Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A korábbi évekből megmaradt tartalékot is elkezdték kisöpörni a cégeknél, amelyek a Lázár János vezette alapítványhoz kerültek át ingyen az államtól.
A három vállalatból, amelyet az állam nemrég ingyen átadott a Lázár János által vezetett Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak, 2024-ben és 2025-ben összesen 4,5 milliárd forint osztalékot vettek ki, mindezt úgy, hogy a nyereségük még csökkent is – írta Hadházy Ákos. A képviselő a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt., az ATEV állatitetem-feldolgozó vállalat és a Concordia Közraktár beszámolóját, valamint az azokhoz csatolt, az osztalékról szóló dokumentumokat összesítette (pdf-ben itt érhető el).
A Ménesbirtok árbevétele évről évre nőtt, a 2022-es 9,6 milliárdról 2023-ban 10, 2024-ben 12 milliárd forintra, ebből azonban egyre kevesebb maradt meg profitnak, előtt 1,7 milliárd, aztán 851 millió, legutóbb 440 millió. Egy éve ilyenkor nem vettek ki osztalékot, most azonban egyszerre egymilliárdot. Vagyis nem csak a teljes 2024-es nyereséget söpörték ki, hanem a korábbi évekből megmaradt eredménytartalékból is hozzátettek még.
Az ATEV Fehérjefeldolgozó 2024 márciusában került át az alapítvány többségi tulajdonába, így már ők döntöttek arról 2024 júniusában, hogy a 2023-as év után, amelyben az akkor még állami tulajdonú cég 1,7 milliárd forint veszteséget ért el, csak kivesznek 1 milliárd forint osztalékot. 2024 aztán már jobban sikerült, a cég 17 milliárd forintos bevételből 1,8 milliárdos nyereséget hozott, de még ennél is többet, 2 milliárd forintot vettek ki osztalékként. (Itt Hadházy azt is megemlíti, hogy az Opten adatbázisa szerint veszteséges volt 2024 is, de a hivatalos céges beszámolóban nem ez az adat szerepel.)
A Concordia Közraktár pedig tavaly májusban került az alapítványhoz. A nyeresége abban az évben 143 millió forint volt, az eredménytartalékkal megtoldva ezt 450 millió forint osztalékot vettek ki belőle.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.