Egy nap alatt átment a parlamenten az orvosi kamara elleni törvényjavaslat
Utolsó frissítés:
Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.
Most érkezett
Percről percre
LMP: Három rossz konfliktuskezelési módszere van a kormánynak, ez az egyik
Kanász-Nagy Máté, az LMP felszólalója következik, ő arról beszél, hogyan szokta a kormányzat kezelni a konfliktusait a szakmai szervezetekkel. Az egyik, amikor "befoglal" a kormány a kormánypártokkal szimpatizáló tagokkal feltöltve egy szervezet. Másik módszer szerinte, amikor egy tükörszervezetet hoznak létre, ilyen volt például a Nemzeti Pegadógus Kar. A harmadik módszer a legkonfliktusosabb, és ezt alkalmazzák most az orvosi kamarával szemben, ez a teljes ellehetetlenítés útja.
Van, amin a pénz és a magánellátás sem segít
Önök, az önök családtagjai, és az önök szavazói közül sokakat nem fognak tudni meggyógyítani az állami ellátásban, még ha lenne is pénzük a magánellátásra, mert ott nem érhető el minden, mert a kormány tönkreteszi az egészségügyet – zárta beszédét a párbeszédes Szabó Tímea. Mivel közben nagyon zajongtak a kormánypártiak, Dúró Dóra levezető elnök csendre intett mindenkit.
Szabó Tímea: A Brüsszelnek tett ígéretét is megszegte a kormány
Szabó Tímea felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormány miközben megígérte, minden törvényjavaslatot társadalmi vitára bocsátanak, és kevesebb ilyen gyors, sürgős törvényjavaslatot nyújtanak be, ehhez képest ezt a két ígéretet mind felrúgta a kormány, pedig ezt Brüsszelnek is megígérte az EU-s pénzek mielőbbi megszerzése érdekében.
Párbeszéd: "Ez aljas, sztálinista tempó", mondjon le az államtitkár
Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusa a következő felszólaló. Arról beszélt, hogy "Isten hozta önöket Sztálin elvtárs rendszerében". Kicsinyes, az orvosok és a kamara elleni politikai bosszút emleget a törvényjavaslat okán, és szerinte
ez aljas, kicsinyes, sztálinista tempó".
Hozzátette: a Fidesz és a kormány "háborút indított a betegek, a betegellátás és az egész egészségügyi rendszer ellen", közvetlen azután, hogy megszüntették az önálló egészségügyi tárcát.
Takács államtitkárnak címezve pedig megjegyezte: le kellene mondania mindezek után.
A kötelező tagságot nem támogatja a Mi Hazánk sem
A Mi Hazánktól Szabadi István a következő felszólaló, aki arról beszél: pártja alapvetően amúgy nem támogatja a kötelező kamarai tagságot, hanem azt sürgeti, hogy legyen ez önkéntes. Ezt a részét tudnák támogatni a törvényjavaslatnak. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: amikor a kötelező Covid-oltást kellett beadni, akkor jó volt a kamara a kormánynak, most viszont amikor a kamara kiáll egy ügy mellett, "lefejezik".
"Pintér miniszter úr az orvosok közé lövet"
A jobbikos Lukács László György szerint kicsit sarkítva, de valójában arról van szó, hogy ezzel a törvényjavaslattal most "Pintér miniszter úr az orvosok közé lövet". Megjegyezte: egy normális országban korrekt tárgyalásokat folytat a szakmai kamarákkal, itthon viszont "a parancsuralmi rendszerben" ha van egy vita, akkor azonnal
hatalmi szóval lépnek fel, és "24 óra alatt ki is végzik az orvosokat".
Az ellenzéki politikus emlékeztett, hogy az egészségügy menedzselése "annyira jól megy", hogy éppen ma reggel menesztették az egészségügyi államtitkár két helyettesét. Szerinte önálló egészségügyi minisztérium kellene, bár elismerte,
könnyebb egy olyan tárcára bízni a területet, ahol azonnal lőnek."
Jobbik: Az orvosi helyett a végrehajtói kamara ellen kellene fellépni
A Jobbik felszólalója, Lukács László György arról beszél, hogy az orvosi kamara helyett talán inkább "a bűnszervezetként működő végrehajtói kamara" ellen kellene fellépni egy ilyen hasonló, gyorsított törvényalkotással.
Biztos az MCC-nek kell tízmilliárdokat adni, és nem az egészségügynek?
Most pedig – folytatta Harangozó – "ledarálnak egy teljes kamarát", és nem látja, hogy valójában hogyan fogja ez javítani a betegellátás biztonságát. Hozott egy sor példát az ország több pontjából, ahol szakember és finanszírozási hiány miatt megszűnik valamely szakellátás, nem beszélve a háziorvoshiányról. Azt sem érti, hogy "az orvosi szakma ledarálása" hogyan javítja majd azt a helyzetet, hogy már most, bő egy hónap alatt 22 milliárd forint lett idén a kórházak adóssága. Feltette a kérdést:
miközben a kórházak adósságrendezésére, a várólisták csökkentésére nincs elég pénz, miközben a Mathias Corvinus Collegium (MCC) állami vagyonátadás profitjából tízmilliárdokhoz jut, de mire, még 200 vitorlást vegyenek a Balatonra a kastély mellé?
Az MSZP-s politikus szerint ráadásul a mostani lépéssel a kormányzat olyan uniós pénzeket is veszélyeztet, amit pedig az egészségügy fejlesztésére fordítottak volna.
MSZP: Nem jó az irány
Az MSZP vezérszónoka következik, Harangozó Tamás. A politikus szerint 30 év óta nem történt olyan, hogy az alapellátási ügyeleti rendszert ilyen mértékben alakították volna át a résztvevők megkérdezése nélkül, sőt a tiltakozásuk ellenére. Megjegyezte:
orvosok százai és ezrei bírálják a rendszert, nem a kamara vagy a kamarai elnök egyszemélyes politikai akciójáról van szó, ahogy a kormány állítja."
Úgy vélte, tavaly is mondták az orvosok, hogy "lassítsunk, nem jó az irány", mégis tavaly év végén átverték ezt a koncepciót, és megkezdték a bevezetését.