Mi történt Orbán és Scholz találkozóján? – kérdezi még mindig az ATV. Sajtóinformációk szerint Orbán nem ért el semmit a tárgyaláson. Gulyás elmondása szerint ez egy négyszemközti egyeztetés volt, amit a miniszterelnök mondott, az megfelel a valóságnak. NAgyon sok témakörről volt szó, EU-s és a magyar–német viszonyban fontos kérdésekről is.
Voltak témák, amikben nem értettek egyet és nem is győzték meg egymást.
Negatív rekordot döntött a héten a forintárfolyam, arra kérdeztek rá, hogy mi az az árfolyam, ahol be kell avatkozni? Gulyás szerint amit a kormány tud, megteszi: kiegyensúlyozott költségvetési politika a fontos, valamint a külkereskedelmi deficitet csökkenteni kell, azonban a szankciók hatásától nem lehet elvonatkoztatni az árfolyamot. Gulyás szerint az ország kitettsége külkereskedelmileg nagyobb, mint a cseheknek vagy a lengyeleknek.
A gazdaság alapjai stabilak, 150 dollárig fizetik ki az oroszoknak a gázárat, a többit csak 3 évre elosztva kell, a kormány ettől várja az árfolyam megtámasztását.
Polgári engedetlenség? Olyan nincsen
Korábban is volt pedagógusbér-emelés, azonban az illetményalap az akkori minimálbér volt. A pedagógusok azonban azért is tiltakoznak, mert a kormány a 2013-a minimálbért tekinti alapnak. Az ATV arra is kérdezett rá, hogy mikor fogják a mostani minimálbérhez kötni? Gulyás erre viszont már megadta a választ: máshoz, a diplomás átlagbérhez fogják kötni.
Méltányos a tanárok kirúgása? - tette fel a kérdést az ATV munkatársa. Gulyás szerint a pedagógusok bérkövetelései indokoltak és jogosak. Magyarországon szerinte senkinek nem lehet baja abból, hogy sztrájkban vagy tüntetésben jogszerűen vesz részt. Ezeket figyelemfelhívó tüntetésnek tartjuk, olyanoknak, amik nem a kormány ellen irányulnak, hanem felhívják a figyelmet egy jelenségre – tette hozzá.
Gulyás többször megnyomta válaszában a "jogszerű" szót, hangsúlyozva, hogy a pedagógusoknak is be kell tartania a jogszabályokat. Ha egy munkás nem megy be dolgozni, akkor annak munkajogi következménye lesz. "Polgári engedetlenség? Olyan nincsen" – mondta Gulyás, aki szerint az sosem anyagi előnyökért zajlik, és nem is létezik jogi formulaként. A miniszter szerint ez egy jogellenes magatartás, ami soha nem lehet anyagi céloktól vezérelt.
2025-re akár 700 ezer forint is lehet a pedagógusbér
Mekkora összeg lehet 2025-re a pedagógusbér? – kérdezte az ATV. Gulyás szerint előrejelzéseik vannak, azok szerint a diplomás átlagbér 2025-ben 975 ezer forint lehet, így a pedagógus-átlagbér 777 763 forint lehet. A halmozottan hátrányos gyermekeket tanító pedagógusoknál nem a diplomás átlagbér 80%-a, hanem 95%-a az EU által elvárt minimum.
Ez egy prognózis, ha nagy baj nem következik be, akkor ez egy reális prognózis – mondta a miniszter.
Idén megállapodás lehet az EU-val
Az ATV arra kérdezett rá, hogy az uniós pénzek elbírálásának elhalasztásának hatására mikor lehet megállapodás. Gulyás kiemelte: eljárási döntés volt, ami megszületett, ami bár fontos, de a tartalmat a Bizottság és a kormány közti tárgyalásokon tett vállalásokról szóló megállapodás határozza meg. A Bizottság elmondta, milyen változásokat szeretne látni Magyarországon, erre Gulyás szerint sokat kellett várni, ezt követően azonban gyorsan meg tudtak arról állapodni, mit tudnak végrehajtani.
A törvényeket azonban el kellett fogadni, az intézményeket fel kellett állítani, erre 30 nap nem elég – mondta Gulyás. A miniszter azt mondta, bíznak abban, hogy még idén lesz megállapodás az összes EU-s forrásról.
Szemétkáosz?
Vannak olyan közszolgáltatások, amiknek biztosítása az önkormányzatok feladata, mi annak örülünk, ha ennek a feladatnak valaki eleget tud tenni. Sajnáljuk, hogy a Főváros ennek egy ideig nem, és örülünk, hogy később már eleget tudott tenni – csapta le Gulyás a Magyar Nemzet feladott labdáját.
A Tocsik ügy ehhez képest kismiska volt – jegyezte meg Gulyás az ellenzéki kampányfinanszírozási botrányról. Természetesen elsütötte a kormány új szlogenjét, a dollárbaloldalt is.