Egy nap alatt átment a parlamenten az orvosi kamara elleni törvényjavaslat
Utolsó frissítés:
Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.
Most érkezett
KDNP: Ez nem szakmai, hanem már alkotmányossági kérdés
A KDNP-s Hollik István a következő felszólaló. Elismerte, hogy ő nem orvos, de szerinte "ez az ügy és a törvényjavaslat már nem is szakmai, hanem alapvető alkotmányossági kérdés." Magyarázata szerint ugyanis a kamara megzsarolta a tagjait, és ez veszélyezteti a betegellátást.
A MOK elnökét, Kincses Gyulát is bírálta Hollik István, emlékeztetve, hogy korábban az elnök egyetértett a kormány javaslatával az ügyeleti rendszer átalakításáról, majd váratlanul a kamara arra kérte, fenyegetve az orvosokat, hogy az új ügyeleti rendszert ne írják alá. Szerinte
a kamara tekintélyét pártpolitikai céllal maga az elnök tette tönkre, ezért nincs más lehetőség, mint amit a kormány javasol, hogy az új ügyeleti rend működni tudjon."
Percről percre
"Az indokok nem igazak, tessék kitalálni valami újat"
Nincs mivel visszaélni, mert már így sincs sok hatalma a kamarának, hiszen a jogosítványait eddig is nagyon megnyírbálta már a kormányzat – vélekedett Komáromi Zoltán. A DK-s politikus szerint a kamara "darálóba került", miközben
mindazok a vádak, kommunikációs bombák, amiket a kormányzat emleget indokként, azok nem igazak, úgyhogy tessék kitalálni valami újat."
Öt év alatt egyetlen orvost tiltott el a kamara
Az elmúlt 5 évben egyetlen foglalkozástól való eltiltást okozó kamarai fegyelmi határozatot hoztak, de az sem végleges volt, hanem csak fél évre szólt – ismertetett egy adatot Komáromi. A DK-s politikus emlékeztetett, ez azért történt, mert az illető orvos a Covid-járvány elején vírustagadó volt, és megyei elnökként ezt az álláspontját propagálta is.
A DK szerint az egész kormányzati "válaszlépés" félreértés
Komáromi Zoltán következik a DK nevében, aki szintén volt egykor háziorvos. Úgy látja, a Fidesz-frakció és a kormány "futóhomokra építi ezt a törvényjavaslatot". Vitatja, hogy a kamara veszélyeztetné az ellátást, fenyegetné a saját tagjait, de ezt szerinte a jobboldalon abból szűrték le, hogy "félreolvastak valamit az újságban". Szerinte nem igaz, hogy a kamara azzal zsarolná a tagjait, hogy ha nem írják alá az ügyeleti rendet, akkor fegyelmit indítanak ellene.
"Politikai aktorrá" vált a kamara – véli a Fidesz
Pesti Imre szerint az orvosi kamara már nem az, aminek lennie kellene, hanem "politikai aktorrá vált", ami megengedhetetlen szerinte. Végül beszéde végén nem felejtette el megemlíteni, hogy amúgy "dollárbaloldal". Úgy látja, a négymilliárd forintnyi dollár kampánytámogatást "adja vissza" a baloldal és a kamara most ezzel a fellépéssel.
Fidesz: De pluszban megfizetik az ügyeletet, 55 ezerrel
A következő hozzászóló a fideszes Pesti Imre, aki korábban maga is volt háziorvos Budapesten és vidéken is – ezt felszólalásában is megjegyezte. Szerinte korábban szerepelt a háziorvosok szerződésében az ügyeleti ellátás kötelezettsége, de ez idővel kikerült a kontraktusból. A mostani rendszer szerinte azt jelenti, hogy egy háziorvosnak délután 4-től este 10-ig kell ügyelnie, "ráadásul még pluszban meg is fizetik, mert 55 ezer forintot kap". Szerinte a rendszert korábban a kamara elfogadta, majd váratlanul elkezdett ágálni ellene, ami szerinte elfogadhatatlan.
A DK ismerteti az ellenvéleményt
A törvényalkotási bizottsági jóváhagyó szavazással szembeni ellenvéleményt Gréczy Zsolt (DK) ismerteti. Szerinte nem a kamara, hanem az Orbán-kormány veszélyezteti az egészségügyi ellátás biztonságát Magyarországon. Úgy látja,
a törvényjavaslat egy bosszúhadjárat."
A cél a "hatalommal való visszaélés lehetőségének megszüntetése"
Az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága a benyújtás napján, vagyis tegnap megtárgyalta és támogatta a Pintér-féle javaslatot – állapította meg Vejkey Imre (KDNP) bizottsági elnök. A bizottsági szavazásról számokat is közölt, eszerint 28 igen, 4 nem és 0 tartózkodás volt. Magyarázata szerint
a javaslat célja a hatalommal való visszaélés lehetőségének megszüntetése, mivel az orvosi kamara visszaélt a hatalmával."
Veszélyben az egészségügyi ellátás?
Etikai eljárás alá vont egy háziorvost a kamara, nyíltan fenyegetve azokat az orvosokat, akik nem osztják a kamarai elnökség álláspontját – állítja az államtitkár, aki szerint a kamara fenyegetése veszélybe sodorja az egészségügyi ellátást, mivel – magyarázta – egy esetleges fegyelmi eljárás vége az is lehet, hogy az orvos nem gyakorolhatja tovább a hivatását.