Gulyás szerint faji alapú bosszú az egyetemek Erasmusból való kizárása - ez volt a kormányinfó
Utolsó frissítés:
Főleg Matolcsy György és a kormány viszonyáról faggatták a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert, de firtatták az uniós pénzek érkezését, a svéd és finn NATO-csatlakozás megszavazását is.
Most érkezett
Gulyás egyelőre nem értékeli Hendéék északra látogató delegációját
Várna még Gulyás a Svédországba és Finnországba látogató delegáció tapasztalatainak értékelésével, méghozzá azért, mert Hende Csabáékat csak a jövő héten fogja meghallgatni a frakció. A miniszter ismét felemlegette, hogy a kormány szerint a svédek és a finnek többször is hazugságokat állítottak Magyarországról.
Tegnap utazott Navracsics Tibor Brüsszelbe, abban bízik a kormány, hogy a miniszter mielőbb dűlőre tud jutni az Unióval az egyetemi kuratóriumok összetételével kapcsolatban.
Sértődött-e a kormány szerint a jegybankelnök? – tette fel a kérdést a Magyar Nemzet. Gulyás azt mondta: nem akarnak állást foglalni azzal kapcsolatban, hogy Matolcsy György mit és miért tesz. Azt mondta, a kormány korrekt és jó együttműködésre törekszik.
Percről percre
22 hónap múlva a kormány 800 ezer feletti átlagos pedagógusbéreket szeretne
A brüsszeli bürokrácia és a magyar ellenzék között egy sajátos koalíció jött létre, hogy a pedagógusok ne kaphassanak béremelést – jelentette ki a miniszter. Január elsejétől megemelte a kormány a tanárok bérét, de ezt csak uniós forrásból tudják finanszírozni. A kormány azt szeretné elérni, ha 22 hónap múlva egy átlagos pedagógus bére 800 ezer forint felett lenne.
A kormány arról tárgyal a pedagógusok érdekvédelmi szerveivel, hogy egy új oktatási törvényt tudjanak hozni. Abban bíznak, hogy ha a tanárokról van szó, akkor a szakszervezetek is készek a kormánnyal együttműködni, vagy akár megegyezni velük.
Szerintük a belügy által előterjesztett oktatási törvény világos feltételeket teremt.
2025-től éves szinten 8–900 milliárd forintot jelent majd a pedagógusbérek finanszírozása – jelentette ki a miniszter. Ahhoz, hogy ez a magyar gazdaságnak ne jelentsen óriási terhet, szükség van addig az uniós forrásokra – ebben azonban Gulyás szerint a baloldal nem érdekelt.
A kormány kitart a gyermekvédelmi törvény mellett
Tárgyalt a kormány a gyermekvédelmi törvényről is – Varga Judit tegnap este ezügyben az Európai Unió Bíróságához fordult – ahol Gulyás szerint az utóbbi időben voltak a kormánynak negatív tapasztalatai is. Gulyás szerint világos, hogy az oktatás nemzeti hatáskör, a gyermekek neveléséről dönteni pedig a szülők jogköre.
Az elmúlt hetekben egyre nagyobb számban derülnek ki pedofilgyanús esetek, Gulyás szerint ezért nagy szükség van a gyermekvédelmi törvényre, amit meg is kell védeni a nemzetközi fronton. Az EU másképp gondolkodik a gyermekvédelmi törvényről, mint Magyarország, így abban bíznak, hogy a Bíróságon az uniós jog fog érvényesülni.
1000 milliárd forintra tolja a kormány a Baross Gábor hitelprogram keretét
Fontos az élelmiszerárstop, ez pont a legszegényebbeknek segít – mondta Gulyás. A kormány eredményeit hosszan sorolja a miniszter, megemlítette azt is, hogy a diákhitelre is kivetették a kamatstopot, de felemlegette a vármegyebérletet is, amit először Orbán Viktor jelentett be évértékelőjében.
Gulyás azt mondta, hogy a kormány arról is döntött, hogy a Baross Gábor hitelprogram forrását 1000 milliárd forintra emeli a kormány.
A miniszter hozzátette: abban reménykednek, hogy intézkedéseik segítik átvészelni a nehéz időszakot, és egyszerre segítenek is letörni az inflációt.
Gulyás megint egy számjegyű inflációt ígért 2023 végére
Két feladat van a kormány előtt Gulyás beszámolója szerint: olyan döntéseket kell hozni, amik gyorsan mérséklik az inflációt, az a szándékuk, hogy az infláció 10 százalék alatti legyen. A másik, hogy az inflációs időszakban a családokat, kkv-kat és nyugdíjasokat védjék. A kormány ezért hozott gyármentő-és hitelprogramot, a kamatstopot ktierjesztették a kkv-k hiteleire is, új nemzeti tőkeholding-rendszert hoztak létre, megőrzik a rezsicsökkentést, növelték a minimálbért és a garantált bérminimumot is, visszaállították a 13. havi nyugdíjat, ezt idén is garantálja a kormány.
Az infláció csúcspontján túl lehet az ország
A baloldal javaslatai a parlamenti vitában is azonosak a kampányban képviseltekkel – mondta Gulyás. Szerinte a baloldal belesodorná Magyarországot a háborúba, viszont az emberek véleménye már tavaly áprilisban is világos volt: ki akarnak maradni a háborúból.
Rekordokat döntött világszerte az infláció, ez alól Magyarország sem kivétel, egy ideig átlagos, majd egy idő után az átlagopt meghaladó volt az infláció. Ez Gulyás szerint azért van, mert Magyarország közel van a konfliktushoz és kitett az orosz piacnak. Az infláció csúcspontján már talán túl vagyunk – jelentette ki, viszont van egy gazdaságpolitikai vita arról, hogy mi is az infláció oka. Gulyás szerint az inflációt nagyrészt külső okok okozzák.
A kormány a gázárak emelkedésére számít
Éjszakába nyúlóan egyeztetett tegnap a kormány Gulyás beszámolója szerint. A miniszter azt mondta: a kormány támogatja azt a javaslatot, ami világossá teszi a magyar álláspontot a háború ügyében. A javaslat már a parlament előtt van. Gulyás azt mondta, elhúzódó háborúra kell készülni. A szankciók és a háború gazdasági nehézségekhez vezetnek, de a gáztározók az enyhe tél miatt alig ürültek, de a feltöltés időszakában a gázárak növekedni fognak. Ahhoz, hogy ezt megállítsák, a kormány szerint fegyverszünetre és békére van szükség.
Kis késéssel, de kezdődik a kormányinfó
Megérkezett Szentkirályi Alexandra és Gulyás Gergely is. Viszont most csak másfél órás lesz a tájékoztató, Gulyásnak 13:30-kor el kell indulnia.