Üzemi baleset történt szombat este a dél-koreai EcoPro debreceni katódgyárában, a cég képviselői a 444.hu-nak árulták el, hogy lítiumot tartalmazó anyag szivárgott. Az EcoPro közleménye szerint a létesítményt a tűzjelző riasztása miatt kellett evakuálni, noha tűz nem keletkezett. A kiürítés során egy dolgozó megsérült. A helyszínre a katasztrófavédelmet is riasztották.
A debreceni az EcoPro első üzeme Dél-Koreán kívül. A katódgyárban az európai piacra terveznek gyártani, évi 108 ezer tonna mértékben, ami 1,3 millió elektromos autó akkumulátorának gyártásához elegendő mennyiség. Az itt előállított katódot részben a Samsung SDI használhatja fel, amely 2023-ban öt évre szóló, 34 milliárd dolláros beszállítói szerződést írt alá a céggel. Az EcoPro tavaly azzal került a hírekbe, hogy mérnökeiknek egy csapvíz nélküli épületben rendeztek be irodát.
A cég közleményét a szombati esettel kapcsolatban az alább közöljük:
„2025. október 11-én éjszaka az EcoPro BM Hungary Zrt. telephelyén egy technológiai meghibásodás következtében 120 kg lítium-hidroxid töltetből mintegy 60 kg anyag szabadult ki az egyik lítiumfogadó tölcsérből. A szivárgást egy belső túlnyomás miatt szétrepedt flexibilis csőszakasz okozta.
Fontos kiemelni, hogy a lítium-hidroxid ebben a formában nem minősül veszélyes anyagnak, így az eset nem tartozik a Seveso-irányelv hatálya alá. A társaság minden szükséges hatósági engedéllyel rendelkezik, a fenti folyamat pedig még nem a próbagyártás része, hanem kizárólag annak előzetes technológiai előkészítése volt.
A tűzjelző rendszer a portól bejelzett. A belső tűzvédelmi járőrök a kamera felvételek alapján a keletkezett fehér port füstnek azonosították. Ennek megfelelő protokoll alapján riasztásra került a létesítményi tűzoltóságunk. A tűzátjelzés következtében a városi tűzoltóság és a katasztrófavédelem is kivonult a helyszínre.
A tűzoltóság kiérkezése előtt a vállalat saját tűzoltósága már megállapította, hogy nem keletkezett tűz, az anyagkibocsátást tisztán technológiai hiba okozta. A külső egységek kiérkezésekor a biztonsági adatlapok és a szükséges intézkedések rendelkezésre álltak, illetve megtörténtek. A létesítmény tűzcsap hálózata működőképes.
A tűzjelzés következtében a kötelező evakuálás során az egyik dolgozó a védőfelszerelés eltávolításakor egy ollóval kisebb sérülést szenvedett. Azonnali szakszerű ellátásban részesült, a mentők perceken belül a helyszínre érkeztek, majd az üzemorvos is tájékoztatást kapott.
A lítium-hidroxid por feltakarítása néhány órán belül megtörtént, az üzem területén. Az épület jelenleg minden tekintetben biztonságos. Az esemény következtében nem került ki semmilyen anyag a környezetbe.”