Putyin, mint a NATO lobbistája, Brezsnyev, haderőfejlesztés és külföldi kritikák – négyórás parlamenti vita volt a NATO-bővítésről
Utolsó frissítés:
Hét és fél hónap halogatás után az utolsók közt tárgyalta a magyar parlament a svéd és finn NATO-csatlakozás kérdését. A katonai szövetség bővítését támogatja a Mi Hazánk kivételével a teljes ellenzék és a kormány is. Mint a 4 órás vitában kiderült, tulajdonképpen a Fidesz és a KDNP is, de őket zavarja, hogy a két ország a magyar jogállamiságot kritizálja, ezért küldöttséget menesztenek oda "tisztázni" a dolgokat, emiatt pedig még az is lehet, hogy tovább tolják a NATO-s döntések végszavazását. Nézze vissza a vitáról a hvg.hu percről percre tudósítását!
Most érkezett
Novák Katalin is megkapta a magáét a Mi Hazánktól
„Ne hagyják magukat elragadtatni ezzel a háborús őrülettel" – kérte Novák Előd a képviselőtársait, egyúttal bírálta „beleszólása" miatt a köztársasági elnököt, amiért Novák Katalin is a NATO-bővítést sürgette reggeli nyilartkozatában.
Percről percre
Nováknak a magyar NATO-tagság sem tetszik, nemhogy a bővítés
A magyar nemzet már számtalan fiát áldozta idegen hatalmakért háborúkban, ideje ennek véget vetni – folytatta Novák Előd, aki Magyarország NATO-tagságát is élesen kritizálta, szavai szerint attól tart, hogy „NATO-felvonulási területté" válhat ebben a háborúban, amelyben „kárpátaljai magyarokat golyófogóként használnak". A NATO-bővítés amúgy szerinte a 3. világháborúhoz vezet.
A Mi Hazánk szerint a NATO-bővítés provokáció
A balliberális magyarországi ellenzék elvárásainak megfelelően a magyar kormány beállt abba a sorba, amely támogatja a NATO-bővítést, pedig a Mi Hazánk a bővítést vétóját sürgeti – jelezte a Mi Hazánk vezérszónoka, Novák Előd. Szerinte szükség van „pufferzónákra", amilyen szerepet eddig Svédország és Finnország töltött be, és amit máshol pedig Ukrajna töltött be. Úgy vélte, ennek a „pufferzónának" a megszüntetése, a NATO-bővítés csak olaj a tűzre, „provokációként értelmezhető" Oroszország számára ebben a helyzetben.
Színjáték a Fideszen belül vita és a tárgyalódelegáció
A Jobbik szónoka szerint csupán „színjáték a Fideszen belül vita és a tárgyalódelegáció kiküldése". Brenner Koloman megjegyezte: Svédországgal szemben csinálják ezt például, amelynek a harci repülőgépeit, a Gripeneket a magyar honvédség is használja. Megjegyezte: külön kell választani a NATO-csatlakozást és a két ország felől érkező kritikákat, még ha vannak köztük nem igazak vagy túlzók is – ismerte el Brenner Koloman.
Brenner a Fidesznek: hazudtak svéd és finn barátainknak
A jobbikos Brenner Koloman élesen bírálta Orbán Viktor és kormánya politikáját az Ukrajnában zajló háború ügyében, megjegyezve, hogy a NATO-csatlakozás ügyében pedig hitegették a két országot, majd húzták-halasztották a napirendre vételt, vagyis
hazudtak svéd és finn barátainknak, ahogy itthon is szoktak minden másban."
A Jobbik is támogatja a svéd- és finn csatlakozást
Brenner Koloman, a Jobbik politikusa a következő felszólaló, aki biztosít mindenkit arról, hogy a Jobbik megszavazza a két ország NATO-csatlakozását. Emlékeztetett: 1945 óta nem volt rá példa, hogy egy ország lerohanja a szomszédját tankokkal.
MSZP: „hagyják abba a politikai játékukat"
Egy fontos dolga van már csak a magyar Országgyűlésnek: jövő héten kedden meg kell szavazni a két ország csatlakozását – zárta beszédét az MSZP-s Harangozó Tamás, figyelmeztetve a kormányt és a kormánypártokat, hogy „hagyják abba a politikai játékukat".
Véres, mocskos, törvénytelen megszállás, ami Ukrajnában zajlik
Véres, mocskos, törvénytelen megszállása történik Oroszország által Ukrajnának, több ezer a civil áldozat, százezres nagyságrendben haltak meg katonák, és tízmilliós nagyságrendben kellett embereknek elhagyniuk a hazájukat – folytatta az MSZP-s Harangozó Tamás.
MSZP: 7 hónap eltelt, miközben 1 nap alatt szoktak törvényt hozni
Az MSZP-s Harangozó Tamás a következő felszólaló, aki azzal kezdte, hogy támogatják a két ország NATO-csatlakozását, viszont értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a kormány tavaly júliusi javaslatának benyújtása óta eltelt több mint 7 hónap, és még csak most kezd neki a parlament ennek a vitának. Ezt a hosszú halogatást azért sem érti – tette hozzá –, mert
ha a kormánypártoknak valami sürgős, akkor akár egy nap alatt is át tudnak vinni egy törvényjavaslatot, ahogy azt tették éppen tegnap az orvosi kamara ellenivel is".