„A vasárnapi választások nyomán új politikai és intézményi helyzet körvonalazódik Magyarországon. Ez számunkra nem bizonytalanságot, hanem új feladatot és új felelősséget jelent” – írta Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a választás után a dolgozóinak a Telex információi szerint.
Biró azt is közölte, hogy az Integritás Hatóság mozgástere és szerepköre várhatóan bővül, ami a következő időszakban még nagyobb felelősséget ró az ott dolgozókra. Azt kérte a kollégáitól, hogy továbbra is politikamentes, objektív, fegyelmezett, magas szakmai minőségű munkát végezzenek. „A korrupció a rend megbontásának egyik legsúlyosabb formája. Nemcsak anyagi kárt okoz, hanem gyengíti a közösség önmagába vetett bizalmát, rontja a teljesítményt, és végső soron akadályozza a nemzet felemelkedését” – közölte.
Arra is kitért, hogy Magyar Péter megválasztott miniszterelnök nyilatkozatban kötelezte el magát amellett, hogy a jövőben a hatóság megerősített jogkörökkel végezhesse munkáját. A levelét azzal zárta:
Várhatóan egy átfogó korrupcióellenes reform küszöbén állunk. Ebben a folyamatban a hatóság kezdeményező, szakmai kulcsszereplő kíván lenni.
Előkészítjük azokat a javaslatokat, amelyek a hatóság feladatellátását, eszközrendszerét és intézményi működését erősíthetik, és ezeket a megfelelő helyeken képviselni fogjuk.”
Magyar Péter szerdán beszélt arról a Sándor-Palota előtt, hogyan hozná haza a beragadt uniós forrásokat, és felvázolt egy négy elemből álló tervet. Ennek első eleme egy korrupcióellenes intézkedéscsomag végrehajtása, amely tartalmazza a csatlakozást az Európai Ügyészséghez és az Integritás Hatóság jogköreinek megerősítését. A második az igazságszolgáltatás és nyomozó hatóságok függetlenségének biztosítása, megerősítése. A harmadik a sajtó szabadságának biztosítása, a propaganda tiltott támogatásának megszüntetése, a negyedik pedig az Akadémia szabadsága. Azt ígérte, még a kormányalakítás előtt megkezdik az informális egyeztetéseket, és kijelölték a tárgyalóikat.
https://hvg.hu/itthon/20260415_magyar-peter-sulyok-tamas-sandor-palota-talalkozo
Nyitókép: Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke. Fotó: MTI / Lakatos Péter