szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) foglalkoztatási helyzetet felmérő kérdezőbiztosai negyedévente 32 ezer háztartást keresnek fel, körülbelül 65 ezer embernek tesznek fel kérdéseket. A tőlük nyert adatok adják a folalkoztatási mutatók alapját.

Akiknek a megkérdezés előtti héten legalább egy órányi jövedelemszerző munkájuk volt, foglalkoztatottként veszi számításba a statisztika. Azokat akik úgy nyilatkoznak, hogy ilyen munkájuk nem volt, de rendszeresen és aktívan keresnek munkát, s a munkalehetőséget bizonyos időn belül el is foglalnák, a munkanélküliek közé sorolják. Azok, akiknek nem volt jövedelemszerző tevékenységük, de a munkanélkülieknél felsoroltaknak sem felelnek meg, inaktívaknak számítanak. Mindez az országok közötti összehasonlításra alkalmas nemzetközi módszer.

A munkanélküliségi ráta, azaz a gazdaságilag aktívak és a munkanélküliek aránya egy év alatt a 6 százalék alatti szintről 7 százalék fölé emelkedett, a munkaügyi szakemberek szerint viszont mindez azt is jelzi, hogy a jobb elhelyezkedési lehetőségek miatt a munkanélküliek közül többen keresnek munkát.

Az idén a II. negyedévben a munkanélküliségi ráta 7,1 százalék volt Magyarországon, jóval magasabb, mint a 2004. II. negyedévi 5,8 százalék. Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi ráta viszont nem magas. A tavalyi 6,3 százalék a régi európai uniós tagállamok 7,7 százalékos átlaga alatt van, s messze elmarad az új tagországok 14,8 százalékos átlagától. A régi tagállamok közül Spanyolországban a legmagasabb a munkanélküliség, több mint 11 százalék, az új tagországok rangsorában Lengyelország az utolsó, ahol a munkanélküliség csaknem 20 százalékos. A régi tagországok mezőnyében a legalacsonyabb, 2,7 százalékos a munkanélküliség Hollandiában, az új tagállamok közül pedig Cipruson, ahol 3,8 százalékos a ráta.

A munkaerőpiac másik lényeges mutatója az aktivitási ráta. Ez azt fejezi ki, hogy milyen az aránya a munkaképes korú lakossághoz viszonyítva a gazdaságilag aktív népességnek. A gazdaságilag aktívakat a foglalkoztatottak és a munkanélküliek együttesen jelentik.

A gazdaságilag aktívak arányát Magyarországon 2006-ra 62 százalékra, 2010-re 67 százalékra kellene javítani. Ez az arány 2004-ben 60,5 százalék volt. Ez a legalacsonyabb ráta az új tagállamok között, Cipruson például a legjobb eredményként az aktivitási mutató 71 százalék. Az új tagországok átlaga 65,8 százalék. A régi tagállamok rangsorában Olaszországban a legalacsonyabb, 61,1 százalékos az aktivitási mutató, Dániában pedig a legjobbként 79,6 százalékos. A régi tagállamok átlaga 69,7 százalék.

Az aktivitási mutatót például javítja az is, ha az inaktívak közül egyre többen kerülnek rendszeres és aktív munkakeresés miatt a munkanélküli besorolásba. A munkanélkülieknek minősítettek számának növekedésével együtt nő a gazdaságilag aktívak száma is. A gazdasági fellendülés, a munkahelykínálat bővülése tehát a munkanélküliek számának bővülésével, az aktivitási ráta javulásával is együtt jár.

Amennyivel nő az aktivitási ráta, annyival csökken az inaktivitási mutató. Ez fontos célja a foglalkoztatáspolitikának. Magyarországon különösen, mert igen magas a gazdaságilag inaktívak, s igen alacsony a gazdaságilag aktívak aránya.

Lényeges mutatója a munkaerőpiacnak a foglalkoztatási ráta. Ez a mutató azt fejezi ki, hogy a munkaképes korú lakosság milyen aránya foglalkoztatott. A magyarországi 57 százalékos foglalkoztatási ráta jobb az új tagállamok 56 százalékos átlagánál, a régi tagállamok 64 százalékos foglalkoztatási szintjétől viszont számottevően elmarad.

A tervek szerint a magyarországi foglalkoztatási rátát 2006-ra 59 százalékra, 2010-re 63 százalékra kellene javítani. Az Európai Unió átlagában a cél, hogy a 2003-as 63 százalékos mutatót 2010-re 70 százalékra javítsák.

Néhány régi tagállamban a munkaképes korú lakosság igen nagy százaléka foglalkoztatott, ez emeli az átlagot. Így például Dániában a foglalkoztatási szint eléri a 75,9 százalékot. Az új tagállamok közül Ciprus foglalkoztatási rátája a legjobb, 68,8 százalék, a legalacsonyabb Lengyelországban 51,5 százalék.

Karrier

Az internetre mennek az európai foglalkoztatási szolgálatok

Az internet segítségével átalakulnak a munkakeresési szokások, egyre többen tájékozódnak otthoni számítógépük segítségével a munkahely-kínálatról, ezekre a változásokra az állami munkaügyi szolgálatoknak is fel kell készülniük – hívta fel a figyelmet Lars Sjöstrom, a svéd munkaerőpiaci szervezet helyettes vezetője Budapesten, egy szakmai konferencián.

Karrier

A magyar foglalkoztatási helyzet

Nőni fog az állástalanok száma a következő években - vélik a hazai szakértők, de hogy mennyire, abban eltérnek a jóslataik. A jelenlegi 7,2 százalékos munkanélküliségi ráta elmarad az európai uniós átlagtól, ám az inaktívak számát tekintve dobogós helyen áll Magyarország, s ez a jövőben is jelentős tehertétele lehet a gazdaságnak.

MTI Karrier

Modernizálják a foglalkoztatási szolgálatot

Minden megyében, és Budapesten is van már egy-egy olyan munkaügyi kirendeltség, amely önálló számítógépes álláskeresésre ad lehetőséget a munkanélkülieknek és az állást kereső munkavállalóknak – jelentette be Papp Erika, a Foglalkoztatási Hivatal modernizációs programirodájának vezetője.

Karrier

A magyar foglalkozatási ráta a legalacsonyabb az EU-ban

Magyarországon a legalacsonyabb a munkaképes korúak foglalkoztatási rátája az Európai Unióban (EU). Ráadásul erős nemek közötti szegregáció figyelhető meg hazánkban – közölte Mészárosné Halász Judit, az Esélyegyenlőségi Hivatal főtanácsosa.

Két irányból két vonat szakított szét egy sínen ragadt autót Komáromnál

Két irányból két vonat szakított szét egy sínen ragadt autót Komáromnál

Egy Bubi-bringával tekert fel a Kékestetőre egy 21 éves egyetemista – videó

Egy Bubi-bringával tekert fel a Kékestetőre egy 21 éves egyetemista – videó

Az okosóráknak annyi? Mit tud, mit nem tud egy okosgyűrű? Kipróbáltuk a Samsung Galaxy Ringet

Az okosóráknak annyi? Mit tud, mit nem tud egy okosgyűrű? Kipróbáltuk a Samsung Galaxy Ringet

Vonat helyett egy Suzuki futott be az érdligeti állomásra

Vonat helyett egy Suzuki futott be az érdligeti állomásra