Vannak hatékony eszközök a devizapiaci kockázatok kezelésére
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Tengerünk nincs, de a globális hajóbérlési piacot meghódíthatja egy magyar startup. A BoatForRent.com, a világ első online hajóbérlési piactere. 51 országban több mint 12 ezer hajót közvetít.
A több milliárd dolláros hajóbérlési piacon a BoatForRent-nek egyelőre nincs igazi versenytársa. Az ötlet még 2012 nyarán született meg a rutinos vitorlázó, Vasvári Zsombor fejében, aki hiányolt egy olyan összehasonlító oldalt a világhálón, amilyen a repülőjegy-vásárlás, az autóbérlés és a hotelszoba-foglalás piacán már hosszú évek óta létezik.
A hajóbérlésben léteznek ugyan regionális összehasonlító oldalak (ezek egy-egy terület, régió) hajóit listázzák, de globális hajóbérlési platform a BoatForRent előtt nem létezett. A 2013-ban indított oldal üzleti modellje a Booking.com-hoz hasonlít: lényege, hogy charter cégekkel kötnek szerződést, amelyek a hajóbérlésben professzionális szolgáltatást nyújtanak, valamint minden szükséges biztosítással és engedéllyel rendelkeznek, viszont a megfelelő marketing hiányában sok emberhez nem jutnak el. Éppen ezért egy olyan szolgáltatónak, amely ügyfeleket hoz nekik, szívesen fizetnek jutalékot.
A hajóbérlési piac nagyságát globális szinten nagyjából 2-5 milliárd dollárra becsülik, 20-25 000 nyilvántartott hajóval, melyek közül a legtöbb az USA-ban és az EU-ban található. Pontos adatokat azért nehéz erről a piacról mondani, mert sok olyan bérelhető hajó van a világon, ami nincs nyilvántartva.
A BoatForRent első honlapját Magento alapon készítette egy magyar programozó csapat, a nemrég megújult oldal azonban már PHP alapú egyedi fejlesztés, egy kaliforniai cég, a Plain Name Media munkája. Az amerikai cégalapítás és a tavalyi tesztidőszak után mára 51 országban összesen több mint 12 000 hajót közvetítenek.
A vállalkozás hosszú távú célja, hogy a világ első számú hajóbérlési platformjává váljon. Ennek érdekében következő lépésként egy új iroda nyitását tervezik, mégpedig Nagy-Britanniában. „A hajózás két legmeghatározóbb piaca Amerika és Európa, ezért erre a két területre kell koncentrálnunk” – mondta Vasvári Zsombor. „Az Egyesült Királyságban nagyon kedvezőek a cégalapítás feltételei, ráadásul innen az egész európai piacot le tudjuk fedni, ezért ez lesz a következő állomás.”
A szigetországba való kitelepülésben a brit kormány kereskedelemfejlesztésért és befektetés-ösztönzésért felelős irodája, a UK Trade & Investment (UKTI) segíti Vasvári Zsomborékat. A szervezet tanácsadást nyújt, emellett pedig segít létrehozni a megfelelő üzleti kapcsolatokat.
Annak ellenére, hogy a UKTI-hoz hasonló támogató szervezetek már hazánkban is elérhetők, az alapító úgy látja, hogy sok magyar cég még mindig fél megtenni a szükséges lépéseket ahhoz, hogy megjelenjen a nemzetközi piacon. „Ha egy termék vagy szolgáltatás itthon sikeres tud lenni, az bármely másik európai országban is sikeres lehet. Úgy gondolom, ha egy kicsit bátrabbak vagyunk és kihasználjuk azt, hogy egy hatalmas piac, az EU kellős közepén ülünk, nagyon sok sikeres nemzetközi vállalkozást hozhatunk létre” – hangsúlyozza Vasvári Zsombor.
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Akkor igazán előnyös egy ilyen beruházás, ha a fogyasztás jelentős része egybeesik a napsütéses időszakokkal.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Ha kiskorúak szexuális bántalmazásáról van szó, a magyar rendőrség nem ismeri az „alacsony szintű” elkövetés fogalmát, és a bíróság is szigorú lehet. Szakértőket kérdeztünk az internetes kísértések kockázatairól.
Mi történhetett valójában a BTR-ekkel?
A kormánypárt támogatottsága pedig mélyponton van.
Az ő nevén lévő 188 milliárd forintnál sokkal több pénze lehet
Szombat óta újra fellángoltak a tiltakozások, vasárnap éjjel és hétő hajnalban a tüntetők több helyen barikádokat emeltek.
Végig is gyalogolta a szombati menetet.
Az ételről és a csapatáról is érdeklődött a miniszterelnök az űrhajósnál.